Zahlavi

Nositeli astrofotografického ocenění za rok 2018 jsou Jan Klečka a Samuel Toman

Nositeli astrofotografického ocenění za rok 2018 jsou Jan Klečka a Samuel Toman

Fri Apr 05 14:36:53 CEST 2019

Česká astronomická společnost vyhlásila vítěze astrofotografických Cen Jindřicha Zemana za rok 2018. Vybrala je z fotografů, jejichž snímky se v uplynulém roce účastnily pravidelné soutěže Česká astrofotografie měsíce.

Obě ocenění, tedy „Cena Jindřicha Zemana“ i „Cena Jindřicha Zemana junior“, budou předána v neděli 7. dubna 2019 v 10:50 na setkání České astronomické společnosti v pražském planetáriu. Porota je pokaždé uděluje za konkrétní fotografii, přihlíží však i k další astrofotografické tvorbě, aktivitě a vývoji účastníků.

Fáze Venuše

Vítězem hlavní kategorie Ceny Jindřicha Zemana za rok 2018 se stal Jan Klečka. Porota ocenila jeho pozoruhodný snímek s názvem „Venuše“, který zvítězil již v prosincovém kole soutěže. Kompozice zachycuje bezmála čtyřměsíční průběh Venušiných fází. Ukazuje nám tuto planetu tak, jak ji ze Země neuvidíme. Jednotlivé snímky jsou vyvedeny v nepravých barvách, které nám oživují jinak poněkud mdlý a mléčně bílý pohled na druhou planetu Sluneční soustavy. Kromě změn fáze Venuše a její velikosti, dané momentální vzdáleností od Země, tak můžeme obdivovat i výrazné změny oblačného příkrovu planety.

Klecka_Venuse

Klečka se astrofotografii a astronomii věnuje již od svých studií, za první vydělané peníze si pořídil astronomický dalekohled AD 800. Úspěch v soutěži Česká astrofotografie měsíce se dostavil poprvé v roce 2011, a to za snímek Jupitera. Stále zlepšoval své technické vybavení, jeho pětatřiceticentimetrový dalekohled Newton se světelností 4.5 na masivní montáži EQ8 spolu s kamerami ATIK460EXm a ASI290MC poskytuje úžasné snímky jak hlubokého nebe, tak planet Sluneční soustavy. Zájemci se o tom mohou přesvědčit přímo na autorově webu: http://astrofotky.cz/~hokle.

Mlhovina Činka

Mladým astronomům ve věku do 18 let je pak určena juniorská kategorie „Cena Jindřicha Zemana junior“. V jejím případě na rozdíl od hlavní ceny není podmínkou předchozí vítězství v některém z měsíčních kol soutěže. Jejím laureátem se stal již podruhé mladý slovenský fotograf Samuel Toman, tentokrát se snímkem planetární mlhoviny M27 Činka. Ta je viditelná i v menších dalekohledech, a představuje tedy jeden z prvních pozorovatelských cílů amatérských astronomů. S planetami ve skutečnosti tato mlhovina nemá nic společného, ve skutečnosti jde o hvězdu v souhvězdí Lištičky, vzdálenou od Země asi 1200 světelných let.

Toman_Cinka

Toman se astronomii začal věnovat v roce 2012, kdy mu bylo teprve dvanáct let. K astrofotografii ho paradoxně přivedl mobilní telefon, přesněji řečeno pokus vyfotit jím zatmění Měsíce. Tou dobou již vlastnil svůj první astronomický dalekohled Celestron AstroMaster 70/900, postupně však přecházel na lepší výstroj, momentálně používá SkyWatcher 200/1000 a montáž HEQ5. Celé zařízení s planetární kamerou ZWO ASI 120MM-S a digitálním fotoaparátem slouží jak k planetární fotografii, tak k pořizování snímků deep-sky objektů, tedy mlhovin, hvězdokup a galaxií. Coby člen SOSA (Slovak Organisation for Space Activities) se zabývá též projektem stratosférických balonů.

Vítězné snímky měsíčních kol soutěže si můžete prohlédnout na http://www.astro.cz/cam/.
  

Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, na základě tiskové zprávy Marcela Bělíka, Česká astronomická společnost
Úvodní foto: Samuel Toman
Foto v článku: Jan Klečka a Samuel Toman