Ústav v médiích

tzb-info.cz (Energetika), 14. 10. 2018, Co s tepelnými elektrárnami v éře obnovitelných zdrojů?


konference Turbo_ tzbinfo.jpg

Zpráva z konference Turbomachines 2018
Rozmach obnovitelných zdrojů přináší do energetické soustavy proměnlivé výkony. Dosavadní zařízení v elektrárnách na to nejsou stavěná a cenově dostupná technologie velkokapacitních úložišť dosud není k dispozici. Proto je aktuální výzvou pro energetické stroje flexibilní provoz. Společné řešení hledají špičky energetického průmyslu, které se 25. září setkaly na pražské konferenci Turbomachines 2018.
Do diskuse, která na konferenci následovala představením výsledků z výzkumu, svou expertizu přednesli například Ján Štuller, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku nebo Jiří Plešek, ředitel Ústavu termomechaniky Akademie věd České republiky.
Celý článek

Týden Historie, č. 5/2018, Nový hlas z laboratoře


titulka_tyden historie_hlasivky.jpg

I přes nedostatek financí na výzkum se v českých laboratořích zrodil nápad, který se možná zapíše do dějin transplantací. Umělé hlasivky na míru. Pomáhat by měly lidem, kteří přijdou o hrtan, často v důsledku operace kvůli nádorovému onemocnění. Jen v Česku jich je kolem sto padesáti ročně.
Ústav termomechaniky AV ČR byl důležitým partnerem vynálezu v prověření toho, zda návrhy replik vokálního traktu a lidské hlasivky skutečně zvládnou produkovat hlas v požadovaných rozsazích.

Celý článek

ČRo Plus, Magazín Leonardo, 2. 5. 2017, Čeští vědci úspěšně a neinvazivně dokážou měřit vlastnosti lidské kůže


CRo_Plus_logo.jpg

Mnohé přírodní materiály už posloužily vědě jako zdroj inspirace a vodítko k převratným objevům. Nejinak je tomu i u lidské kůže. K čemu může být dobré zkoumání jejích mechanických vlastností a zvláště elasticity?
"Vytvořili jsme speciální sondu, které říkáme neinvazivní, protože pracuje pomocí ultrazvuku,“ popisuje v Magazínu Leonardo Zdeněk Převorovský z Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR.

Celý příspěvek
Přehrát rozhovor

ČRo Plus, Magazín Leonardo, 26. 4. 2017, Přesnější operace kůže


CRo_Plus_logo.jpg

Přesnější operace kůže a po operaci rychlejší hojení řezné rány. Toho by mohla dosáhnout unikátní sonda českých vědců, kterou sestavili v Laboratoři nedestruktivního testování pod vedením Ing. Zdeňka Převorovského, CSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR. Pomocí ultrazvuku chirurgům pomáhá zjistit místo s největší pružností kůže a tedy i to, kde je nejlépe vést řez.

Přehrát rozhovor

ČT 24, 19. 3. 2017, Unikátní ohebná sonda pro zjištění pružnosti kůže


logoct24.png

Výzkum elasticity lidské kůže je zaměřen na vývoj inovativní metody pro hodnocení změn jejich mechanických vlastností. Součástí výzkumu je vývoj měřícího systému s unikátním zatěžovacím přípravkem, který umožní provádět komplexní měření kůže. Tento systém vynalezli vědci v Ústavu termomechaniky AV ČR v Laboratoř nedestruktivního testování pod vedením Ing. Zdeňka Převorovského, CSc. Vědce zajímá pružnost kůže a její anizotropie. Anizotropie je velmi důležitá například v chirurgii. Správná volba směru chirurgického řezu zajistí rychlejší hojení rány. Kůže mění své vlastnosti věkem, hydratací, teplem, vlivem kožních nemocí anebo UV zářením.

Reportáž můžete zhlédnout v pořadu Věda 24.

Technický týdeník, 27. 9. 2016, O tvorbě a produkci lidského hlasu


Vědní obor biomechanika hlasu se velmi dynamicky rozvíjí. Analýza generace zvuku hlasivkami a jeho šíření vokálním traktem, lebečními kostmi, měkkými tkáněmi lidské hlavy až k percepci zvuku příslušnými mozkovými centry představuje složitý komplexní problém.
Poznatky z problematiky
základního výzkumu tvorby a produkce lidského hlasu vedoucího k návrhu konstrukce umělé hlasivky vznikly ve spolupráci Fakulty strojní ČVUT s Ústavem termomechaniky AV ČR, v.v.i, Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i., První lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a s Ústavem biofyziky, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Celý článek

ČRo Plus, Magazín Leonardo, 21. 9. 2016, Umělé lidské hlasivky? Český patent!


CRo_Plus_logo.jpg

Umí věda nahradit lidský hlas? Implantátů a transplantátů je stále víc, ale jak je to s umělými hlasivkami? Poslední pokroky v oblasti umělých hlasivek představuje v Magazínu Leonardo Ing. Jaromír Horáček, DrSc. z Ústavu termomechaniky Akademie věd České republiky.

Přehrát rozhovor

ČT 24, 17. 5. 2016 - Bezlopatková turbína je nominovaná na vynález roku


CT-24-lg-cmyk.jpg

Doc. Ing. Miroslav Sedláček, CSc. z Českého vysokého učení technického v Praze byl nominován na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016. Nominaci získal v kategorii „Výzkum“ za vynález bezlopatkové kapalinové turbiny (také odvalovací turbíny). Prestižní vyznamenání uděluje Evropský patentový úřad a výsledky budou zveřejněny 9. června 2016 v Lisabonu.

Vynález turbíny je výsledkem celoživotního úsilí Miroslava Sedláčka, na němž se podílel také prof. Ing. František Maršík, DrSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR a slovenský vědec doc. Ing. Stanislav Hostin, Ph.D.

ČT24 - celý článek

ČT 24, 11. 3. 2016 - Vědci o Fukušimě a Černobylu


CT-24-lg-cmyk.jpg

V Akademii věd ČR se v pátek 11. března konala Konference k výročí jaderných havárií ve Fukušimě a Černobylu.
Setkání zahájil ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR Ing. Jiří Plešek, CSc., a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Úvodní vystoupení patřilo předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Daně Drábové, Ph.D.

Výročí tragédie si vědci připomněli prostřednictvím bloku přednášek, které naleznete zde.
Rozhovor s ředitelem Ústavu termomechaniky AV ČR Jiřím Pleškem a Jaromírem Wagnerem z Ústavu jaderné fyziky na toto téma můžete zhlédnout zde.


Footer menu

© 2008 – 2018 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS