Odbornost, kvalita, nezávislost

Na počátku tohoto textu stálo několik otázek. Co lidé očekávali na začátku roku 2005? Domnívali se, že v některých oblastech společenského života přinese tento rok větší změny? Obávali se zhoršování svých životů, nebo spíše doufali ve „světlé zítřky“? A jak hodnotí situaci teď na počátku roku 2006? V následujícím textu budeme hledat na položené otázky odpovědi.

Na úvod se ale podívejme, jaké postupy ke sledování těchto otázek Centrum pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR (dále jen CVVM) používá.

Otázky, ve kterých se respondenti vyjadřují k některým oblastem společenského života, zařazuje CVVM do svých šetření pravidelně, a to vždy na přelomu roku. Celé téma bývá v rámci omnibusových šetřeních CVVM pojednáno z několika úhlů pohledu:

1. Respondenti mají možnost hodnotit současný stav vybraných oblastí.

2. Oslovení jsou dotazováni na spokojenost s vývojem daných oblastí v uplynulém roce.

3. Dále dotázaní posuzují, nakolik naléhavé je podle jejich názoru se danými oblastmi společenského života zabývat.

4. A v neposlední řadě pak respondenti vyjadřují svá očekávání týkající se vývoje dané oblasti v dalším roce.

V tomto pojetí je tedy hodnocení jednotlivých oblastí společenského života sledováno pomocí poměrně rozsáhlých baterií na první pohled zdánlivě jednoduchých otázek. Interpretace jednotlivých položek baterie má smysl zejména ve vzájemném srovnávání jednotlivých oblastí a dále ve sledování vývoje hodnocení oblastí v čase. Posuzování údajů za jednotlivé oblasti, tedy bez kontextu, v jakém byla otázka položena, by mohlo být zavádějící. Pokud bychom se totiž zajímali např. o hodnocení stavu českého zdravotnictví naší veřejností, bylo by jistě na místě rozpracovat dané téma poněkud šířeji a nespokojit se pouze s takto triviálními otázkami. Ty, jak již bylo naznačeno, nabývají na svém významu pouze v kontextu dalších posuzovaných oblastí či při sledování časového vývoje.