underlineallarticles

Archiv aktualit

Cena Akademie věd ČR pro prof. Bažanta

Prof. PhDr. Jan Bažant, CSc. (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR) obdržel v úterý 16. října Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Prof. Bažant se věnuje především zkoumání vlivu řecko-římské antiky na českou kulturu a kulturní tradici, prozatimní vrchol jeho práce představuje oceněná publikace Perseus & Medusa. Zobrazení mýtu od počátku do dneška (Praha 2017), která je ojedinělým výsledkem interdisciplinárního výzkumu na pomezí klasických studií, klasické archeologie a dějin umění. Více informací ZDE.

Křest knihy "Smysl české existence" Miloslava Bednáře

Nakladatelství Academia Vás srdečně zve na křest knihy Miloslava Bednáře  Smysl české existence. Česká státní idea a Masarykova Česká otázka. Kmotrem knihy bude historik Milan Hlavačka. Křest se koná ve čtvrtek 25. října 2018 od 16 hodin v Literární kavárně Academia, Václavské nám. 34, Praha 1. Viz též pozvánku.

Vzniká Centrum Karla Čapka, platforma pro etiku nových technologií

Tři ústavy Akademie věd a fakulta Univerzity Karlovy spojí své síly v Centru Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice. Slavnostní podpis smlouvy se uskutečnil v pátek 12. října za účasti ředitelů Ústavu informatiky, Filosofického ústavu a Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, které v centru budou spolupracovat s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Novou mezioborovou platformu představila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Více informací ZDE.

FLÚ pořádal konferenci "Etická kultura ve veřejné a státní správě"

Boj proti korupci a za transparentnost státní správy a samosprávy je poslední dobou tématem, kterým se zabývají i vědci, a to zejména v souvislosti s otázkou, jak zvýšit důvěryhodnost veřejných institucí. Filosofický ústav AV ČR v rámci svého projektu rozvoje etické kultury v české státní správě uspořádal ve dnech 11. a 12. října v Praze na toto téma mezinárodní konferenci, na níž vystoupily světové vědecké osobnosti z oblasti výzkumu korupce a služební etiky. Více v článku ZDE, program konference ZDE.

Mínění o současnosti bývá založeno na falešné představě o středověku

říká Martin Šorm (Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro Akademický bulletin 8–9/2018 při příležitosti udělení Visegrad Group Academies Young Researcher Award. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Rethinking Popper 2007

explanationZáznam z mezinárodní konference Rethinking Popper 2007, September 10th - 14th, 2007, Prague (10 videí) - Program

Perseovský mýtus v Českém rozhlase Plus

Pořad Perseovský mytologický příběh Perseus a Medúza představuje knihu prof. Jana Bažanta Perseus & Medusa (Academia 2017) jako zdroj poučení o antickém mýtu a proměnách jeho zobrazení. Autor pořadu na vybraných ukázkách demonstruje, že detailní analýza jednotlivých zobrazení mýtu o Perseovi není nudná, jestliže je provázána s aktuálními problémy dnešního člověka. Pořad k poslechu ZDE.

Joseph Feinberg hostem pořadu ČRo Vltava Reflexe

Dr. Joseph Grim Feinberg (Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR) byl hostem dalšího dílu pořadu Reflexe: Historie / Filozofie! ČRo Vltava s názvem Kdo se bojí Sorose?  Pořad, který se věnuje Sorosovým filosofickým studiím na LSE a jejich vlivu na jeho pozdější aktivity, si můžete poslechnout ZDE.

Cena Visegrad Group Academies pro Martina Šorma

S potěšením oznamujeme, že Mgr. Martin Šorm (Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR) obdržel při setkání Akademií V4 v oboru dějin středověku za Českou republiku cenu Visegrad Group Academies Young Researcher Award. Více informací ZDE.

AV ČR hostí mezinárodní konferenci o nových médiích

Od pondělí 10. září do středy 12. září 2018 na půdě AV ČR probíhá výroční konference mezinárodní a mezidisciplinární akademické organizace CultMedia, letos se zastřešujícím tématem „Průmysl 4.0, kultura 2.0 a nová média: realita, trendy, mýty“. V šestnáctileté historii organizace zaměřené na kulturní diverzitu a nová média se její konference koná v Praze již potřetí. Více ZDE.