upcoming events

News

  • Prostě se zjevil velikán. Patočka neměl v českých dějinách obdoby

    4. 12. 2018

    říká v rozhovoru při příležitosti vernisáže výstavy Filosofovo bytí – a čas. Jan Patočka na pracovištích Akademie věd (Galerie Věda a umění, AV ČR, Národní 3, do 18. 1. 2019) ředitel Archivu Jana Patočky Ivan Chvatík. Rozhovor si můžete přečíst ZDE

  • Filosofie a umění ve veřejném zájmu

    29. 11. 2018

    rozhovor s Alicí Koubovou (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) o přínosu netradičních formátů debat a prezentací pro rozvoj veřejného prostoru, vztazích filosofie a umění nebo o rozbíhajícím se projektu Etika ve státní správě vyšel v Akademickém bulletinu 10/2018. Přečíst si jej můžete ZDE.

  • Výběrové řízení na obsazení pozice doktorandky/doktoranda

    27. 11. 2018

    Ředitel Filosofického ústavu AV ČR vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice doktorandky/doktoranda v oddělení analytické filosofie (s částečným úvazkem). Nástup 1. 2. 2019. Přihlášku prosím zašlete doporučeně na adresu Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1, Praha 1 do 20. 12. 2018. Více informací ZDE.

  • Ocenění stážistek KKS v programu AV ČR Otevřená věda

    27. 11. 2018

    Ve dnech 22.-23. 11. se konala dvoudenní konference, jež představovala výsledky ročních stáží studentů na pracovištích AV ČR v programu Otevřená věda. Cenu poroty ve 3. vědní oblasti získaly Klára Metge a Marie Pavlíčková za stáž Oidipús, Médeia, nebo radši Paflagón? Řecké drama na českých jevištích stále nové, kterou absolvovaly u dr. Aleny Sarkissian z Odd. antické kultury a její recepce. Více informací ZDE.

  • Filmový večer 2018

    23. 11. 2018

    explanationVIDEOZÁZNAM SPOLEČENSKÉHO PROGRAMU SLOVENSKO-ČESKÉHO SYMPOSIA O ANALYTICKÉ FILOSOFII

    Pořadatelé symposia z oddělení analytické filosofie zveřejnili záznam filmového večera a světelné show, které proběhly v AKC a na nádvoří v Jilské 5. 9. 2018.

    Záznam je možno shlédnout ZDE, záznamy přednášek ZDE.

Just out

    • duse-a-telo-u-tertulliana-dve-studie-k-tertullianove-antropologii

      Duše a tělo u Tertulliana. Dvě studie k Tertullianově antropologii

      Petr Kitzler

      Kniha je věnována Tertullianovi z Kartága (3. stol. po Kr.), jednomu z prvních latinsky píšících raně křesťanských autorů, a jeho názorům na lidskou duši, jež byly do značné míry ovlivněny stoicismem. První studie se zabývá Tertullianovým pojetím lidské duše jako těla svého druhu (corpus sui generis); druhá zkoumá jeho představy o původu a předávání této tělesné duše, jež je v posledku „odnoží“ (tradux) duše Adamovy, z rodičů na jejich potomky. Kniha je doplněna exkursem o traducianismu v rané církvi a českým překladem vybraných kapitol Tertullianova spisu De anima.

      OIKOYMENH
    • mysleni-a-tvorba-egona-bondyho

      Myšlení a tvorba Egona Bondyho

      Petr Kužel a kol.

      Kniha je vůbec první monografii, která v systematické podobě reflektuje teoretické dílo Egona Bondyho. Klade si za cíl analyticky postihnout všechny významné části Bondyho teoretického díla. Tomu odpovídá jak struktura práce, tak struktura kolektivu domácích i zahraničních autorů, který zahrnuje filosofy, orientalisty, politology, historiky či bohemisty.

      Filosofia
    • univerzalismus-v-pluralitnim-svete

      Univerzalismus v pluralitním světě

      Vlastimil Hála

      K etické koncepci Ágnes Hellerové
      Kniha se věnuje tématu vztahu univerzálního a partikulárního, který je jedním z charakteristických rysů etického díla významné filosofky Ágnes Hellerové. Hellerová je bývalou členkou marxistické „budapešťské školy“, žačkou Györgyho Lukácse, která od roku 1977 žila a pracovala v Austrálii a poté v USA. Po revolučních událostech ve střední Evropě se v roce 1989 vrátila do Maďarska, kde pokračuje ve filosofické práci i ve společenské kritice. Kniha dokládá, jak Hellerová ve vývoji své etické koncepce klade stále větší důraz na pluralizaci způsobů realizace individuálního étosu.

