Zahlavi

Andrewa Feustela přivítala olomoucká univerzita i Pevnost poznání

Andrewa Feustela přivítala olomoucká univerzita i Pevnost poznání

Wed Apr 10 10:38:32 CEST 2019

Jak přispívá kosmický výzkum k rozvoji vědy a techniky a jaký je každodenní život na Mezinárodní vesmírné stanici? I na tyto otázky odpovídal americký astronaut Andrew Feustel v Olomouci, na další zastávce své cesty po České republice. V hanácké metropoli se spolu se svou ženou Indirou setkali s představiteli Univerzity Palackého, s novináři, studenty i dětmi.

„Tyto stěny už vítaly prezidenty, premiéry, princezny i jednoho krále, ale ještě nikdy dřív astronauta,“ uvedl rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller v krásných historických prostorách rektorátu – a vzápětí americkému hostu předal Pamětní medaili za zásluhy o popularizaci vědy a propagaci ČR.

Později Jaroslav Miller s úsměvem přiznal, že asi jako každý kluk toužil být astronautem – což se mu ovšem nepodařilo, ale i proto je rád, že nyní jednoho může přivítat na Univerzitě Palackého, která se také částí svých aktivit podílí na výzkumu vesmíru a vývoji moderních inovativních technologií.

Akademie věd ČR a výzkum vesmíru

Setkání s manželi Feustelovými se zúčastnil také Jaroslav Doležel z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Prozradil, že si s Andrewem Feustelem povídali především o biologických výzkumech na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Zároveň připomněl, že se AV ČR věnuje rozmanitým aspektům výzkumu vesmíru, zapojuje se do mezinárodních aktivit například Evropské jižní observatoře, Evropské kosmické agentury či CERN a v rámci Strategie AV21 věnuje této tématice celý jeden výzkumný program nazvaný Vesmír pro lidstvo. V něm podněcuje spolupráci mezi vědci a techniky především v oblasti vývoje nových technologií, přístrojů pro družicový výzkum a astronomická pozorování.

2019_04_10_Feustel a Dolezel
Andrew Feustel se v Olomouci setkal s Jaroslavem Doleželem z Ústavu experimentální botaniky AV ČR

Pro Andrewa Feustela pak nastal další kolotoč setkání s novináři, přednášek pro studenty i děti a slavnostní otevření výstavy „Vesmírný závod“ v olomoucké Pevnosti poznání, jejímž cílem je nejen přiblížit dobývání kosmu, ale také, že některé technologie, které dnes používáme v běžném životě, jsou právě výdobytky vesmírných výzkumů.

Start rakety z Olomouce

Zpestřením programu bylo odpálení makety rakety z nádvoří Pevnosti poznání. Andrew Feustel při tom neskrýval mírnou nervozitu, protože, jak uvedl, dosud byl při startu vždy uvnitř, nikdy vně kosmické lodi...

Před přednáškou předal astronaut diplomy dětem, které vyhrály soutěž v rámci akce Do kosmu s Krtkem 2018. V přednášce posluchačům představil svůj příběh a připomněl všechny své tři lety do kosmu. Otázky na univerzitě i v Pevnosti poznání jen pršely – a manželé Feustelovi trpělivě odpovídali na ty, které už jistě zodpověděli mnohokrát, i na ty nové, na sofistikované od studentů i na úsměvné, ale o to nadšeněji pokládané, od malých dětí.

2019_04_10_Feustel krtek Olomouc
Krtek - astronaut v Olomouci

Andrew Feustel je jedním z pouhých 559 lidí, kterým se podařilo proniknout do vesmíru (tím se označuje prostor 100 km nad zemským povrchem a výš). Celkem v něm strávil téměř sedm měsíců – přesně 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut při výstupech do volného kosmického prostoru (když opravoval Hubbleův vesmírný dalekohled a ISS).

„Je ohromující vidět celou tuto konstrukci v kosmu, jak krouží kolem Země. Vypadá jako malé město a je neuvěřitelné, že ji lidé dokázali postavit na oběžné dráze část po části,“ vzpomněl Andrew Feustel na své pocity, které měl, když poprvé naživo spatřil vesmírnou stanici. „Zároveň je neuvěřitelné, že ISS je v provozu už dvě desítky let a lidé v ní stále žijí, je důkazem lidské vynalézavosti, technických dovedností a špičkového vědeckého výzkumu,“ dodal.

