3. Účinná přeměna a skladování energie
3. Účinná přeměna a skladování energie
VÝZKUMNÝ PROGRAM
ÚČINNÁ PŘEMĚNA A SKLADOVÁNÍ ENERGIE
KOORDINÁTOR
Ing. Jiří Plešek, CSc.
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.
CÍLE
- nanostrukturní materiály pro konverzi energie
- efektivní využití obnovitelných zdrojů energie a inteligentní přenos energie
- skladování tepelné energie
- paliva pro účinné a čisté spalování
- přímá přeměna sluneční energie na vodík
- skladování energie v setrvačnících
- zvyšování účinnosti elektráren
Zúčastněná pracoviště AV ČR
Fyzikální ústav
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského
Ústav fyziky atmosféry
Ústav fyziky plazmatu
Ústav informatiky
Ústav chemických procesů
Ústav makromolekulární chemie
Ústav struktury a mechaniky hornin
Ústav přístrojové techniky
Ústav termomechaniky
Ústav výzkumu globální změny
„Přeměna, skladování, přenos a souvislosti. Energie pro budoucnost.“
Zajištění dlouhodobé energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky, zlepšení exportního potenciálu výrobců v oboru energetiky a snižování ekologické zátěže jsou aktuálními společenskými výzvami pro výzkum v oboru účinné přeměny různých zdrojů energie a v oboru skladování a inteligentního přenosu energie.
Řada pracovišť Akademie věd provádí základní výzkum v těchto oborech, je připravena společně hledat nová řešení a tím přispět k podstatným inovacím existujících technologií. Výzkum se bude týkat obnovitelných zdrojů a souvisejících zvýšených nároků na přenosovou soustavu a skladování energie, geofyzikálních podmíněností větrné, solární a geotermální energetiky, vývoje nanostrukturních materiálů pro konverzi a skladování energie, ale i významných inovací tepelných elektráren (na fosilní paliva i nejaderných částí jaderných elektráren), které v následujících desetiletích pravděpodobně zůstanou důležitým zdrojem elektrické energie.
Komplexní výzkum palivových technologií bude zahrnovat i využití separovaných produktů spalování a energetické využití odpadů. Decentralizace výroby energie vyžaduje vývoj inteligentních přenosových sítí postavených na teoretickém základu statistických a dynamických modelů. Pro vyrovnávání kolísavé produkce elektrické energie z obnovitelných zdrojů jsou potřebné dostatečné kapacity pro skladování energie. Převratný význam pro masový rozvoj elektromobilů může mít technologie Na-ion, která je zatím ve stadiu laboratorního výzkumu. Důvodem je fakt, že omezené zásoby lithia pro Li-ion články by mohly mít podobné následky jako omezené zásoby ropy.
Webová stránka programu Účinná přeměna a skladování energie