Nacházíte se

Aktuality

Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR, VŠCHT a Zentivy publikovali v prestižním časopise Science nové možnosti využití rozptylu elektronů na nanokrystalických materiálech. Vylepšená metoda umožní snazší a spolehlivější určení tzv. absolutní konfigurace molekul organických sloučenin, tedy také molekul používaných jako léčiva, jejichž krystaly jsou příliš malé pro současné metody. Výsledky tak v konečném důsledku přispějí k levnějšímu a rychlejšímu vývoji nových léků.

Člen Akademické rady a zástupce ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR Antonín Fejfar vystoupil se svým projevem v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Úlohu Akademie věd v české vědě a vzdělávání obecně představil v rámci dvoudenní přehlídky Fórum o vědě, technologii a inovacích pro udržitelný rozvoj (STI Forum), které se konalo ve dnech 14. a 15. května.

Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech již potřetí nabízejí středoškolským studentům možnost zapojit se do programu Talentové akademie a vyzkoušet si práci vědeckých pracovníků v profesionálních laboratořích. Nejlepším účastníkům Talentové akademie laserová centra nabízejí navazující spolupráci ve formě stáží, během kterých se studenti zapojují do reálných vědeckých projektů po boku předních laserových fyziků.

Fyzikální ústav AV ČR je od 26. dubna 2019 držitelem certifikátu HR Excellence in Research Award (Ocenění excelence lidských zdrojů ve výzkumu), které uděluje Evropská komise. FZU, jako největší pracoviště Akademie věd, se tak zařadil do prestižní skupiny evropských institucí majících právo používat tuto certifikaci.

Čtyři čestné oborové medaile předala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová na slavnostním setkání 24. dubna 2019. Mezi vyznamenanými byli tři fyzikové (Čestné oborové medaile Ernsta Macha), z toho dva s těsnými vazbami k Fyzikálnímu ústavu AV ČR - doc. RNDr. Dušan Bruncko, CSc., a prof. dr. Hubert Ebert.

Na konci února byly vyhlášeny výsledky Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowhips (MSCA IF) 2018. Gizem Sengör, Ph.D., která již v současnosti ve FZU působí ve skupině Dr. Constantinose Skordise, zahájí práci na projektu na podzim 2019. Připojí se tak k dalším držitelům MSCA IF v FZU. Gizem Sengör se bude zabývat popisem polí ve vesmíru v epochách zrychleného rozpínání.

Za velkého zájmu vědecké komunity a klíčových agentur probíhá ve výzkumném centrum ELI Beamlines dvoudenní akce s názvem Dialog USA-ELI. Hlavním cílem setkání je navázat na dosavadní výbornou spolupráci při budování celosvětově unikátních výzkumných center ELI a identifikovat možnosti další spolupráce s ELI jak na úrovni výzkumnými institucí a univerzit, tak na vládní úrovni.

Již čtvrtý ročník Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě se konal 11. února 2019. Tento den, vyhlášený OSN a probíhající každoročně pod patronací UNESCO, má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu. Zároveň propaguje rovnocenný přístup a zapojení žen do vědy - celosvětově tvoří ženy méně než 30 % výzkumníků napříč obory.

Stránky