Plakátek ke stažení ZDE.
Cílem semináře je zamyslet se nad některými aspekty antické logiky. Zajímá nás zvláště aristotelská teorie predikace. Logika deduktivních úsudků, jak je rozpracována v Topikách a v Analytikách, se zakládá na určitém pochopení toho, co znamená vypovídat něco o něčem pravdivě nebo nepravdivě. Vypovídat pravdivě znamená vyjádřit, co náleží určitému subjektu. Nabízí se pak otázka, co je vlastně subjekt takovéto výpovědi, co znamená "náležet něčemu" a jakými způsoby může něco něčemu v tomto smyslu náležet. Zdá se také, že predikát je součást věty, zatímco to, co něčemu náleží, nikoli. Můžeme se tedy ptát, co vlastně predikát vyjadřuje a jaké druhy věcí lze takto vyjádřit. Konečně je otázkou, jak do tohoto rámce zapadá učení o tzv. kategoriích ("predikátech"): jsou to nejobecnější druhy slov, nebo významů, nebo samotných věcí, jež mohou subjektu náležet? Tyto a podobné otázky budeme zkoumat nad vybranými texty z Aristotelova Organon, z Metafyziky a z aristotelských komentátorů. Pokusíme se rovněž srovnat aristotelskou teorii predikace s teorií stoickou.
Dorozumívacími jazyky semináře budou (podle okolností) angličtina, čeština a slovenština. Zdrojové texty budeme číst v anglických překladech.
Organizace:
Matyáš Havrda, Ph.D.
Anstev Klev, Ph.D.
Seminář se bude konat dvakrát do měsíce, vždy ve čtvrtek od 14 do 16 hod. v zasedací místnosti Filosofického ústavu, Jilská 1, Praha 1. První setkání proběhne 12. října.
Zájemci o účast nechť se přihlásí na adrese This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Program bude zájemcům rozeslán elektronickou poštou.