Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ) významně uspěli se svými projekty soutěžícími o finance z Grantové agentury ČR (GA ČR). Mimořádný úspěch zaznamenali ve všech vypsaných kategoriích, včetně nového programu EXPRO na podporu excelence v základním výzkumu. Získané prostředky umožní výzkum široké škály témat napříč fyzikou.
Nacházíte se
Aktuality
Fyzikální ústav Akademie věd ČR uvítal během listopadových Dnů otevřených dveří rekordních 1670 návštěvníků, kteří zavítali na čtyři pracoviště ústavu – na Slovance, v Cukrovarnické ulici a laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech.
Královská švédská akademie věd udělila 2. října 2018 Nobelovu cenu za rok 2018 za „revoluční objevy v oblasti laserové fyziky“. O Nobelovu cenu se podělí Arthur Ashkin (Bell Laboratories, USA), Gérard Mourou (École Polytechnique, Francie; University of Michigan, USA) a Donna Strickland (University of Waterloo, Kanada). První polovinu ceny obdržel Arthur Ashkin za vynález optické pinzety, kterou představil před více než třiceti lety a během následujících let ji společně se svými následovníky zdokonalil a našel pro ni celou řadu využití.
Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci, Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ) a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) v Praze našli nový způsob, jak řídit elektronické a magnetické vlastnosti molekul. Zatímco dosud se k vybuzení změny elektronického stavu molekul používaly vnější zdroje jako světlo, teplota, tlak nebo magnetické pole, čeští výzkumníci přišli s revoluční cestou,
Laserová centra Fyzikálního ústavu ELI Beamlines a...
Výzkumníci z FZÚ představili nový TRIPu (Transformation Induced Plasticity) podobný deformační mechanismus, jímž se paměťové slitiny NiTi deformují při zvýšených teplotách a napětích. Tento mechanismus kombinuje martenzitickou transformaci s mechanickým dvojčatěním a dislokačním skluzem. Jeho pomocí lze vysvětlit, proč slitiny NiTi s rostoucí teplotou a napětím ztrácí své unikátní funkční vlastnosti, proč po vysokoteplotní deformaci dochází ke zjemnění austenitické mikrostruktury a proč je v důsledku možné tyto jinak velice pevné slitiny tvářet při relativně nízkých teplotách.
Výzkumníci Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, ve...
Fyzikální ústav Akademie věd ČR (FZÚ) uspěl v náročné ...
Čeští vědci ve spolupráci s čínskými kolegy jako první...
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
Krátké zprávy
FZÚ v médiích
Česká televize ČT 24, 3.12.20182018.
Nadační fond Neuron na...
Akademie věd České republiky, 28.11.2018.
Unikátní laserové...
MÚ AV ČR, 26.11.2018.
Záznam přednášky dr. Martina Schnabla z...
VEDAVYZKUM.CZ, 1.11.2018.
Čeští výzkumníci můžou být pro...