Čtením DNA proti hrozbě hladu

   

V roce 2012 získal profesor Jaroslav Doležel, odborník na „luštění“ DNA, prestižní Akademickou prémii. Nyní měl závěrečnou přednášku o výzkumu, který mohl díky této prémii šest let financovat.

   

Akademickou prémii uděluje Akademie věd ČR každoročně svým nejlepším vědcům. S oceněním je spojena částka 30 milionů korun, které mohou laureáti používat pro svou další vědeckou práci po dobu šesti let.

V roce 2012 získali tuto cenu profesor Doležel z našeho ústavu a doktor Pavel Spurný z Astronomického ústavu AV ČR. O svém výzkumu financovaném z prémie přednášeli oba vědci 7. března 2019 v pražském sídle Akademie věd ČR.

   

Jaroslav Doležel, vedoucí olomouckého Centra strukturní a funkční genomiky rostlin, které je součástí Centra regionu Haná, se specializuje na analýzu genetické informace zemědělských plodin.

Spolu se svým týmem vytvořil postup, jak „číst“ DNA na chromozomech vytříděných podle velikosti. Tato metoda umožnila rozluštit ohromnou dědičnou informaci (genom) pšenice, což se ještě nedávno zdálo zcela neproveditelné.

Vždyť pšenice má ve svém genomu přes 16 miliard „písmen“ genetického kódu. To je 3 000 × víc, než kolik je písmen v celé knižní sérii o Harrym Potterovi!

   

Profesor Doležel ovšem nezkoumá jen pšenici. Pracuje také na genomech banánovníků, ječmene, trav i dalších rostlin.

   

Jaroslav Doležel během své přednášky v sídle AV ČR.

   

Proč je takový výzkum vlastně důležitý? Protože pomáhá zabránit celosvětovému nedostatku potravin, který nám v budoucnu hrozí.

Klasické šlechtitelství dnes naráží na své limity. Výnosy hlavních plodin se proto zvyšují pomaleji, než by bylo potřeba pro nasycení stále rostoucí světové populace. Potřebujeme novou „zelenou revoluci“, která by přinesla odrůdy s lepšími výnosy a zároveň i odolné vůči chorobám, škůdcům nebo klimatickým změnám.

Pro uskutečnění takové revoluce je nutné, aby vědci podrobně analyzovali genetickou informaci plodin, porozuměli jejímu fungování a zjistili, jak by bylo možné ji cíleně upravovat.

   

Celou přednášku profesora Doležela si můžete přehrát níže, nebo přímo na YouTube.

   

   

Po Jaroslavu Doleželovi přednášel doktor Pavel Spurný z Astronomického ústavu AV ČR. Díky Akademické prémii vybudoval síť stanic zaznamenávajících průlety jasných meteorů.

Tento výzkum je důležitý pro pochopení vývoje sluneční soustavy. Pomáhá však také identifikovat vesmírná tělesa, u nichž může v budoucnu hrozit srážka se Zemí.

   

Další informace o práci obou laureátů přináší článek na webu Akademie věd ČR.