- Podrobnosti
- Zobrazení: 1670
Grantový projekt podpořen Ministerstvem kultury ČR. Jedná o projekt s datem zahájení řešení 1.1.2018 a datem ukončení řešení 31.12.2020. Hlavním řešitelem je Petr Gibas, MSc.
Kutilství je v současnosti obecně vnímáno jako součást české národní identity, jako český národní rys, který odkazuje ke specifické historické zkušenosti a paměti národa. Představa kutilství jako českého národního rysu odkazuje ke zkušenosti s každodenností v období socialismu, zejména za normalizace, ale má kořeny, jež sahají mnohem hlouběji. Cílem předkládaného projektu je zachytit a zmapovat současnou podobu kutilství i jeho historii a zasadit kutilství do širších socio-kulturních a historicko-politických souvislostí a tyto prezentovat široké veřejnosti. Zároveň si klade projekt za cíl na základě výzkumu historie kutilství, proměn a představ s ním spojených zhodnotit potenciál kutilství pro rozvoj místních komunit, jejich historického a lokálního uvědomění.
- Podrobnosti
- Zobrazení: 19972
Grantový projekt podpořen Grantovou agenturou ČR pod číslem 16-06077S. Jedná o standardní grantový projekt s datem zahájení řešení 1.1.2016 a datem ukončení řešení 31.12.2018. Hlavním řešitelem je Petr Gibas, MSc.
Cílem projektu je prozkoumat praktiky městského zahrádkaření a jejich změnu v rámci post-socialistické transformace města; zanalyzovat, jak se v těchto změnách odráží změny v chápání domova, přírody a města; a vypracovat empiricky podloženou analýzu vývoje politik městské přírody v daném období.
Projekt zkoumá pražské zahrádkové osady jako empirický příklad změn v přístupu k územnímu plánování a městské přírodě po pádu socialismu. Osady představují prostory vztahu a péče, ale také intenzivního politického vyjednávání. Cílem projektu je prostřednictvím výzkumu osad analyzovat změny v rozvoji (politik) města a městské přírody a zkušenosti domova a města s nimi spojených. Kombinací mikro a makro perspektivy za použití multi-metodického výzkumu (rozšířená případová studie dle Burawoy (1998)) projekt (1) poskytne detailní porozumění praktikám/zkušenostem městského zahrádkaření a jejich změnám v rámci post-socialistické transformace; (2) prozkoumá, jak se projevují tyto změny v představách a zkušenosti domova, přírody a města; a (3) zanalyzuje vyjednávání městského prostoru a přírody osad. Záměrem projektu je zjistit, jak se transformace po pádu socialismu projevila v komplexních politikách městské přírody a jaký dopad měla a má na každodenní zkušenost domova a přírody v post-socialistickém městě.
- Podrobnosti
- Zobrazení: 23179
Grantový projekt podpořen Technologickou agenturou ČR pod číslem TD03000050. Jedná o grantový projekt podpořený v rámci programu TD - Program na podporu aplikovaného společenskovědního výzkumu a experimentálního vývoje "OMEGA" s datem zahájení řešení 1.1.2016 a datem ukončení řešení 31.12.2017. Hlavním řešitelem je Ing. Petr Sunega.
Cílem projektu je vytvoření metodiky pro identifikaci tržního selhání v oblasti bydlení sloužící jako podklad pro přípravu a aplikaci nástrojů sociálního bydlení v ČR. Cíl projektu vychází z požadavků Evropské komise o provozování sociálního bydlení jako služby obecného hospodářského zájmu, tj. v prokazatelném případě tržního selhání. Tržním selháním se rozumí nemožnost domácnosti obstarat si přiměřené, finančně dostupné, kvalitativně standardní a prostorově nevyloučené bydlení za tržních podmínek. Metodika pro zkoumání tržního selhání by měla zajistit efektivní veřejnou intervenci v oblasti sociálního bydlení, která (1) odpovídá rozhodnutím a nařízením Evropské komise, (2) optimalizuje veřejné výdaje a (3) nevede k ohrožení konkurence na trhu bydlení či jiným tržním distorzím.
Číst dál: Tržní selhání v kontextu sociálního bydlení jako služby obecného hospodářského zájmu
- Podrobnosti
- Zobrazení: 26883
Grantový projekt podpořen Grantovou agenturou ČR pod číslem 16-06335S. Jedná o standardní grantový projekt s datem zahájení řešení 1.1.2016 a datem ukončení řešení 31.12.2018. Hlavním řešitelem je Ing. Mgr. Martin Lux, Ph.D.
Projekt se zaměřuje na budoucí roli bydlení i jako aktiva sloužícího ke zvýšení příjmu domácnosti v důchodovém věku. Aktuálnost tématu je dána stárnutím populace, finanční neudržitelnosti veřejných penzijních systémů a posílením role privátních úspor a majetku domácností pro zajištění dostatečného příjmu ve stáří; vlastní bydlení přitom tvoří hlavní část majetku domácností. Ačkoliv se danému tématu již věnuje pozornost výzkumu, důsledky na budoucí sociální nerovnosti mezi domácnostmi důchodců a potažmo budoucí sociální nerovnosti obecně (z důvodu přetržení mezigeneračních majetkových transferů) nebyly výzkumem dostatečně řešeny. Stejně tak není jasné, zdali je vzhledem k rostoucí nestabilitě trhů bydlení tato strategie vůbec dlouhodobě udržitelná. Cílem projektu je zaplnit tyto mezery za využití kvalitativního výzkumu i mikrosimulačního modelování.