Nacházíte se

O projektu největšího přehlídkového dalekohledu na světě

Seminář
Pondělí, 04.02.2013 17:00

Přednášející: Steven M. Kahn ( Stanford University)
Místo: Národní 3, Praha 1, Brožíkův sál (č. 206)
Jazyk: anglicky
Pořadatelé: FZÚ AV ČR, Akademie věd ČR

U příležitosti svojí návštěvy Fyzikálního ústavu AV ČR prosloví prof. Steven Kahn ze Stanfordské univerzity veřejnou přednášku o chystaném největším přehlídkovém dalekohledu - o projektu Large Synoptic Survey Telescope (LSST). Prof. Kahn je v současné době zástupcem ředitele tohoto projektu a zároveň vedoucím týmu zodpovědným za konstrukci kamery tohoto teleskopu.

Přednáška prof. Kahna se uskuteční v sídle Akademie věd na Národní 3, Praha 1 v Brožíkově sále (č. 206) v pondělí 4.2. od 17 hodin a bude proslovena v anglickém jazyce bez tlumočení. Vstup na přednášku je volný do vyčerpání kapacity sálu.

Kompletní přehlídka dostupné oblohy bude teleskopem LSST s primárním zrcadlem o průměru 8,4 metru a zorným polem 10 stupňů čtverečních provedena v šesti filtrech vždy za pouhé tři noci a během předpokládaného 10letého provozu observatoře tak bude každá část oblohy zachycena 300-400krát. Dalekohled by měl být podle stávajícího plánu dokončen na Cerro Pachón v Chile v roce 2019. S jeho pomocí bude získána zatím nejúplnější přehlídka jižní oblohy, která přinese bezprecedentní statistiku počínaje malými tělesy sluneční soustavy, přes množství informací o hvězdách v naší Galaxii, až po pozorování velkoškálové struktury vesmíru a informace o jeho kosmologických parametrech určených zejména pomocí slabého čočkování. Výsledky budou navíc okamžitě veřejně dostupné. Díky tomu, že tato přehlídka oblohy řádově překoná ve svém objemu i kvalitě přehlídky předchozí, očekává se, že její výsledky budou mít významný vliv v mnoha oborech, ať již v astronomii a astrofyzice, ale též v astročásticové fyzice a částicové fyzice – zejména díky přesnému určení parametrů temné hmoty a temné energie.

Dalekohled LSST vzniká v rámci kolaborace LSST, která je převážně americká. V současné době sdružuje více než 30 amerických univerzit a dalších institucí a dále tři zahraniční pracoviště, z nichž jedním z nich se stal v roce 2012 Fyzikální ústav AV ČR.

Celkové náklady na stavbu dalekohledu jsou v současné době odhadovány na 665 miliónů dolarů, z toho zhruba dvě třetiny uhradí americká National Science Foundation (NSF), jednu čtvrtinu Department of Energy (DoE) a zbytek bude uhrazen ze soukromých darů.

Plakát přednášky
Další podrobnosti