Aktuality

8.3.2019

Zveme Vás na 21. ročník Týdne mozku,

festival o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, pořádaný Akademií věd ČR, který proběhne 11.–17. března 2019.

8.3.2019

V jakém žánru stárnete Vy?

Vědečtí pracovníci Psychologického ústavu doc. Vladimír Chrz, doc. Iva Poláčková Šolcová a Mgr. Ing. Eva Dubovská a jejich výzkum stárnutí naleznete v březnovém videomagazínu Akademie věd České republiky.

20.2.2019

První letošní číslo Československé psychologie přináší dvě zajímavé přehledové studie

věnované (a) koncepci vývojové traumatické poruchy a (b) obtížnému temperamentu v raném dětství. Výzkumné studie se zabývají strukturou zdravotní gramotnosti u adolescentů, empatií učitelů a učitelek a analýzou výrazu soucitu ve tváři.

2.1.2019

Letošní poslední číslo Československé psychologie přináší ve výzkumných studiích

(1) tematiku pohotovosti k agresivnímu chování u adolescentů, (2) porovnání úrovně soucitu se sebou a studu u souboru pacientů s úzkostnými či depresivními poruchami a u zdravých osob a (3)  porovnání metod verbální a smyslové prezentace podnětů. V rámci metodických studií jsou srovnávány tři zahraniční metody věnované postihování všímavosti v organizacích.

Více aktualit

Laboratoř experimentální psychologie

Laboratoř Psychologického ústavu AV ČR je samostatný útvar, který zajišťuje prostorové a technické možnosti pro provádění experimentálního a observačního výzkumu v pražské pobočce ústavu. Laboratoř se skládá ze tří místností v sídle pražské pobočky ústavu v Hybernské ulici. Místnosti slouží k tomu, aby v nich výzkumnící mohli pracovat s účastníky výzkumů a aby si mohli připravovat technické a další vybavení, které ke svým výzkumům potřebují. V laboratoři je jedna místnost pro sběr dat pomocí technických zařízení, jako jsou počítače a monitory očních pohybů. Další místnost slouží zejména pro pozorování a zaznamenávání volných interakcí, například rodičů s dětmi. Třetí místnost funguje jako dílna a přípravna.

Laboratoř je vybavena různou technikou. Základní pomůckou jsou kvalitní počítače, které jsou vybaveny softwarem pro měření reakčních časů a pro přesnou prezentaci vizuálních a textových podnětů. Kromě toho laboratoř disponuje speciální technikou v podobě dvou monitorů očních pohybů, které lze použít ke sledování přesného zaměření pozornosti a jeho změn, jakož i k měření průběhu čtení. Kromě těchto pomůcek je k dispozici záznamová technika, jako jsou kamery a diktafony.

Laboratoř je využívána nejen pracovníky ústavu, ale je k dispozici také společnému pracovišti Labels (Laboratoř behaviorálních a lingvistických studií), které Psychologický ústav AV ČR provozuje společně s Filozofickou fakultou UK.


Odborným vedoucím laboratoře je Doc. PhDr. Filip Smolík, Ph.D. (profil)
Hlavní kontaktní osobou - koordinátorem pro běžný chod laboratoře je Mgr. Filip Děchtěrenko, Ph.D. (profil).

 

 

FACEBOOK