Archiv zpráv

Archiv zpráv

Stránka 1 z 44  > >> FP

Videopozvánka amerického astronauta Andrewa Feustela

Americký astronaut Andrew Feustel, který se za pár dní (přesněji 6.4.2019) vydá i se svou ženou Indirou na turné po České republice, natočil krátkou pozvánku:

Příběh astronauta: Andrew Feustel v České republice

Českou republiku navštíví pod patronací Akademie věd ČR ve dnech 4. až 15. dubna 2019 americký geofyzik a jeden z významných astronautů NASA Andrew Feustel. Svůj „Příběh astronauta“ představí na přednáškách a besedách ve čtyřech městech České republiky – v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci. Na těchto místech se uskuteční také setkání se zástupci měst či univerzit a následně i beseda s autogramiádou pro veřejnost.

Laboratorní astrofyzika

Vracíme se k nedávnému workshopu o laboratorní astrofyzice u kolegů v ELI Beamlines, s odkazem na prezentace řečníků.

Jizerská oblast tmavé oblohy na EUROREGION Tour 15. a 16. března

Jizerská oblast tmavé oblohy se představí na veletrhu cestovního ruchu EUROREGION Tour 15. a 16. března 2019 v Eurocentru v Jablonci nad Nisou. Vstup zdarma. Více o veletrhu na www.euroregiontour.cz.

Na čem pracujeme: Možné konfigurace planetární soustavy Kepler-410

Astronomové ze Stelárního oddělení ASU byli součástí slovensko-českého týmu, který analyzoval výhradně slovensko-česká pozorování hvězdy Kepler-410 a posuzoval tuto hvězdu z hlediska existence a konfigurace planetárního systému. Práce ukazuje, že ke studiu exoplanet není nutné omezovat se na obří pozemní dalekohledy nebo na přístroje na družicích, ale že i v podmínkách malých států lze do tohoto moderního astrofyzikálního tématu přispět. Současně považujeme za nutné podotknout, že na studii publikované v impaktovaném časopise se výraznou měrou podíleli i mladší studenti, což není úplně obvyklé.

Zatmění Měsíce v časosběru z ondřejovské hvězdárny

Zatmění Měsíce v časosběru z ondřejovské hvězdárny Podívejte se na poslední dvě úplná zatmění Měsíce pozorovatelná od nás - 27. července 2018 a 21. ledna 2019, která zachytil na ondřejovské hvězdárně Mgr. Vlastimil Vojáček z Oddělení meziplanetární hmoty. Všimněte si nejen kulatého stínu Země, ale také změny barvy při zatmění, kdy po úplném vstupu do zemského stínu zatmění přejde do červeného zbarvení.

50. rovnoběžka v Praze a u Kouřimi

Jak je to s průchodem 50. rovnoběžky Českou republikou? Pár minut podívané a poučení v pořadu České televize Z metropole. Komentuje a vysvětluje Ing. Cyril Ron, CSc. z Oddělení galaxií a planetárních systémů.

Výsledky Akademické prémie: meteority s rodokmenem i odvracení srážek s vesmírnými tělesy

V uplynulých šesti letech čerpal největší vědecký grant v Česku - Akademickou prémii - a 30 milionů korun vyčerpal do koruny. 7. března na Akademii věd představil své výsledky. Nositel prestižního ocenění Akademická prémie, kterou mimochodem velmi chválí jako nejlepší podporu vědy v České republice, RNDr. Pavel Spurný, CSc. - vedoucí Oddělení meziplanetární hmoty, který se svým týmem podstatně rozšířil a především instrumentálně zásadně zpřesnil českou část Evropské bolidové sítě tak, že je na světové špičce. A Akademická prémie k tomu výrazně pomohla.

Prázdniny pod Sluncem 2019 na hvězdárně v Ondřejově

Zajímáš se o Slunce a jeho aktivitu? Chceš se něco nového naučit a zároveň se pořádně bavit? Pořádáme akci pro středoškolské studenty - PRÁZDNINY SE SLUNCEM 2019. Podívej se na náš web a přidej se! http://www.asu.cas.cz/letni-skola-2019

POZVÁNKA NA PRESTIŽNÍ PŘEDNÁŠKU - 7. března od 10:00 na Akademii věd v Praze, Národní třída 3

Hrozí nám osud dinosaurů? A jak se luští jeden z nejsložitějších genomů rostlin? Na tyto a další otázky odpoví ve čtvrtek 7. března dva význační vědci z Akademie věd ČR, rostlinný genetik Jaroslav Doležel a astronom Pavel Spurný. Oba jsou nositeli prestižního ocenění Akademická prémie (Praemium Academiae), která je spojená s finanční odměnou ve výši až 30 milionů korun rozložených na šest let. Toto období nyní končí a oba laureáti ve svých přednáškách – tak jak je u nositelů této ceny zvykem – představí výsledky svého výzkumu. Více na https://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Meteority-i-tajemstvi-rostlin.-Nositele-premie-se-ohlizeji-za-svymi-projekty/.

