Dne 5. října 2018 navštívila Ústav termomechaniky AV ČR na pozvání ředitele Ing. Jiřího Pleška, CSc. návštěva ze společnosti ÚJV Řež, a.s. (Ústav jaderného výzkumu). ÚJV Řež zastupovali generální ředitel a předseda představenstva Ing. Daniel Jiřička, ředitel divize Jaderná bezpečnost a spolehlivost Ing. Jiří Duspiva, projektový manažer oddělení Bezpečnostní analýzy Ing. Pavel Král, Ph.D., specialista výzkumu a vývoje oddělení Těžké havárie a termomechanika Ing. Petr Vácha a vedoucí oddělení Vodíkové technologie Ing. Aleš Doucek.
ÚT AV ČR zastupovali vedle ředitele Ing. Jiřího Pleška, CSc. také statutární zástupce doc. Ing. Miroslav Chomát, CSc., zástupce pro vědu a výzkum Ing. Jaromír Horáček, DrSc., zástupce pro ekonomiku Ing. Michal Blaháček, Ph.D., předseda Rady instituce doc. Ing. Jan Červ, CSc., vedoucí nebo zástupci jednotlivých vědeckých oddělení – doc. Ing. Martin Luxa, Ph.D. (oddělení dynamiky tekutin), Ing. Václav Vinš, Ph.D. (oddělení termodynamiky), Ing. Luděk Pešek, CSc. (oddělení dynamiky a vibrací), Ing. Dušan Gabriel, Ph.D. (oddělení rázů a vln v tělesech), doc. Ing. Hanuš Seiner, Ph.D. (oddělení ultrazvukových metod) – a vedoucí útvaru pro podporu výzkumu Ing. Patrik Zima, Ph.D.
Ředitel ÚT AV ČR Ing. Jiří Plešek, CSc. představil vědecký program ÚT AV ČR a výzkumný program Účinná přeměna a skladování energie Strategie AV21, který ÚT AV ČR v rámci Akademie věd ČR koordinuje. Zástupci ÚJV Řež následně také představili vlastní výzkumný program. Z diskuse se zástupci ÚT AV ČR vyplynulo, že výzkumné programy obou institucí mají mnoho společných bodů, například v oblasti diagnostiky a studia vlastností materiálů vystavených namáhaní typickému pro jaderné provozy, ale také v oblasti vodíkových technologií. Zástupci obou stran deklarovali zájem o budoucí spolupráci a zformování pracovní skupiny, která identifikuje společné zájmové oblasti.
Zástupci ÚJV Řež navštívili několik našich laboratoří – laboratoře oddělení ultrazvukových metod, laboratoř rotační laserové vibrometrie, laboratoř elektrofyziky a laboratoř turbulentních smykových proudění. Prohlédli si experimentální vybavení a seznámili se s tématy výzkumu, např. s unikátním zkušebním kolem pro vývoj snímačů pro měření vibrací turbínových lopatek, novým principem výroby elektřiny z termického plazmatu v magnetokumulativním generátoru či s principem výroby nanoprášku aerosolovou syntézou s využitím jiskrového výboje. Prohlédli si aerodynamický tunel pro měření jevů v turbulentním proudění a přechodu do turbulence a seznámili se se speciálními anemometrickými sondami se žhaveným drátkem vyvíjenými v Ústavu termomechaniky.