Kromě obvyklého popisu i videa znázorňujícího poněkud bizarně vypadající cvičení ve stavu beztíže, kdy třeba běžící pás je připevněn kolmo ke stěně vesmírné stanice, vylíčil Andrew Feustel i svůj zatím nejděsivější zážitek. Při prvním výstupu do volného prostoru – při opravě Hubbleova teleskopu – se ho málem pustil… Nehrozilo sice, že by uletěl do vesmíru, ale lano, kterým byl přivázaný, ho mohlo odhodit na dalekohled. Naštěstí se špičkami prstů udržel. Vůbec nejsilnější zážitek má však spojený nikoli s letem samým, ale s návratem na Zemi ze své první mise: přistáli v kalifornské poušti, otevřely se dveře raketoplánu – ucítil vůni pouště a uvědomil si, že je zpět doma. Tu vůni si stále dokáže vybavit.

Pohled z ISS změní názor na život

Astronauti se na ISS věnují hlavně opravám a údržbě stanice, vědeckým pokusům a fyzickému cvičení… čas od času ale také odpočívají a dívají se okénkem ven do vesmíru a na naši planetu. Právě tento pohled podle Andrewa Feustela celkově mění nazírání na Zemi a život na ní. „Když ji člověk vidí z vesmíru, má pocit nesmírné zranitelnosti. Sedm miliard lidí žije na jedné modré kuličce pohybující se vesmírným prostorem – a to nevyhnutelně ovlivní postoj k problémům, kterým na Zemi čelíme.“

Sám připouští, že jeho pobyt na oběžné dráze změnil tak, že se v každodenním životě už nezabývá malichernostmi, ale vidí vše v širší perspektivě. A Indira Feustelová dodala, že je přesvědčená, že kdyby se každý člověk mohl na naši planetu podívat z této perspektivy, určitě bychom byli všichni k sobě vlídnější.

Mezi dotazy novinářů i studentů nemohly samozřejmě chybět ani problémy s dírou ve stěně Sojuzu a únikem vzduchu při poslední misi Andrewa Feustela na ISS. Americký astronaut zdůraznil, že zkoumání příčin stále ještě probíhá, ale posádka tuto náročnou situaci zvládala profesionálně, v bezpečnostním režimu podle postupů předepsaných pro tyto případy, bez narušení vzájemných vztahů mezi ruskými a americkými členy posádky a jedním německým astronautem, naopak v týmu konstruktivně spolupracovali.

Dokonalá profesionalita – to je slovo, které asi napadne každého, kdo Andrewa Feustela pozoruje třeba jen malou chvíli.

 

Připravila: Jana Olivová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Video: Studio OAT
Licence Creative Commons

Feustel_Olomouc_web-17_resize

Feustel_Olomouc_web-17_resize

Feustel_Olomouc_web-20_resize

Feustel_Olomouc_web-20_resize

Feustel_Olomouc_web-24_resize

Feustel_Olomouc_web-24_resize

Feustel_Olomouc_web-26_resize

Feustel_Olomouc_web-26_resize

Feustel_Olomouc_web-28_resize

Feustel_Olomouc_web-28_resize

Feustel_Olomouc_web-31_resize

Feustel_Olomouc_web-31_resize

Feustel_Olomouc_web-32_resize

Feustel_Olomouc_web-32_resize

Feustel_Olomouc_web-33_resize

Feustel_Olomouc_web-33_resize

Feustel_Olomouc_web-43_resize

Feustel_Olomouc_web-43_resize

Feustel_Olomouc_web-48_resize

Feustel_Olomouc_web-48_resize

Feustel_Olomouc_web-54_resize

Feustel_Olomouc_web-54_resize

Feustel_Olomouc_web-57_resize

Feustel_Olomouc_web-57_resize

Feustel_Olomouc_web-60_resize

Feustel_Olomouc_web-60_resize

Feustel_Olomouc_web-63_resize

Feustel_Olomouc_web-63_resize

Feustel_Olomouc_web-69_resize

Feustel_Olomouc_web-69_resize

Feustel_Olomouc_web-70_resize

Feustel_Olomouc_web-70_resize

Feustel_Olomouc_web-72_resize

Feustel_Olomouc_web-77_resize

Feustel_Olomouc_web-82_resize

Feustel_Olomouc_web-84_resize

Feustel_Olomouc_web-86_resize

Feustel_Olomouc_web-90_resize

Feustel_Olomouc_web-91_resize

Feustel_Olomouc_web-94_resize