Objev z Olomouce: naděje na vyšší výnosy
16. září 2009: Jak zlepšit výnosy zemědělských plodin? Pěstitelé se o to snaží mnoha způsoby. V budoucnu by jim mohla pomoci nová látka, která podporuje růst rostlin. Vyvinuli ji vědci ze společné laboratoře našeho ústavu a Univerzity Palackého v Olomouci.
Jednou cestou, jak povzbudit růst plodin, je zvýšit hladinu cytokininů v buňkách. Cytokininy jsou důležité rostlinné hormony. Mají některé opravdu blahodárné účinky: podporují dělení buněk a růst stonků, oddalují stárnutí a zlepšují odolnost rostlin.
Zdálo by se, že není nic jednoduššího než postříkat rostliny na poli roztokem cytokininů. Jenže to je hodně hrubý zásah do hormonální rovnováhy. Cytokininy z postřiku se navíc přeměňují na jiné látky, které mohou působit i nepříznivě.
Naši kolegové se proto rozhodli dostat těmto hormonům „na kobylku“ jinak – chytrou oklikou. Cytokininy odbourává v buňkách speciální enzym. Olomouckému týmu se podařilo připravit sloučeninu, která činnost enzymu blokuje. Jaký je důsledek? Cytokininy nejsou likvidovány. Protože se zároveň stále tvoří nové, jejich množství stoupá.
Sloučeninu pojmenovanou INCYDE testovali badatelé nejprve na pokusné rostlině huseníčku. Zjistili, že po její aplikaci huseníček rychleji roste, má větší květy a více plodů. Příznivě působí INCYDE také na růst řepky, jak ukázaly letošní polní pokusy.
Olomouckou laboratoř čeká ještě hodně práce, než bude jasné, zda se jejich objev dostane do každodenní zemědělské praxe. Výsledky jsou zatím nadějné, proto jim držme palce.
Foto: Květenství a květy huseníčku rolního. Vlevo z neošetřených rostlin, vpravo z rostlin ošetřených látkou INCYDE. Bílé úsečky představují délku 2 mm.
Foto Lukáš Spíchal
Text Lukáš Spíchal a Jan Kolář