Popularizace vědy

HLAS V SEJFU, Instinkt, 17. 1. 2019


Vědec musí projít tisícem slepých uliček a učinit tisíce marných pokusů, než přijde na jeden, vedoucí k úspěšnému vynálezu. Řadu křižovatek překročil i profesor Tomáš Vampola, vedoucí výzkumného týmu, jenž vyvíjí umělé hlasivky na míru. Je krok od udělení celosvětového patentu, avšak lán cesty, potřebný k tomu, aby se individuální hlasové náhrady dostaly k pacientům.  »»» 

Týden, 19. 11. 2018, Budoucnost Česka? Věřím v kosmický průmysl.


Ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR Jiří Plešek má vizi Česka jako průmyslového lídra. V rozhovoru pro časopis Týden mimo jiné říká: „Nejsme žádná montovna! To, co momentálně potřebujeme, je najít si novou průmyslovou aktivitu, ve které budeme mít ambice doopravdy excelovat.“
Celý článek

Dny otevřených dveří Ústavu termomechaniky AV ČR (6., 8. a 10. listopadu 2018)


AV_TVT_logo_RGB_2018_bez_dovetku-ORIZNUTE.jpg

Milí přátelé, příznivci vědy a techniky, zveme vás srdečně v rámci 18. ročníku Týdne vědy a techniky do Ústavu termomechaniky AV ČR na Dny otevřených dveří.  »»» 

Z cyklu přednášek „Nebojte se vědy“, Ing. Radek Kolman, Ph.D.


banner_web.jpg_1987258066.jpg

V rámci projektu AV ČR "Nebojte se vědy" zavítal dne 18. 5. dr. Radek Kolman z Oddělení rázů a vln v tělesech do Gymnázia Palackého v Mladé Boleslavi a dne 23. 5. do gymnázia ve Žďáře nad Sázavou. Ve své přednášce "Modelování a simulace v technice a inženýrství" seznámil středoškoláky s dnešními nástroji numerické matematiky a jejich možnostmi.  »»» 

Workshop National and Regional Innovation Systems, 29. 5. 2018, Praha


Logo_Strategie_V1.jpg

Dne 29. května 2018 se v sídle Akademie věd ČR uskutečnil workshop zaměřený na diskusi národních a regionálních inovačních systémech, a to zejména Německa a ČR. Workshop uvedl koordinátor výzkumného programu Účinná přeměna a skladování energie Strategie AV21 a ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR Ing. Jiří Plešek, CSc. a na půdě AV ČR účastníky přivítal místopředseda a člen předsednictva Akademické rady AV ČR prof. RNDr. Jan Řídký, DrSc.

Hlavními řečníky workshopu byli:  »»» 

Zveme vás na Veletrh vědy 2018!


Veletrh_vedy_100x100.jpg

„Nechte se vtáhnout do tajů vědy“ od 7. do 9. června 2018 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech, jak radí slogan 4. ročníku Veletrhu vědy 2018.

Přijďte zakusit vědu všemi smysly, uvidíte, co možná vaše oči ještě neviděly, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli, vyzkoušíte si leccos na vlastní kůži, prostě přičichnete a vychutnáte si 3 dny vědeckých experimentů, workshopů, expozic, přednášek a výstav.  »»» 

avcr.cz , 1. 2. 2018, Jakým směrem rozvíjet energetiku? Experti upřednostňují jádro


Studio čt 24, 31. 1. 2018, Energetika České republiky, Brífink po řádném zasedání Hospodářského výboru

Energetická soběstačnost patří mezi nejpalčivější výzvy, kterým bude česká společnost čelit. Na otázky, co nás v oblasti energetiky čeká v nejbližších letech i v příštím půlstoletí, hledal odpovědi seminář, na němž diskutovali experti z nejrůznějších vědeckých oblastí o návrzích, jak by se česká energetika mohla inovovat.  »»» 

Kovový krystal jako superkritická tekutina, Hanuš Seiner


vesmir_obalka201711.jpg

Vesmír 96, 653, 2017/11
Výzkum unikátních slitin v Ústavu termomechaniky AV ČR
Již od poloviny devatenáctého století je známo, že nad určitou teplotou nelze vodní páru žádným přetlakem zcela zkapalnit, a naopak že pro velmi vysoké tlaky nelze ohřevem dosáhnout varu vody. Ve fázovém diagramu vody a vodní páry totiž existuje takzvaný kritický bod, za kterým již není možné od sebe odlišit přehřátou kapalinu a podchlazenou vodní páru – přechod mezi oběma fázemi je spojitý, bez vzniku kapek při ochlazování nebo naopak bublinek páry při ohřevu. Superkritické chování bylo od té doby pozorováno pro mnoho tekutin a našlo i řadu praktických využití: například superkritický oxid uhličitý je používán pro úpravu kávových zrnek při výrobě bezkofeinové kávy.  »»» 

Příbramský deník.cz, 13. 11. 2017, Den otevřených dveří v Ústavu termomechaniky v Novém Kníně


AV_TVT_logo_v_barve_s_nazvem.jpg

V sobotu 11. listopadu navštívila stovka návštěvníků Aerodynamickou laboratoř v Novém Kníně.
Detašované pracoviště Ústavu termomechaniky AV ČR nabídlo v rámci Dnů otevřených dveří prohlídku zdejších tří laboratoří, Laboratoře vnitřních proudění, Laboratoře aerodynamiky prostředí a Laboratoře sdílení tepla a hmoty.  »»» 

Dny otevřených dveří Ústavu termomechaniky AV ČR (7., 9. a 11. listopadu 2017)


851x315_logoTVT.jpg

Týden vědy a techniky již po sedmnácté otevře v listopadovém týdnu po celé ČR vědecká pracoviště Akademie věd. Zveme srdečně všechny zájemce, kteří chtějí poznat výzkum pracoviště Ústavu termomechaniky AV ČR v Praze, Novém Kníně a Plzni na Dny otevřených dveří.  »»» 


Footer menu

© 2008 – 2018 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS