Zimní škola Telč 2019
V pátek 22. února 2019 začne další ročník zimního workshopu Scola Telcz. Tentokrát bude zaměřen na jezuitskou zahradu (bývalé jezuitské koleje) v Telči. Program, který je naplánován až do středy 27. února, se sestává z přednášek odborníků, ukázek terénní práce, a především ze samostatné práce týmů poskládaných z více než 30 studentů různých oborů zúčastněných univerzit. Jako vždy zimní workshop vyvrcholí prezentacemi prací studentů, které proběhnou na jezuitské zahradě.
více zdeVolné pracovní místo
Výzkumný pracovník Úseku teoretické a aplikované mechaniky
Na plný pracovní úvazek přijmeme výzkumného pracovníka pro Úsek teoretické a aplikované mechaniky.
více zde
Článek K. Sotiriadise
Odborný článek Simulation of Thaumasite Sulfate Attack on Portland Cement Mixtures Using Synthesized Cement Phases od dvojice autorů Ing. Konstantinose Sotiriadise, Ph.D. z Oddělení materiálového výzkumu Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a Ing. Radosław Mróz, Ph.D. z Fakulty materiálových věd a keramiky z AGH Univerzity věd a technologií v Krakově byl hlavním editorem časopisu Journal of Materials in Civil Engineering vydávaného American Society of Civil Engineers (ASCE) vybrán jako tzv. Editor's Choice únorového čísla. Článek je možné si po registraci přečíst zdarma do konce měsíce.
více zdePublikační zvyklosti
Na základě mezinárodně platné dobré praxe doporučuje p. ředitel ÚTAM AV ČR, doc. Ing. Stanislav Pospíšil, Ph.D., dodržovat následující kritéria při posuzování autorství publikací.
více zde
OD Kotva publikace
V rámci NAKI projektu byla publikována odborná kniha „Obchodní dům Prior / Kotva, Historie | urbanismus | architektura“, na níž se podíleli i Hana Hasníková a Jiří Kunecký z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Oba se podílejí na řešení NAKI projektu "Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součást národní a kulturní identity ČR", jehož je ÚTAM součástí. Slanostní křest knihy proběhl ve středu 9. ledna 2019 v prostorách mázhausu v sídle NPÚ v Praze. Při křtu promluvila i generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Samotná publikace pak byla představena prof. Petrem Urlichech, který zároveň knihu editoval.
více zdeZemřel prof. Frýba
Ve věku nedožitých 90 let zemřel náhle 8. ledna 2019 prof. Ing. Ladislav Frýba, DrSc., dr. h. c., dlouholetý předseda České společnosti pro mechaniku a zaměstnanec Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, mimořádný vědec, ale především člověk horoucího srdce. Jeho odchodem utrpěla česká věda a celá společnost nenahraditelnou ztrátu. Patřil mezi přední odborníky v oboru dynamiky železničních dopravních staveb a jejich životnosti. Vybudoval teorii kmitání mostů při stochastickém chápání jejich zatížení, studoval stacionární i nestacionární kmitání mostů při náhodném pohyblivém zatížení a zjišťoval spektrum zatížení i spektra napětí v mostech a sestavil i stochastický model železničního svršku.
Poslední rozloučení proběhne 15. ledna 2019 v 13:40 v nové obřadní síni v Praze na Olšanech.
více zdeNewsletter ProteCHt2save 2
Vyšel nový Newsletter projektu ProteCHt2save. Jedná se v pořadí o druhý newsletter tohoto projektu Interreg Central Europe.
Odkazy:
O projektu Interreg CE ProteCHt2save
více zdePamětní medaile - FS ČVUT
Ředitel ÚTAM AV ČR, doc. Ing. Stanislav Pospíšil, Ph.D. obdržel pamětní diplom a medaili za "významnou podporu Fakulty stavební ČVUT v Praze". Medaile mu byla udělena při příležitosti "tři sta let od zahájení výuky stavitelství v Praze" děkanem FS ČVUT, prof. Ing. Jiřím Mácou, CSc.
více zdePamětní medaile - Univerzita v Žilině
Při příležitosti 65. výročí založení Žilinské univerzity v Žilině byla udělena Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR pamětní medaile za dlouholetou spolupráci. Medaili osobně udělil děkan FS, prof. Ing. Marián Drusa, Ph.D. řediteli ÚTAM AV ČR, doc. Ing. Stanislavu Pospíšilovi.
více zdeTýden vědy a techniky 2018
Na začátku listopadu proběhl Týden vědy a techniky 2018 a Ústav teoretické a aplikované mechaniky (ÚTAM) AV ČR spolu s Centrem excelence Telč (CET) se jej opět zúčastnily. Program na obou pracovištích byl naplánován na úterý 6. listopadu 2018, resp. v případě ÚTAM část přednášek proběhla již v pondělí 5. listopadu 2018. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si a v některých případech též vidět v chodu špičkové přístroje - zejména pak v Centru excelence Telč, které je evropskou infrastrukturou pro výzkum kulturního dědictví. Nechyběly ani přednášky a science show na zajímavá témata související s výzkumem prováděným na ÚTAM.
Všechny fotografie z akce naleznete v Galerii.
více zde