• Optické měření pH mikroskopických vzorků
  • V laboratoři Nano-optiky sledujeme detaily biologických vzorků na úrovni jednotlivých molekul.
  • Laboratoř zajišťuje provoz Státního etalonu času a frekvence a realizuje národní časovou stupnici UTC(TP), která se podílí na vytváření světového koordinovaného času UTC.
  • Vláknové lasery mohou dosáhnout lepší účinnosti absorpce čerpání při nestandardním navíjení aktivního vlákna.
  • Vysoce citlivé měření endogenní luminiscence organizmů umožňuje neinvazivní monitorování oxidativního stresu.
  • Optické biosenzory se mohou využívat například při lékařské diagnostice, kontrole jakosti potravin, nebo monitorování životního prostředí.

Aktuality

ÚFE na Dni firem pro fyziku 25. dubna
25. dubna proběhl Den firem pro fyziku, pravidelné dubnové setkání firem a výzkumných ústavů se studenty a absolventy fyzikálních oborů.
Jiří Slabý a Nicholas Scott Lynn přebírají diplomy za nejlepší vědeckou publikaci ÚFE za rok 2018
Vedení ústavu vyhodnotilo soutěž o nejlepší publikaci ÚFE za rok 2018.
SPIE Optics+Optoelectronics 2019
Sympozium SPIE Optics + Optoelectronics 2019 proběhlo 1. - 4. dubna v Praze. Vědci z ÚFE předsedali celkem 4 konferencím z 18 a pořádali specializovaný workshop včetně exkurze do laboratoří.
Optické vlákno
Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR si v roce 2019 připomíná 40 let od zahájení výzkumu technologie optických vláken v Česku.
Student Matyáš Černý strávil Den s vědcem na ÚFE
Při listopadových Dnech otevřených dveří se Matyáš Černý zapojil do soutěže a vyhrál hlavní cenu, den s vědcem.
Uspořádali jsme charitativní sbírku pro Klokánek a azylový dům
Zaměstnanci ÚFE podpořili charitativní sbírkou zařízení, která pomáhají ohroženým dětem a rodinám v nouzi.

Seřiďte si své hodinky podle našich atomových hodin.

Laboratoř vytváří fyzickou aproximaci jednotky času a realizuje národní časovou stupnici UTC(TP).

00:00:00

Výzkum

Tým se zabývá výzkumem fotonických a plasmonických (nano)struktur a funkčních biomolekulárních souborů, vývojem optických měřících metod a systémů, studiem biomolekulárních interakcí a detekcí chemických a biologických látek v oblastech jako jsou lékařská diagnostika, kontrola jakosti potravin nebo monitorování životního prostředí.

Výzkum je zaměřen na výkonové lasery a jejich využití v materiálovém průmyslu, medicíně a nelineární optice.

Výzkumný tým se zaměřuje na studium elektronických a optických jevů na povrchu a rozhraní nanomateriálů vyvolané dopadem fotonů, iontů, elektronů a adsorbcí plynů za účelem jejich využití pro senzorické aplikace, jako zdrojů světelného záření a pro vylepšení nanodiagnostických schopností analytických metod.

Dlouhodobou misí týmu je vytvářet a vyvíjet nové elektrodynamické a elektronické metody k terapeutickému a diagnostickému využití v biotechnologii a medicíně. Pro naplňování mise vyvíjí výpočetní metody a pomocí nanotechnologií také experimentální nástroje k analýze aktivních i pasivních elektromagnetických vlastností biomateriálů od úrovně molekul až po úroveň tkáňovou.

Výzkum nového týmu Nano-optiky se zaměřuje na získávání nových poznatků o interakci světla s hmotou na nanoskopické úrovni pod hranicí difrakčního limitu světla a vývoji nových experimentálních metod k řešení aktuálních otázek v biologii, biofyzice a chemii.

Laboratoř Státního etalonu času a frekvence

Laboratoř zajišťuje provoz Státního etalonu času a frekvence. Laboratoř vytváří fyzickou aproximaci jednotky času, sekundy, a realizuje národní časovou stupnici UTC(TP).

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882