Místo konání: Muzeum Vysočiny Pelhřimov, Masarykovo náměstí 12, Pelhřimov
Pořadatelé: Masarykův ústav a Archiv AV ČR; Muzeum Vysočiny Pelhřimov
Realizace výstavy: Hana Kábová, Ivana Koucká (texty a výběr dokumentů); Milan Sypěna (grafika)
Podpořily: Akademie věd České republiky a Kraj Vysočina
Slavnostní večer a vernisáž: 4. 10. 2018, od 17:00 v Divadle Lubomíra Lipského v Pelhřimově (vstup volný)
Josef Dobiáš, univerzitní profesor a řádný člen Československé akademie věd, je v rodném Pelhřimově známý díky Dějinám královského města Pelhřimova a jeho okolí (monumentálnímu šestisvazkovému dílu, čítajícímu dohromady přes 4600 stran textu a vycházejícímu v letech 1927–1970), jež napsal z lásky k rodnému kraji. Zejména ve svém hlavním oboru – starověkých dějinách – dosáhl mezinárodního uznání.
Výstava, pořádaná při příležitosti 130. výročí Dobiášova narození, nabízí pohled do historikova rodinného prostředí v Pelhřimově. Charakterizuje jeho studia, pedagogické působení a manželství. Podstatný prostor věnuje jak Dobiášově tvůrčí vědecké práci, tak jeho soukromému životu a zálibám, zejména cestování (Afrika, Asie) a sběratelství mincí.
Během slavnostního večera 4. října 2018 proběhne diskuze o prof. Dobiášovi jako vědci i člověku; účast přislíbili kromě autorek výstavy Bohumil Jiroušek, Miroslava Kvášová, Zdeněk Martínek, Lenka Martínková a Jiří Militký. Na diskuzi naváží vernisáž a komentovaná prohlídka výstavy.
Akce je součástí projektu Josef Dobiáš (1888–1972). Mezinárodně uznávaný historik starověku a regionálních dějin; v programu Regionální spolupráce krajů a ústavů Akademie věd ČR v roce 2018 projekt podpořily Akademie věd ČR (R300771801) a Kraj Vysočina (ID O02490.0001).