AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Ústav teoretické a aplikované mechaniky

se zabývá teoretickým a experimentálním výzkumem v oboru mechaniky tuhé fáze (s převažujícím zaměřením na stavební konstrukce) a je orientován zejména na dynamiku konstrukcí (stochastickou dynamiku, aerodynamiku, aeroelasticitu), nelineární mechaniku, mechaniku materiálů (klasických i neklasických), mechaniku porušování, mikromechaniku, biomechaniku a mechaniku zemin, na analýzu vlastností konstrukcí, jejich elementů i jejich spolehlivosti.

 

Více zde...

ustav_na-web_smaller.png

 

Mezinárodní konference ProteCHt2save

17.5.2019

Na konci června bude ÚTAM AV ČR a Městská část Praha - Troja pořádat mezinárodní konferenci na téma "Řízení ochrany kulturního dědictví v proměnňujícím se prostředí". Konference proběhne 27. června 2019 v Obecním domě. Součástí konference bude i tematická exkurze.

V případě zájmu o účast pište na prechova@itam.cas.cz.

více zde

joints

Seminář J. Kuneckého

15.5.2019

25. června 2019 v 10:00 proběhne přednáška Ing. Jiřího Kuneckého, PhD. pojednávající o jeho práci během projektu Zvyšování konkurenceschopnosti centra excelentního výzkumu v kraji Vysočina (OP VVV - Mobility, MŠMT) na téma Notches in Wood at Arbitrary Beam Location Under Arbitrary Loading: Numerical Modelling and Challenges. Přednáška proběhne na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

High-Resolution 3D X-ray Imaging Workshop

14.5.2019

Ve dnech 5-6. června 2019 proběhne v Univerzitním Centru Telč High-Resolution 3D X-ray Imaging Workshop shrnující výsledky projektu Interreg ATCZ38 Com3d-XCT. Na workshopu vystoupí mimo účastníků projektu i zahraniční odborníci věnující se pokročilým zobrazovacím metodám s využitím rentgenového záření. Podrobnosti o akci naleznete na http://xctw.itam.cas.cz/.

více zde

YSESM 2019 v Telči

14.5.2019

Po šesti letech v České republice proběhne konference pro studenty a mladé vědecké pracovníky zabývajících se především experimentální mechanikou. 17th Youth Symposium on Experimental Solid Mechanics proběhne v Univerzitním Centru Telč ve dnech 6-8. června 2019 pod patronací IMEKO a za finanční podpory AV ČR. Podrobnosti o akci naleznete na http://ysesm2019.itam.cas.cz/.

více zde

Zemřel prof. Sergii Kuznetsov

9.5.2019

Ve věku 46 let zemřel 3. května náš drahý kolega a vedoucí laboratoře Klimatického větrného tunelu, prof. Ing. Sergii Kuznetsov, Ph.D.
Profesor Kuznetsov se v posledních letech velmi zasloužil o rozvoj našeho ústavu a Centra Excelence v Telči. Účastnil se aktivně domácího i světového vědeckého života a byl nenahraditelným odborníkem v experimentální aerodynamice.

Jeho odchodem ztrácíme mimořádného člověka, vědce a přítele.

Poslední rozloučení proběhne v pátek 10. května 2019 v kapli Ústředního hřbitova v Jihlavě.

více zde

Pozvánka na setkání LFG projektu ProteCHt2save

2.5.2019

ÚTAM AV ČR a Městská část Praha - Troja si vás dovolují pozvat na veřejnou prezentaci výsledků projektu ProteCHt2save programu Interreg Central Europe dne 7. května 2019 od 16:00 hod. v Domě spokojeného stáří (Stará škola) na adrese Povltavská 21, Praha 8 - Troja, 180 00.

více zde

Seminář Z. Fialy

2.5.2019

6. června 2019 v 10:00 proběhne přednáška RNDr. Zdeňka Fialy, CSc. na téma Geometrie konečných deformací a časová inkrementální analýza deformačních procesů. Přednáška proběhne na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Seminář J. Bayera

29.4.2019

2. května 2019 v 10:00 proběhne přednáška Ing. Jana Bayera, CSc. na téma Moving Dynamic Test Loads for Road Bridges - A Case Study. Přednáška proběhne na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Seminář G. Presbítera

29.3.2019

V pondělí 15. dubna 2019 od 10:00 přednese dr. Gerardo Presbítero Espinosa přednášku o jeho práci během projektu Zvyšování konkurenceschopnosti centra excelentního výzkumu v kraji Vysočina (OP VVV - Mobility, MŠMT) na téma Analysis of bone microdamage with X-ray microtomography towards fatigue fracture prevention. Přednáška proběhne v zasedací místnosti Centra Telč, adresa: Batelovská 486, Telč 588 56.

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

Patrimonia

Patrimonia je výzkumný program určený pro mládež, díky kterému se studenti zejména středních škol mohou sami podílet na ochraně kulturního dědictví, vyzkoušet si vědeckou práci pod dohledem odborníků a nacházet zajímavá fakta a souvislosti z jejich okolí. Projekt si zároveň klade za cíl zdokumentovat a uchovat naše drobné kulturní dědictví - např. mizející rodinné památky (dopisy, deníky), ústní svědectví, staré cesty a další. Patrimonia využívá potenciál školních i jiných skupin mládeže, kteří svým sběrem dat s pomocí moderních informačních technologií mohou poskytnout detailní podklady pro vytvoření digitálního atlasu kulturního dědictví.

více zde

Mondis

MONDIS (zkratka anglického MONument Damage Information System) je výzkumný projekt zpracovávaný Katedrou kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky. Mezi hlavní cíle projektu náleží integrace stávajících znalostí a odborných podkladů z oblasti ochrany kulturního dědictví včetně posílení vzájemné spolupráce a výměna zkušeností. Projekt MONDIS je určen k podpoře profesionálních pracovníků zabývajících se stavebně-technickým stavem památkových objektů i návrhy na odpovídající opatření či stavební zásahy. K tomuto dochází s využitím znalostního systému určeného pro dokumentaci a analýzu poruch a poškození památkových objektů.

více zde

Climatic Wind Tunnel

Designed as a closed circuit with controlled wind velocity and temperature conditions. It consists of climatic and aerodynamic parts. While the aerodynamic part provides well-fitted conditions to study wind effects on scaled model of prototypes, an equipment of the climatic part is suited for investigation of influences of weather including the wind, temperature, rain and heat radiation. Using the cooling/heating exchanger, cycle temperature changing of the airflow is available in the whole tunnel within the range of -10 to 30 C in relatively short time period. Integral part of the tunnel equipment consists of instruments for airflow diagnostic, data acquisition system, direct pressure surface measurement, precise thermometry and of many other types of handy accessories for instant use. Workshops for manufacturing of testing models are available in the same building.

více zde

Calcarius

Stránky jsou věnovány historické výrobě vápna a souvisejícím vápenným technologiím, tradičnímu řemeslnému zpracování a uplatnění vápna ve stavebnictví. Hlavním zájmem je jejich komplexní poznání, materiálový výzkum a rekonstrukce historických dobových postupů. Společnou snahou je z rozličných pohledů upozornit na unikátní historické technologie, které byly v minulosti úspěšně používány, ale dnes jsou již z velké části zapomenuty. Stránky jsou budovány jako otevřené se snahou o postupné doplňování informací vážících se k danému tématu od širokého kolektivu odborníků z oborů výzkumu stavebních hmot, stavební historie, archeologie apod.

více zde