semináře Ústavu termomechaniky dne 6. března 2019 od 10:00 v posluchárně B:
Rekonstrukce minulých klimatických změn z měření teploty v hlubokých vrtech, RNDr. Jan Šafanda, CSc., Geofyzikální ústav AV ČR
Stáhněte si elektronickou knihu Numerical Methods in Computational Mechanics vytvořenou v rámci grantového úkolu 1ET400760509 Národního programu výzkumu.
Seznamte se s MKP systémem PMD vyvíjeném pracovníky oddělení D4.
Teoretické, numerické a experimentální studium napěťových vln v pevných tělesech. Mechanické vlastnosti materiálů a nedestruktivní testování pevných těles.
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. pořádá ve dnech 11. a 12. května 2017 (klub UT) česko-izraelský seminář Dynamic Behavior of Materials. Podrobný program semináře je uveden níže. »»»
Výzkum elasticity lidské kůže je zaměřen na vývoj inovativní metody pro hodnocení změn jejich mechanických vlastností. Součástí výzkumu je vývoj měřícího systému s unikátním zatěžovacím přípravkem, který umožní provádět komplexní měření kůže. Tento systém vynalezli vědci v Ústavu termomechaniky AV ČR v Laboratoř nedestruktivního testování pod vedením Ing. Zdeňka Převorovského, CSc. Vědce zajímá pružnost kůže a její anizotropie. Anizotropie je velmi důležitá například v chirurgii. Správná volba směru chirurgického řezu zajistí rychlejší hojení rány. Kůže mění své vlastnosti věkem, hydratací, teplem, vlivem kožních nemocí anebo UV zářením. »»»
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. a Ústav fyziky materiálu AV ČR, v. v. i. pořádají dne 6. října 2016 od 10.00 do 15.00 workshop Materiály pro energetiku. Workshop bude zaměřen na charakterizaci jejich mechanických vlastností včetně návrhu konstitutivních vztahů, s cílem významně zlepšit podmínky pro aplikaci metod vyvinutých pro základní výzkum v praktických úlohách energetického průmyslu. Cílem workshopu je výměna zkušeností a vědomostí mezi pracovníky akademických institucí a energetických a technologických firem. »»»
„Za hranice neznámého“, motto 16. ročníku Týdne vědy a techniky, zve všechny zájemce o poznání k návštěvě vědeckých pracovišť. Přijďte se i Vy seznámit s prací našich vědců, s nejmodernějšími vědeckými přístroji, výzkumnými projekty AV ČR a s nejnovějšími trendy v aplikované fyzice. Těšíme se na setkání s vámi! »»»
Tímto zveme studenty a mladé výzkumné a pedagogické pracovníky na letní školu zaměřenou na výpočtovou dynamiku s názvem ”An ECCOMAS Advanced Course on Computational Structural Dynamics”, kterou organizuje Ústav termomechaniky AV ČR, Praha, ve dnech 13.-17. června 2016. »»»
Jubilejní 20. ročník semináře je uspořádán na počest 90. narozenin prof. Cyrila Höschla, DrSc. »»»
Česká společnost pro mechaniku – odborná skupina Počítačová mechanika a Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. a si Vás dovolují pozvat na přednášku, kterou prosloví »»»
V přednášce představíme metodu hraničních prvků (MHP) jako alternativu k objemovým diskretizačním metodám, např. k metodě konečných prvků (MKP). MHP používáme pro řešení okrajových a počátečních úloh pro lineární parciální diferenciální rovnice s po částech konstantními koeficienty. Ze znalosti fundamentálního řešení lze úlohu formulovat pouze na hranici tělesa, což je obzvlášť výhodné v případě vnějších (neomezených) oblastí např. v úlohách akustiky a elektromagnetismu nebo tvarové optimalizaci. »»»
Chcet vědět, jak vznikl pojem „spontánní narušení symetrie ve fyzice“ a co znamená pro standardní teorii elementárních částic? Přijďte na přednášku známé osobnosti v našem ústavu. »»»
K diagnostice konstrukčních celků v průmyslu, energetice, dopravě, ve stavebnictví, elektrotechnice i dalších oborech jsou k zajištění bezpečnosti, spolehlivosti, bezdefektnosti a správné funkce diagnostikovaných zařízení a materiálů využívány postupy a metody nedestruktivního testování a hodnocení. Více o těchto metodách vyvíjených v Ústavu termomechaniky AVČR v Laboratoři nedestruktivního testování pod vedením Ing. »»»
