Česká hlava 2018 pro rostlinného genetika Jaroslava Doležela
Profesor Doležel převzal 25. listopadu 2018 prestižní Národní cenu vlády Česká hlava. Získal ji nejen za své úspěchy při „luštění“ DNA, ale také za vytrvalou snahu o využití vědeckých objevů v praxi.
Národní cena vlády Česká hlava je nejvýznamnější vědecké ocenění udělované v České republice. Profesoru Doleželovi ho předal předseda vlády ČR Andrej Babiš na slavnostním galavečeru, na němž byly uděleny i další ceny soutěže Česká hlava za rok 2018.
Jaroslav Doležel vede na olomouckém pracovišti našeho ústavu Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.
Českou hlavu získal letošní laureát zcela zaslouženě. Už od 80. let minulého století se zabývá analýzou genomů, tedy kompletní dědičné informace jednotlivých organismů. Z několikačlenného týmu v Olomouci postupně vybudoval světově úspěšnou laboratoř, která dnes má přes 60 zaměstnanců.
Pohled do sálu během galavečera spojeného s předáváním Českých hlav 2018. Zcela vlevo předsedkyně Akademie věd ČR profesorka Eva Zažímalová, pátý zleva profesor Jaroslav Doležel. Foto Mikuláš Křepelka pro projekt Česká hlava.
Profesor Doležel vyvinul metodu, která umožňuje rozdělit genom na jednotlivé chromozomy a jejich genetickou informaci pak „číst“ (sekvenovat) odděleně. Tato strategie byla později využita mimo jiné pro přečtení obrovského a komplikovaného genomu pšenice seté, jehož sekvenování běžnými postupy bylo považováno za téměř nemožné.
Olomoucký tým však nezkoumá jen DNA pšenice. Podílel se třeba na přečtení genomu ječmene a věnuje se také travinám nebo banánovníkům.
Cílem všech zmíněných projektů není pouze získat kvalitní vědecké výsledky, i když to se v Olomouci daří skvěle. Jaroslav Doležel zároveň vždy usiluje o praktickou aplikaci poznatků – konkrétně o to, aby šlechtitelům pomohly vytvářet lepší odrůdy plodin.
Nové odrůdy by měly mít kromě vysokých výnosů také jiné důležité vlastnosti, především větší odolnost vůči změnám klimatu, chorobám a škůdcům. Profesor Doležel je přesvědčen, že jenom tak lze v budoucnu nasytit lidstvo, aniž bychom si zničili životní prostředí.
Další informace o letošním držiteli České hlavy a o jeho práci najdete zde na webu ve článku z 22. listopadu 2018.
Prestižní ocenění předal našemu vědci předseda vlády ČR Andrej Babiš. Oba snímky Mikuláš Křepelka pro projekt Česká hlava.
Udělení ceny vzbudilo velký zájem médií. Z článků, reportáží a rozhovorů vybíráme:
• Televizní přenos galavečera s předáváním cen Česká hlava. ČT2, 25. 11. 2018 (J. Doležel od času 46:58 záznamu).
• Reportáž v Událostech ČT. Česká televize, 25. 11. 2018 (od času 17:33 záznamu).
• Rozhovor Česko by mohlo být druhé Švýcarsko, ale plýtvá potenciálem. Magazín vysokých škol Universitas, 24. 11. 2018.
• Rozhovor Klíč k šifře o 17 miliardách písmen dal český vědec. Je šance, že se díky tomu nasytí miliardy lidí. Deník N, 27. 11. 2018.
• Rozhovor v pořadu Den podle Martiny Maškové. Český rozhlas Plus, 25. 11. 2018 (od času 45:30 záznamu).
• Článek Nejvýznamnější vědeckou cenu Česká hlava dostal genetik Doležel. Rozluštil tajemství pšenice. Web ČT24, 23. 11. 2018.
• Článek Cenu Česká hlava převzal genetik Doležel. Díky jeho objevu se zlepší kvalita pšenice. Aktuálně.cz, 25. 11. 2018.
• Článek Hledá naději pro lidstvo. Genetik Jaroslav Doležel získal Českou hlavu. Web Akademie věd ČR, 26. 11. 2018.