Previous Next
Marxismus jako metoda a projekt MARTA EDITH HOLEČKOVÁ Ve dnech 16. a 17. října 2018 se v Ústavu pro českou literaturu AV ČR uskutečnila mezinárodní...
Sborník o Janu Zábranovi MARTA EDITH HOLEČKOVÁ Básník, prozaik a překladatel Jan Zábrana (1931–1984) patří bezesporu mezi nejvýznamnější české...
Mezi národním a transnacionálním vzpomínáním   ANNA FÖRSTEROVÁ V živé a povzbuzující atmosféře se konala od 23. do 25. listopadu 2018 na Univerzitě v Řezně...

 

Logo Protektorá

Mezinárodní odborné sympozium

24.–25. 11. 2016

Ostrava

 

 

PROGRAM

 PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

 

 

Aktuality           

21. 6. 2016

Předběžné přihlašování bylo ukončeno. Pokud máte dotazy ohledně přihlašování, kontaktuje nás na e-mailu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Předběžně přihlášené účastníky oslovíme začátkem července s dalšími informacemi.

 

Informace o sympoziu

Mezinárodní sympozium „Česká literatura a kultura v protektorátu“ pořádá Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity v Ostravě a Občanským sdružením PANT. Sympozium je součástí přípravy projektu z cyklu dějin české literatury, řešeného v rámci Oddělení 20. století a literatury současné Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Jeho finální výstup, Dějiny české literatury za protektorátu Čechy a Morava (1939‒1945), by měl navázat na dosavadní čtyřdílnou publikaci Dějiny české literatury 1945–1989 v redakci Pavla Janouška pomyslným nultým dílem.

 

Cílem sympozia je nahlédnout literaturu daného období v nejrůznějších vztazích a perspektivách a otevřít debatu o možných přístupech k jejímu bádání.

(Z důvodu mezinárodního obsazení bude hlavní část jednání tlumočena do/z němčiny.)

 

Sympozium proběhne 24.–25. 11. 2016 v prostorách knihovny města Ostravy, (28. října 289/2, 702 00 Ostrava).

 

Ve snaze přispět organizací odborného setkání zároveň k popularizaci tématu protektorátních dějin literatury bylo jako jeden z partnerů sympozia osloveno Občanské sdružení PANT, provozující mj. webový portál Moderní dějiny (www.moderni-dejiny.cz). Lektoři sdružení připravují na sympozium paralelní program zaměřený na budoucí učitele dějepisu.

 

Nejširší veřejnosti je pak určena související filmová projekce v klubu Fiducia, a to snímku Pérák a SS Jiřího Trnky z roku 1945, dokumentu Kolesa dějin Miloše Cettla z roku 1945 a dochovaného fragmentu z propagandistického filmu Terezín režiséra Kurta Gerrona a Karla Pečeného, rok výroby 1945. Filmová projekce se v ostravské Fiducii uskuteční ve čtvrtek 24. 11. 2016.

 

 

FILOZOFICKA FAKULTA vertikalni2

Loga PANT MD 1Logo Strategie V2