Výstava Above and Beyond přístupná české veřejnosti

VIDA! science centrum v Brně hostí do konce března výstavu ke 100 rokům Mezinárodní astronomické unie (pak se výstava stěhuje do Bruselu). Jak velký je vesmír? Proč svítí hvězdy? A co se s nimi stane, když zemřou? Existuje život někde jinde než na Zemi? Jaké nejdůležitější a nejvýznamnější úspěchy zaznamenali kosmonauti a astronomové v moderní astronomii. A mnoho, mnoho dalšího ... Výstava je ke shlédnutí v rámci vstupného do VIDA! centra a je v anglickém jazyce. Více na stránkách VIDA! centra.

Na čem pracujeme: Případ Maribo - křehký materiál přežil vstup do atmosféry vysokou rychlostí

Odborníci z ASU jsou na špičce výzkumu pádů meteoritů a ve vyšetřování historie, která pádům předchází. Není tedy divu, že se zabývají i událostmi, které se netýkají bezprostředně České republiky. Jednou takovou byl pád meteoritu Maribo v roce 2009, který byl tak trochu překvapivý. Podle převládajících představ totiž vlastně neměl být žádný meteorit nalezen.

Na čem pracujeme: Meteory vypovídají o vlastnostech meziplanetární hmoty

Tým astronomů z Oddělení meziplanetární hmoty ASU detailně studoval spektra 152 meteorů a klasifikoval je, studoval jejich fragmentaci i to, zda při letu zanechávají stopu. Pozorované vlastnosti svědčí o velmi komplikovaných poměrech, které panovaly ve Sluneční soustavě v době jejího formování, kdy se látka v protoplanetárním disku zřejmě velmi složitě promíchávala.

Na čem pracujeme: Shluky v hvězdném větru ovlivňují svítivost rentgenových dvojhvězd

Některá pozorování rentgenových dvojhvězd jsou v nesouladu s teoretickými modely stejných situací. Hodnoty rychlostí hvězdného větru nebo celkové rentgenové svítivosti se od předpovědí odchylují o desítky procent. Tým českých astrofyziků, v němž figuroval i Jiří Kubát z ASU, předložil vylepšený model hvězdných větrů rentgenových dvojhvězd, který může uvést teorii a pozorování do souladu.

Mimořádná komentovaná prohlídka pro veřejnost - výstava v Senátu, 28. ledna

Výstavu "100 let pod jednou oblohou", která byla otevřena pod patronací senátora Jiřího Duška vernisáží 22. ledna 2019 v Senátu Parlamentu České republiky (fotogalerie níže), si bude moci prohlédnout i veřejnost, a to pouze v pondělí 28. ledna od 14:00 do 15:00 při komentované prohlídce, kterou pronese autorka výstavy Dr. Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR. Zájemci nechť potvrdí svoji účast na suchan@astro.cz nebo sms na telefonní číslo 737 322 815. Vchod A do Senátu - ulice Valdštejnská těsně před Valdštejnským náměstím, počítejte s nějakým časem na bezpečnostní kontrolu, průkaz totožnosti s sebou. Vstup zdarma.

Inzerát: vývojář JavaScript/PHP

Hledáme zájemce o spolupráci na rozvoji vnitřního informačního systému založeného na PHP a JavaScriptu.

Fotogalerie z předání Prémie Jana Friče za rok 2018

V pondělí 21. ledna 2019 proběhlo v knihovně Astronomického ústavu AV ČR na observatoři v Ondřejově předání Prémie Jana Friče za rok 2018. Prémii Jana Friče uděluje Astronomický ústav AV ČR od roku 2009 svým mladým pracovníkům za mimořádné výsledky, které přispívají k prestiži ústavu v mezinárodním srovnání. Laureátem za rok 2018 se stal Dr. Rhys Taylor, Ph.D., který Prémii obdržel za soubor prací Původ temných extragalaktických oblaků neutrálního vodíku. Při příležitosti předání Prémie Rhys Taylor přednesl laureátskou přednášku "Inert hydrogen clouds in the Virgo cluster: dark galaxies, tidal debris, or something else?

Mise ATHENA pro pozorování rentgenového vesmíru s naší účastí

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy potvrdilo financování projektu „X-IFU Warm Electronics for the ESA L2 X-ray mission Athena – Phase B“, který obsahuje vývoj a dodání elektronické řídící jednotky Remote Terminal Unit přístroje X-IFU (kryogenní rentgenový spektrometr), která bude zajišťovat monitoring a řízení integrovaných obvodů zodpovědných za získávání dat z detektoru X-IFU, měření teploty kryogenního chladicího systému DEWAR a monitoring dalších kritických provozních parametrů přístroje X-IFU.

Malá fotogalerie z úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019

Podívejte se na pár fotografií a také časosběr průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 na ondřejovské observatoři (Mgr. Vlastimil Vojáček - Oddělení meziplanetární hmoty) a v Praze (Dr. Pavel Jáchym - Oddělení galaxií a planetárních systémů).

Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 ráno

Zveme vás na veřejné pozorování úplného zatmění v pondělí 21. ledna ráno, od 4 do 8 hodin, samozřejmě pouze za jasného počasí. Na začátku úkazu nás najdete v historické části observatoře (Centrální a Západní kopule), později kvůli obzoru pozorování nízko nad západním obzorem z Radarové louky očima. Vždy s odborným výkladem. Zdarma.

Stránka 1 z 44  > >>