RETREND, 29.1.2019.
Fyzikální ústav Akademie věd ČR postaví v...
V pátek 6. 10. 2017 se Fyzikální ústav připojil k celoevropskému festivalu Noc vědců, která představuje vědecká pracoviště široké veřejnosti v nevšední atmosféře nočních a večerních hodin. Branami našich pracovišť prošlo během Noci vědců na 550 návštěvníků, kteří se prostřednictvím mnoha přednášek a exkurzí seznámili se špičkami současného fyzikálního výzkumu v České republice a měli příležitost na vlastní oči vidět moderní laboratoře a výzkumná pracoviště.
Science videomapping na budově ELI Beamlines
Přednáška o laserových aplikacích ve všedním i nevšedním životě
Budova na Slovance uvítala návštěvníky přednáškou o kosmologii a částicovém výzkumu Tajemství vesmíru a mikrosvěta a dále exkurzemi do světa funkčních materiálů, kde měli návštěvníci možnost zjistit, proč si kovy mohou pamatovat svůj tvar nebo jaké objevy můžeme odhalit pomocí skenovacího elektronového mikroskopu. Svou premiéru měla prohlídka detektoru ATLAS na urychlovači LHC v CERN pomocí 3D virtuální reality, přičemž některé informace z kontrolní místnosti detektoru se do virtuální reality přenáší dokonce v reálném čase.
Michal Vyvlečka z Centra HiLASE představuje laser jako supernástroj člověka 21. století
Multimediální instalace Monolit umožňuje reálnou i virtuální prohlídku
Na pracovišti Cukrovarnická proběhl program Buřty, lasery, atomy – fyzika všemi smysly určený zejména pro studenty fyziky a vážné zájemce o jeji studium. Dvacet návštěvníků si samostatně v průběhu celovečerního programu vyzkoušelo, co obnáší dělat opravdovou vědu – měření se skenovacím elektronovým mikroskopem, mikroskopem atomárních sil či Ramanovým spektrometrem, vše pod vedením vědeckých pracovníku FZÚ. Celý zážitek byl doplněn i méně vážnou fyzikou ve formě efektních pokusů a společným pojídáním utopenců.
Martin Ledinský předvádí vážnou i nevážnou fyziku na programu Buřty, lasery, atomy – fyzika všemi smysly
V laserových centrech ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech měli zájemci možnost vyslechnout řadu přednášek o laserových technologiích, návštívit laserové haly, vyzkoušet si 3D virtuální realitu, naučit se dálkově ovládat laserová zrcadla, projít se virtuálně v multimediální instalaci - monolitu a zahrát si logickou hru Laser maze. Speciálně na tuto akci jsme také zrealizovali „science videomapping“ na stěně ELI laserové budovy.
Nohu kobylky nebo čip počítače si pod skenovacím elektronovým mikroskopem mohli prohlédnout návštěvníci pracoviště na Slovance
Další ročník Noci vědců ve FZÚ se bude opět konat v příštím roce. Už se těšíme!