Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
07. 02. 2019

Autorka archeologických výstav Jana Maříková Kubková, znalec krajiny Jiří Sádlo a organizátorka popularizačních akcí Dana Sephton. Tyto tři významné osobnosti převzaly ve čtvrtek 7. února z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové prestižní Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy.

07. 02. 2019

Nature Future, rostliny budoucnosti. Tak se jmenuje nová výstava v Galerii Věda a umění na Národní třídě, věnovaná vědcům, kteří svou prací doslova zachraňují lidstvo. Velkoformátové snímky připomínají jak odkaz ruského botanika N. I. Vavilova, tak současné úspěchy českých badatelů.

06. 02. 2019

Malé i velké tiskárny, známé i pozapomenuté pražské i regionální knihaře, kreslíře, mědirytce a jednotlivé typy knižních vazeb představuje unikátní internetová Encyklopedie knihy v českém středověku a raném novověku. Vznikla ve spolupráci Knihovny Akademie věd a Národní knihovny.

06. 02. 2019

Dva skvělí matematici se světovým renomé, Francouz s českými kořeny Antonín Novotný a Miloslav Feistauer, převzali prestižní akademické ocenění, které se udílí již od poloviny 60. let. Jde o medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách.

05. 02. 2019

Projekt SUNRISE neboli „Sluneční energie pro oběhové hospodářství“, na němž se podílí sedm evropských univerzit a osm výzkumných center včetně Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, vybrala Evropská komise mezi šest koordinačních a podpůrných akcí (CSA) v rámci programu Horizont 2020. Cílem projektu je ambiciózní využití sluneční energie a široce dostupných surovin k výrobě paliv a chemikálií a nahrazení jejich energeticky náročné výroby založené na ropě a uhlí.

05. 02. 2019

Co to vlastně je, aplikovaný výzkum v humanitních vědách? Jak se mu věnovat a jak ho podporovat? A nakolik mu pomáhají stávající grantové programy?

04. 02. 2019

Možnost vyzkoušet si práci po boku opravdových vědců nabídla Akademie věd ČR již potřinácté studentům středních škol z  České republiky. Pro rok 2019 vypsalo stáže 92 lektorů z 34 pracovišť Akademie věd ČR. Studenti si vybírali ze 111 témat napříč vědeckými obory. Organizátoři obdrželi 1171 přihlášek, což je dosud nejvíce v historii projektu Otevřené vědy.

04. 02. 2019

Máme se bát autonomních vozidel? Tedy vozidel, která nebude řídit člověk, ale počítač? Budou autonomní auta rozhodovat, koho nechají naživu? To všechno vysvětlují vědci z Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice na novém youtuberském kanále SSČ AV ČR nazvaném Zvěd.

04. 02. 2019

V lednovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, pořádané pod záštitou České astronomické společnosti, zvítězila fotografie Evžena Brunnera „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“. Na snímku s poněkud širokým, nicméně výstižným názvem můžeme nejen obdivovat hvězdy a mlhoviny naší Galaxie, které se nacházejí takřka za humny, ale též nahlédnout do vesmírných hlubin vzdálených miliony světelných let.

31. 01. 2019

Vliv umělé inteligence na trh práce. Samořiditelné automobily. Příležitost, jak prostřednictvím nových technologií napomoci konkurenceschopnosti České republiky a jejímu hospodářskému růstu. To jsou jen některá témata, kterých se dotýká studie „Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v ČR“, vypracovaná na žádost Úřadu vlády předními českými odborníky na umělou inteligenci (AI). Analýza byla vládě předložena 28. ledna a následně 31. ledna představena na konferenci s účastí zástupců akademické, podnikatelské i politické sféry.