AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Centrum Telč

 

Vítejte na stránkách Centra Telč, které je součástí Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.. Centrum Telč vzniklo v roce 2012 jako Centrum Excelence v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a z prostředků státního rozpočtu. V roce 2019 bylo po úspěšném završení projektu CET a po dokončení návazného projektu Národního programu udržitelnosti v letech 2014-2018 včleněno do struktury ústavu.

 

Více zde...

CET

 

Mezinárodní konference ProteCHt2save

17.5.2019

Na konci června bude ÚTAM AV ČR a Městská část Praha - Troja pořádat mezinárodní konferenci na téma "Řízení ochrany kulturního dědictví v proměnňujícím se prostředí". Konference proběhne 27. června 2019 v Obecním domě. Součástí konference bude i tematická exkurze.

V případě zájmu o účast pište na prechova@itam.cas.cz.

více zde

joints

Seminář J. Kuneckého

15.5.2019

25. června 2019 v 10:00 proběhne přednáška Ing. Jiřího Kuneckého, PhD. pojednávající o jeho práci během projektu Zvyšování konkurenceschopnosti centra excelentního výzkumu v kraji Vysočina (OP VVV - Mobility, MŠMT) na téma Notches in Wood at Arbitrary Beam Location Under Arbitrary Loading: Numerical Modelling and Challenges. Přednáška proběhne na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

High-Resolution 3D X-ray Imaging Workshop

14.5.2019

Ve dnech 5-6. června 2019 proběhne v Univerzitním Centru Telč High-Resolution 3D X-ray Imaging Workshop shrnující výsledky projektu Interreg ATCZ38 Com3d-XCT. Na workshopu vystoupí mimo účastníků projektu i zahraniční odborníci věnující se pokročilým zobrazovacím metodám s využitím rentgenového záření. Podrobnosti o akci naleznete na http://xctw.itam.cas.cz/.

více zde

YSESM 2019 v Telči

14.5.2019

Po šesti letech v České republice proběhne konference pro studenty a mladé vědecké pracovníky zabývajících se především experimentální mechanikou. 17th Youth Symposium on Experimental Solid Mechanics proběhne v Univerzitním Centru Telč ve dnech 6-8. června 2019 pod patronací IMEKO a za finanční podpory AV ČR. Podrobnosti o akci naleznete na http://ysesm2019.itam.cas.cz/.

více zde

Zemřel prof. Sergii Kuznetsov

9.5.2019

Ve věku 46 let zemřel 3. května náš drahý kolega a vedoucí laboratoře Klimatického větrného tunelu, prof. Ing. Sergii Kuznetsov, Ph.D.
Profesor Kuznetsov se v posledních letech velmi zasloužil o rozvoj našeho ústavu a Centra Excelence v Telči. Účastnil se aktivně domácího i světového vědeckého života a byl nenahraditelným odborníkem v experimentální aerodynamice.

Jeho odchodem ztrácíme mimořádného člověka, vědce a přítele.

Poslední rozloučení proběhne v pátek 10. května 2019 v kapli Ústředního hřbitova v Jihlavě.

více zde

Pozvánka na setkání LFG projektu ProteCHt2save

2.5.2019

ÚTAM AV ČR a Městská část Praha - Troja si vás dovolují pozvat na veřejnou prezentaci výsledků projektu ProteCHt2save programu Interreg Central Europe dne 7. května 2019 od 16:00 hod. v Domě spokojeného stáří (Stará škola) na adrese Povltavská 21, Praha 8 - Troja, 180 00.

více zde

Seminář Z. Fialy

2.5.2019

6. června 2019 v 10:00 proběhne přednáška RNDr. Zdeňka Fialy, CSc. na téma Geometrie konečných deformací a časová inkrementální analýza deformačních procesů. Přednáška proběhne na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Seminář J. Bayera

29.4.2019

2. května 2019 v 10:00 proběhne přednáška Ing. Jana Bayera, CSc. na téma Moving Dynamic Test Loads for Road Bridges - A Case Study. Přednáška proběhne na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Seminář G. Presbítera

29.3.2019

V pondělí 15. dubna 2019 od 10:00 přednese dr. Gerardo Presbítero Espinosa přednášku o jeho práci během projektu Zvyšování konkurenceschopnosti centra excelentního výzkumu v kraji Vysočina (OP VVV - Mobility, MŠMT) na téma Analysis of bone microdamage with X-ray microtomography towards fatigue fracture prevention. Přednáška proběhne v zasedací místnosti Centra Telč, adresa: Batelovská 486, Telč 588 56.

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

AEDECC M00273

Diecéze římsko-katolické církve St.Pölten a Brno disponují velkým množstvím staveb, jako jsou kostely, fary a kláštery. Tyto objekty se zdaleka všechny nedaří využívat, což v důsledku vede k negativnímu urbanistickému vývoji . Nevyužíváním dochází k jejich rozpadu. Stávající problémy jsou na obou stranách hranice sousedících regionů podobného charakteru, dané zejména demografickým vývojem a uplynulým politickým vývojem v průběhu 20.století.
 

více zde

Nanolith

Použití nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců.  Více na: http://www.nanolithproject.eu/

více zde

GAČR 14-20374P

Během karbonatace vápna je třeba sledovat kvantitativní zastoupení polymorfů CaCO3 (kalcit, aragonit, vaterit) a jejich formační kinetiku. Relativní množství odlišných krystalických forem CaCO3 silně ovlivňuje vlastnosti vápenných malt. Kinetika procesu karbonatace a tvorba polymorfů CaCO3 ve vápenných pastách a omítkách bude zkoumána rentgenovou práškovou difrakcí, Ramanovou spektroskopií a infračervenou spektroskopií s Fourierovou transformací. Termogravimetrická analýza bude použita k určení stupně hydratace a rovněž karbonatace. Skenovací elektronová mikroskopie bude použita ke zkoumání mikrostruktury vzorků na morfologickém základu. Vápenné omítky jsou důležitým stavebním materiálem a v oblasti kulturního dědictví hrají klíčovou roli jako optimální materiál pro opravu historických budov. Očekává se, že výsledky této studie budou mít zásadní přínos ke stávajícím znalostem o kinetickém chování, vývoji fází a morfologii během karbonatační reakce vápenných past a malt.

více zde