Fakulta strojní, ČVUT v Praze, Česká společnost pro mechaniku a Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. si Vás dovolují pozvat na přednášku, kterou prosloví K.C. Park, Professor of Center for Aerospace Structures, University of Colorado, Boulder, Colorado, USA and WCU Invited Professor, Division of Ocean Systems Engineering, School of Mechanical, Aerospace and Ocean System Engineering, KAIST, Daejeon, the Republic of Korea. »»»
Fakulta strojní, ČVUT v Praze, Česká společnost pro mechaniku a Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. si Vás dovolují pozvat na přednášku, kterou prosloví Jan D. Achenbach, Walter P. Murphy Professor, McCormick School of Engineering and Applied Science, Northwestern University, Illinois, USA. »»»
EUROMECH Colloquium 540 si klade za cíl uskutečnit setkání předních vědců a inženýrů se zájmem o modelování šíření vln v pevných látkách. Kolokvium se soustředí na témata týkající se lineárních a nelineárních vln v pevných látkách, na vlny typu soliton, na šíření vln v silně nehomogenních disperzních pevných látkách a mimo jiné na vlny v materiálech s mikrostrukturou. »»»
Srdečně vás zveme na přednášku Prof. Koen Van Den Abeeleho z Catholic University of Leuven, Campus Kortrijk, Belgie na téma Nonlinear Wave Propagation for Nondestructive Testing. »»»
Česká společnost pro mechaniku – odborná skupina Počítačová mechanika, Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. a Matematický ústav UK »»»
V roce 2011 byl uspořádán 18. ročník soutěže o Cenu profesora Babušky v oboru počítačových věd se zaměřením na počítačovou mechaniku, počítačovou analýzu a numerickou matematiku, pod záštitou České společosti pro mechaniku a Jednoty českých matematiků a fyziků. »»»
Každým rokem pořádá Fakulta strojní ČVUT v Praze soutěž Zvoníčkovy nadace o nejlepší diplomovou práci magisterského studijního programu. »»»
TECHMAGAZÍN, 8/2011
Obor, který slouží k tomu, aby věci kolem nás správně fungovaly, a dokáže zjistit poruchy ještě dříve než mohou způsobit problém. V případě vlaku či jaderné elektrárny možná s katastrofickými následky. To, co pojem označovaný zkratkou NDT vlastně obnáší nám přibližuje viceprezident České společnosti pro nedestruktivní testování (ČNDT ) Ing. Zdeněk Převorovský, CSc.
Česká společnost pro mechaniku – odborná skupina Počítačová mechanika a Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. si Vás dovolují pozvat na přednášku s názvem Microtemperature as an internal variable, kterou prosloví »»»
Přednáška je součástí cyklu přednášek na téma výpočetní mechaniky poddajných těles konaného ve dnech 3. až 17. srpna 2011 v Ústavu termomechaniky AV ČR v. v. i. »»»
Česká společnost pro mechaniku – odborná skupina Počítačová mechanika a Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. pořádají cyklus přednášek při příležitosti návštěvy prof. M. Rashida, University of California, Davis, USA v Ústavu termomechaniky AV ČR, v.v.i. Přednášky se konají v Ústavu termomechaniky (posluchárna B), Dolejškova 5, Praha 8 (mapa) se začátkem vždy v 10 hodin. »»»
Česká společnost pro mechaniku – odborná skupina Počítačová mechanika a Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. a si Vás dovolují pozvat na přednášku, kterou prosloví »»»
Zaměření konference:
Dynamic nonlinear elastic behaviour, non equilibrium dynamics, first observed as a curiosity In earth materials has now been observed in a great variety of solids. The primary manifestations of the behaviour are characteristic wave distortion, and slow dynamics, a recovery process to equilibrium that takes place linearly with the logarithm of time, over hours to days after a wave disturbance. »»»
Celý název přednášky: Optimization of coded excitations with Symmetry Analysis : Formalism and applications in NDT with perspectives in ultrasonic nonlinear imaging of bio-materials »»»
Praha – Zjistit bez doteku z kostičky o rozměru několika milimetrů, zda se bude materiál hodit k výrobě vesmírných satelitů nebo na výztuž lidských cév, již dnes není záležitostí sci-fi filmů. Unikátní aparaturu, která to dokáže má totiž jako jediná v Evropě Laboratoř ultrazvukových metod v Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR.
