Dnešní osobností přílohy deníku Práva Styl pro ženy je politoložka Jaroslava Pospíšilová. Té v loňském roce vyšla publikace Jak se žije Čechům v současné Evropě?, na které se podílela spolu s kolektivem autorek z oddělení Hodnotových orientací ve společnosti.
V rozsáhlém rozhovoru přichází řeč vedle výchovy dětí a otázek osobnějšího rázu zejména na zmíněnou knihu. Pospíšilová zmiňuje některé její závěry a připomíná výzkum European Social Survey (ESS), ze kterého Česko vychází spíše pozitivně: „Jsme na tom dobře ekonomicky (samozřejmě ne úplně všichni), ve srovnání s řadou západních zemí je u nás jen velmi málo lidí ohrožených chudobou, sociální nůžky nejsou tolik rozevřené. Akorát si to většinou neuvědomujeme nebo nechceme připustit, v české povaze je silný pocit, že bychom se mohli mít ještě líp."
Vysvětluje také úskalí současného výzkumu hodnotových orientací – dnešní doba je příznačná tím, že dochází k poměrně velkému množství změn, na které není snadné reagovat a zorientovat se v nich. „Je těžké tu dobu nějak popsat, nebo dokonce předvídat, co bude dál," uvádí Pospíšilová. Některé determinanty ale do určité míry platí stále, zejména ty související s věkem a vzděláním. Konzervativní hodnoty tak zastávají logicky spíš starší lidé, naopak mladší jsou otevřenější ke změnám, a podobně je tomu u vzdělání. „V tom jsou ale Češi specifičtí: konzervativní hodnoty jsou výrazné i u vysokoškoláků. A na rozdíl od západní společnosti, orientované hodně na druhé, u nás dominuje zaměření na individualismus, úspěch a moc. Podobné je to u dalších postkomunistických zemí. Což lze vysvětlit tím, že na Západě se mají už opravdu dobře, jsou po materiální stránce saturovaní – společnost je proto přístupnější změně a pomoci druhým. Není tam ani takový tlak na otázku bezpečnosti a tradice. Opravdu česká odlišnost je, že zatímco ostatní východní země se v průběhu let trochu posouvají, hodnotami orientace na druhé se Západu přibližují, my se mu v důrazu na moc a úspěch naopak vzdalujeme. A nevíme proč. Projevuje se to pak i tím, že se společnost obává čehokoliv nového, není otevřená – a velmi snadno slyší na populistické a autoritářské apely," popisuje Pospíšilová zvláštnosti české nátury.
Dále se v rozhovoru věnuje tématům bezpečnosti, migrace nebo důvěry. Náhled rozhovoru naleznete zde (formát PDF).
AKTUALIZOVÁNO: Rozhovor je nyní k dispozici v plném rozsahu online.
Kniha Jak se žije Čechům v současné Evropě? je k zakoupení v knihkupectví Academia.
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter