V Místní veřejné knihovně Praha - Suchdol představil Martin Šorm čtenářům nejstarší verze příběhu o rytíři Percevalovi, středověké podoby grálu, proměny jeho významu a možnosti jeho interpretace.
Dušan Foltýn byl hostem Studia Leonardo. Hovořil o přípravě výstavy Otevři zahradu rajskou - Benediktini v srdci Evropy 800-1300.
Záznam pořadu můžete nalézt na stránkách ČRo.
Z Jana Husa se stala jedna z klíčových postav národního a posléze i komunistického mýtu, a tak je těžké představit si ho jako člověka z masa a kostí. Díky poutavé monografii Františka Šmahela, předního evropského odborníka na středověk, už je to ale mnohem snazší. Ve své knize Jan Hus. Život a dílo dokazuje, že cesta českého kněze k pravdě a na hranici vedla přes mnohé jeho pochybnosti a rozpory. Jedno se však nemění: „Hus měl jako málokdo z našeho národa sílu hájit vlastní názor i za cenu smrti a jeho úsilí směřovalo k tomu, co naši praotcové nazývali obecným dobrem," říká František Šmahel.
Celý rozhovor na stránkách časopisu Respekt.
Do oblíbeného pořadu rozhovorů se známými osobnostmi si Marek Eben pozval zakladatele CMS Františka Šmahela.
Pořad je dostupný na stránkách ČT.
V tématickém pásmu pořadů Civilizace vystoupil Martin Nodl v dílu věnovaném tématu dětí na středověkém dvoře.
Záznam pořadu je uložen na stránkách ČRo.
Martin Šorm vystoupil v Místní veřejné knihovně Praha - Suchdol, aby na příkladu dobrodružného románu "Robert ďábel" z počátku 13. století čtenářům představil středověké imaginární podoby a literární obrazy ďábla, světců a kajícníků.
Více na stránkách knihovny.
Národní cenu vlády Česká hlava tento rok získal historik František Šmahel, přední odborník na lucemburskou dynastii a českou reformaci. Stal se tak prvním humanitním vědcem, který si odnesl nejprestižnější českou cenu za vědu a výzkum. V Profilu z 23. listopadu s Františkem Šmahelem hovořila Michala Hergetová.
Rozhovor v textové i video formě je dostupný na webu České televize.
František Šmahel v hlavní zpravodajské relaci České televize vysílané ve sváteční den.
Video je dostupné na webu ČT.
Archeoložka Pavlína Mašková přednesla v Městské knihovně v Lounech v rámci projektu Café Nobel - Věda u kávy přednášku o tom, jak byli ve středověku a raném novověku pohřbívání lidé, který se z nejrůznějších důvodů ocitli na okraji společnosti.
Záznam přednášky i následné diskuse naleznete na stránkách projektu.
CMS © 2014 | webdesign / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.