Česká společnost pro mechaniku a Jednota českých matematiků a fyziků udělily již po sedmnácté ceny a uznání za nejlepší práce z oboru počítačové mechaniky a výpočtové matematiky. Cenu, jež je určena pro studenty a mladé vědecké pracovníky, založil v roce 1994 významný český matematik prof. Ivo Babuška, který od roku 1968 působí v USA, v současné době v Institute for Computational Engineering and Sciences, University of Texas at Austin. V roce 2006 udělila AV ČR prof. Babuškovi čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis. »»»
V úterý 16. 11. 2010 proběhlo na zámku v Lužanech u Přeštic slavnostní předání Cen a Medailí Josefa Hlávky a tzv. „trvalých legátů“ Josefa Hlávky. Správní rada Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových uděluje tato ocenění každoročně v předvečer státního svátku 17. listopadu.
Ceny Josefa Hlávky jsou určeny talentovaným studentům pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladým pracovníkům Akademie věd České republiky. Medaile Josefa Hlávky je pak určena pro nestory a významné osobnosti české vědy. »»»
Ve dnech 17. - 28. května 2010 se uskutečnil na Smíchovské střední průmyslové škole Seminář Věda a technika. Seminář byl určen studentům 2. a 3. ročníků Technického lycea, kteří měli využít jeho poznatků ke zpracování svých předmaturitních projektů. »»»
Zveme Vás na dvojici po sobě jdoucích přednášek: »»»
Zveme Vás na dvojici po sobě jdoucích přednášek: »»»
Česká společnost pro mechaniku – odborná skupina Počítačová mechanika a Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. a si Vás dovolují pozvat na přednášku »»»
Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i. – Oddělení teorie kondenzovaných látek, Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i. a Česká společnost pro mechaniku – odborná skupina Počítačová mechanika si Vás dovolují pozvat na přednášku »»»
Moderní letecké motory General Electrics pro v současnosti zaváděný stroj Boeing 787 Dreamliner představují se svojí vyšší efektivitou, vyšší čistotou, jednodušší konstrukcí na údržbu, montáž a demontáž špičku v daném odvětví »»»
Kolektiv autorů Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i., Matematického ústavu Univerzity Karlovy a Ústavu technické matematiky Fakulty strojní ČVUT vydává elektronickou publikaci věnovanou Numerickým metodám v počítačové mechanice. Publikace je určena studentům, pedagogům a výzkumníkům, kteří potřebují řešit nestandardní úlohy velkého rozsahu v mechanice pevné a tekuté fáze. »»»
V rámci pracovního semináře Výpočtové laboratoře D4 se uskuteční přednáška Petra Paříka s názvem „Nový lineářní řešič systému PMD“, ve které bude představen nový řídký řešič FESD systému konečných prvků PMD včetně přehledu metod, použití řešiče v praxi a porovnání paměťových a časových nároků se stávajícím frontálním řešičem FEFS.
Bližší informace: Ing. Dušan Gabriel, Ph.D.
Jednodenní seminář Výpočty konstrukcí metodou konečných prvků 2008 je zaměřen na nejnovější aplikace metody konečných prvků v oblasti vědecko-technických úloh, řešení průmyslo »»»
Ve dnech 5.–7. října 2009 se v estonském Talinu uskuteční mezinárodní konference Complexity of Nonlinear Waves. Konferenci pořádá Centre for Nonlinear Studies (CENS) Kybernetického ústavu Technické univerzity v Talinu, se kterým má Ústav termomechaniky smlouvu o spolupráci. »»»