Nacházíte se

Aktuality

Na konci února byly vyhlášeny výsledky Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowhips (MSCA IF) 2018. Gizem Sengör, Ph.D., která již v současnosti ve FZU působí ve skupině Dr. Constantinose Skordise, zahájí práci na projektu na podzim 2019. Připojí se tak k dalším držitelům MSCA IF v FZU. Gizem Sengör se bude zabývat popisem polí ve vesmíru v epochách zrychleného rozpínání.

Za velkého zájmu vědecké komunity a klíčových agentur probíhá ve výzkumném centrum ELI Beamlines dvoudenní akce s názvem Dialog USA-ELI. Hlavním cílem setkání je navázat na dosavadní výbornou spolupráci při budování celosvětově unikátních výzkumných center ELI a identifikovat možnosti další spolupráce s ELI jak na úrovni výzkumnými institucí a univerzit, tak na vládní úrovni.

Již čtvrtý ročník Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě se konal 11. února 2019. Tento den, vyhlášený OSN a probíhající každoročně pod patronací UNESCO, má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu. Zároveň propaguje rovnocenný přístup a zapojení žen do vědy - celosvětově tvoří ženy méně než 30 % výzkumníků napříč obory.

Prémie Lumina quaeruntur finančně podpoří perspektivní badatele, kteří si můžou sestavit svůj vlastní výzkumný tým na dobu až pěti let. Akademie věd představila program i jeho prvních šest laureátů na slavnostním ceremoniálu na Národní třídě ve čtvrtek 17. ledna. Mezi oceněnými je i RNDr. Hana Lísalová, Ph.D., z Oddělení optických a biofyzikálních systémů Fyzikálního ústavu AV ČR (FZU).

Ústav termomechaniky AV ČR plánuje pro připomenutí profesora Václava Dolejška stavbu pomníku před svou budovou v parku na Mazance na pražském Ládví. Lokalita se nalézá i v těsné blízkosti Fyzikálního ústavu AV ČR.

Santiago, Chile - 19. prosince 2018 byla podepsána sada závěrečných dohod o výstavbě jižní části observatoře CTA v Chile. Observatoř CTA bude umístěna v sousedství Evropské jižní observatoře a bude unikátní vědeckou infrastrukturou zaměřenou na detekci nejenergetičtějších fotonů přilétajících z vesmíru.

Nové logo začne od roku 2019 používat Fyzikální ústav Akademie věd. Nová podoba loga vychází z dvoukolové designérské soutěže a jde cestou redesignu - zachovává poselství a symboliku loga předcházejícího, umožňuje však prezentaci ústavu pro širší publikum, zejména v zahraničí.

Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ) významně uspěli se svými projekty soutěžícími o finance z Grantové agentury ČR (GA ČR). Mimořádný úspěch zaznamenali ve všech vypsaných kategoriích, včetně nového programu EXPRO na podporu excelence v základním výzkumu. Získané prostředky umožní výzkum široké škály témat napříč fyzikou.

Fyzikální ústav Akademie věd ČR uvítal během listopadových Dnů otevřených dveří rekordních 1670 návštěvníků, kteří zavítali na čtyři pracoviště ústavu – na Slovance, v Cukrovarnické ulici a laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech.

Stránky