      Filosofia
    • profesorska-republika-osobnosti-ff-uk-v-mezivalecnem-ceskoslovensku

      Profesorská republika. Osobnosti FF UK v meziválečném Československu

      Petr Hlaváček

      Kniha Profesorská republika. Osobnosti FF UK v meziválečném Československu vznikla jako doprovodná publikace stejnojmenné výstavy uspořádané na podzim 2018 na FF UK u příležitosti 100. výročí obnovení české státnosti ve formě republikánského a demokratického Československa. Z pražského univerzitního prostředí vzešli T. G. Masaryk, první prezident republiky, i Edvard Beneš, ministr zahraničních věcí a Masarykův nástupce v prezidentském úřadě, pedagogové FF UK se během dynamického dvacetiletí první republiky (1918-1938) objevovali mezi politickými představiteli, diplomaty, státními úředníky a veřejnými intelektuály. Prostřednictvím biogramů jsou v knize představeny takřka tři desítky mužů a žen, přičemž na náš seznam je nutně výběrový a řada vynikajících jmen samozřejmě chybí. Záměrem bylo připomenout alespoň některé osobnosti, které svým životem a fakultním angažmá propojovaly první republiku s bývalým Rakouskem-Uherskem i Československem restituovaným po druhé světové válce, neboť tak mohla vyniknout často vytěsňovaná kontinuita zdejších intelektuálních tradic, z nichž vyrůstá naše společná česká a evropská identita i přináležitost k západnímu civilizačnímu okruhu.

      FF UK
    • smysl-ceske-existence-2

      Smysl české existence

      Miloslav Bednář

      Text se zaměřuje na duchovní základy české státnosti a smyslu českých dějin, k nimž se Československá republika zejména myšlením a jednáním svého klíčového zakladatele Tomáše G. Masaryka, jež vycházely z jeho pojetí české otázky, přihlásila a náš stát dosud hlásí. Pojednání vychází z filosofického významu Masarykova pojetí českých dějin v souvislostech české státní ideje. Z tohoto zorného úhlu se zabývá duchovně zásadními osobnostmi rozhodujících epoch a zlomových událostí českých, respektive československých dějin. V závěru se výslovně dotýká aktuálních dějinných souvislostí.

      Academia
    • centrum-medievistickych-studii-2008-2018

      Centrum medievistických studií 2008–2018

      Petr Sommer, Robert Novotný (eds.)

      Výroční publikace Centra medievistických studií shrnuje působení tohoto interdisciplinárního pracoviště v posledním desetiletí a navazuje tak na brožuru
      Centrum medievistických studií. Badatelství, doktorandská výchova, mezinárodní spolupráce 1998–2008. Přináší evidenci a podrobný popis projektů, vydaných
      publikací, konferencí, akcí pro doktorandy a veškerých významnějších aktivit CMS. Publikace je opatřena i bibliografiemi pracovníků a bohatou obrazovou dokumentací.

      Filosofia
    • the-paradox-of-authenticity

      The Paradox of Authenticity

      Joseph Grim Feinberg

      Who determines what is "real"?

      Observing the activities of urban folk dance enthusiasts in Slovakia, Joseph Grim Feinberg sets out to scrutinize the processes by which "authentic folklore" is identified, talked about, represented, reconstructed, reenacted, and revived.

      In Slovakia and elsewhere in Eastern Europe after World War II, Communist governments promoted folklore revivals and staged performances of song and dance as representations of "the people." When the Communists fell from power in Slovakia in 1989, folklore was also discredited in the eyes of many. By the early twenty-first century, however, a new generation launched a movement to revive folklore's reputation and reintroduce it to a broad public.

      Weaving together personal narrative, ethnographic analysis, and philosophical reflection, Feinberg examines the aspirations and difficulties of young folk dance devotees as they recognize that authenticity is more easily prized than achieved. He sheds new light on the problems of specialized performance and broad participation, the uneasy relationship between folklore and the public sphere, and the paradoxical pursuit of authenticity in the modern world.

      University of Wisconsin Press
    • l-action-faible

      L'action faible

      Jan Bierhanzl

      Cet essai part de la nécessité de mettre en rapport l’articulation de l’éthique et de la politique levinassiennes avec les « philosophies sociales » plus ou moins explicitement présentes dans son œuvre. Seront ainsi convoqués les concepts d’exclusion et de biopolitique chez Foucault, le concept de culpabilité originaire de Heidegger, la lecture féministe de Levinas et le travail comme autoproduction chez Marx. La recherche d’une « politique faible » qui serait, pour une part, présente au cœur même de la philosophie de Levinas, à savoir dans son éthique de la vulnérabilité, et qui, pour une autre part, rendrait justice à la vulnérabilité de la subjectivité éthique vis-à-vis de l’histoire et de la société, sera l’occasion de reprendre, dans un deuxième temps, deux pensées contemporaines de l’action politique : l’ontologie faible de Giorgio Agamben et la tentative de Judith Butler de surmonter le schisme entre l’action et la dépendance.

      Hermann