Jihlavské listy, 11.4.2019.
Populární astrofyzik Jiří Grygar z...
Profesor Igor Aleksejevič Savin, vynikající ruský fyzik, přicestoval do Prahy, aby 26. května 2011 převzal ve Fyzikálním ústavu medaili 1. stupně, kterou mu udělila Česká fyzikální společnost. Slavnostní předání medaile bylo spojeno se seminářem, ve kterém profesor Savin vzpomínal na svou spolupráci s českými fyziky v experimentech fyziky vysokých energií v Dubně, Serpuchově a v CERN. Tato spolupráce začala již začátkem roku 1964 v Dubně a pokračovala v Serpuchově v r.1969.
Přelomovým experimentem byl NA-4, první společný experiment Dubna-CERN, který probíhal v CERN v letech 1975-90 a v němž byl prof. Savin vedoucím skupiny z Dubny. Tento experiment měřil protonové a neutronové strukturní funkce s vysokou přesností a jeho výsledky jsou citovány dodnes. Neméně významným byl i další cernský experiment NA-47, ve kterém se měřily spinové strukturní funkce nukleonu. Všechny úspěchy prof. Savina v úvodu jeho semináře shrnul Jaroslav Cvach.
Medaili České fyzikální společnosti předala prof. Savinovi její předsedkyně Alice Valkárová. Prof. Savin spolupracoval s celou řadou českých fyziků, z nichž mnozí se zúčastili i tohoto semináře. Za ně pak v závěru promluvil Jan Hladký, který mu věnoval Československý časopis pro fyziku se svým článkem věnovaným vědecké kariéře prof. Savina.
Podrobnosti v článku: Jan Hladký, Čs. čas. fyz. 61 (2011), 127