Hlavní stránka   | Kontakt   |   English Czech

2012-05-14 - AWARD - Junior Scientist Award of the Learned Society of the Czech Republic for Otakar Frank

Otakar FRANK oceněn Cenou Učené společnosti pro mladé vědecké pracovníky.

Praha 14.5.2012 - Na valném shromáždění Učené společnosti České republiky byly dnes ve Velké aule Karolina vyhlášeny a předány medaile Učené společnosti a ceny Učené společnosti pro rok 2012 v kategoriích vědecký pracovník, mladý vědecký pracovník a středoškolský student. Oceněnými mladým vědeckým pracovníkem byl doktor Otakar Frank z Oddělení elektrochemických materiálů Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i.


xviii-valne-shromazdeni-ucene-spolecnosti-1.JPGxviii-valne-shromazdeni-ucene-spolecnosti-11.JPG
Fota z XVIII. valného shromáždění Učené společnosti v pražském Karolinu
(S. Kyselová, Archiv AVČR)



Mgr. Otakar Frank, PhD. je od roku 2005 vědeckým pracovníkem Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. kde se zabývá zejména přípravou a charakterizací uhlíkatých nanostruktur. Uhlíkatým nanomateriálům, konkrétně fullerenům, se věnoval již v rámci studia na PřF UK, v oboru organické geochemie. Výsledky svého bádání již publikoval v 25 pracích v mezinárodních časopisech včetně prestižního Nature Communications, a jsou předmětem i 1 patentu. Své výsledky přednáší na významných mezinárodních konferencích, ale neopomíná ani popularizační činnost v ČR včetně přednášek pro studenty. Je mimořádně kvalitním a perspektivním mladým vědeckým pracovníkem. Jeho zapojení do mezinárodních projektů, výsledky publikované ve významných zahraničních časopisech a na mezinárodních konferencích, a výsledky vedoucí k možným aplikacím přispívají zásadně k vědeckému rozvoji a poznání. V roce 2011 byl rovněž oceněn Premií Otto Wichterleho udělovanou mladým vědeckým pracovníkům do 35 let.

Vědecké práce, jež se staly podkladem pro udělení Ceny Učené společnosti, představují fundamentální studie mechanických vlastností grafenu a změn jeho elektronové struktury při mechanické deformaci. Rozšíření získaných poznatků i do makrosvěta je pak základem nového pojetí struktury uhlíkatých vláken a vysvětlení jejich mechanických vlastností.

Zmíněný objev předkládá a ověřuje, experimentálně i teoreticky, hypotézu, ve které jsou uhlíkatá vlákna ve skutečnosti složena z jednotlivých lístků grafenu, různě zvlněných a natočených. Práce Otakara Franka v Nature Communications tak spojuje dva materiály, s jejichž nasazením v každodenním životě se pojí velká očekávání - v případě uhlíkatých vláken jsou již naplňována. Grafen je nejpevnější existující materiál a z těchto skvělých vlastnosti těží i uhlíkatá vlákna. Objev otevírá cestu například k přesnému a jednoduchému monitorování zátěže vláken přímo v provozu (pomocí Ramanovy spektrometrie). Pro měření touto metodou tým formuloval jednoduchý univerzální vzorec pro určení mechanického napětí působícího na vlákno bez ohledu na jeho konkrétní typ. Nejedná se pouze o uhlíkatá vlákna. Tento obecný model je možné uplatnit například i na uhlíkaté nanotrubičky a další grafitické materiály, tedy ty, jejichž základní stavební jednotkou je grafen. V případě uhlíkatých vláken může vést přesnější znalost jejich vnitřní struktury k přípravě nových typů lépe přizpůsobených současným i budoucím aplikacím.

Uhlíkatá vlákna jsou základní součástí uhlíkatých kompozitů, v současnosti stále více nasazovaných materiálů, které postupně vytlačují kovové slitiny v konstrukcích aut, letadel, ale i ve sportovním náčiní atd. Použití uhlíkatých kompozitů výrazně snižuje hmotnost výrobků, v nichž byly použity, a otevírá cestu k jejich ekonomičtějšímu i ekologičtějšímu provozu. Konkrétně například pláště nových modelů velkých dopravních letadel Boeing 787 Dreamliner i Airbus 350 jsou tvořeny výhradně uhlíkatými kompozity.

Dalsí informace k Cenám Učené společnosti za rok 2012 přinášejí stránky AV ČR.



Frank_DSC_3582.jpgDSCF5820_w.jpg
Otakar Frank na jedné ze svých přednášek pro studenty a při práci v laboratoři ...
(foto: K. Stejskalová, Archiv ÚFCH JH)





http://www.learned.cz

Hlavní stránka   | Kontakt   |
Webdesign 2007-2019 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz