Intranet Čeština

News

Lékaři a vědci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Fyziologického ústavu AV ČR řeší, jak zlepšit prevenci a léčbu nejzávažnějších onemocnění dnešní doby (24.5. 2019)

Dne 22. května 2019 proběhlo ve Fyziologickém ústavu AV ČR (FGÚ) setkání předních českých lékařů a vědců zaměřené na pokroky v prevenci, diagnostice a léčbě závažných, především civilizačních, chorob.

IKEM a FGÚ dlouhodobě spolupracují s cílem dosáhnout pokroku v oblasti prevence a léčby kardiovaskulárních onemocnění, jejich nejčastějších rizikových faktorů jako je obezita a diabetes a jejich chronických komplikací. V rámci 2. semináře společného preklinického a klinického výzkumu v IKEM a FGÚ byly během 13 přednášek a 23 posterových sdělení prezentovány převážně výsledky dosavadní úspěšné spolupráce výzkumných týmů obou institucí.

Přesto, že se hlavní zaměření biomedicínského výzkumu přesouvá k výzkumu nádorových chorob, nadále platí, že většina obyvatel zemře na kardiovaskulární onemocnění (KVO). V posledních dekádách došlo sice ke zlepšení kontroly některých rizikových faktorů KVO jako je arteriální hypertenze či dyslipidémie, na významu však nabírají nové hrozby pro českou populaci, především obezita a obezitou podmíněný diabetes 2 typu. Tato onemocnění zjevně představují hlavní rizikové faktory pro budoucí vlnu KVO, jako je předčasná ateroskleróza, ischemická choroba srdeční, fibrilace síní a srdeční selhání. V nárůstu obezity a diabetu je Česká republika na jednom z prvních míst v EU a úmrtnost na KVO je v ČR až dvojnásobná než ve většině vyspělých zemí EU, a představuje vůbec nejčastější příčinu úmrtí české populace (polovina všech úmrtí).

Druhou klíčovou oblastí je léčení komplexních multifaktoriálních onemocnění metabolické povahy jako je diabetes mellitus 2. typu (dále jen diabetes/cukrovka). Přes částky v řádu miliard dolarů investované do výzkumu nových terapií a po 100 letech od objevu inzulínu stále neexistuje dlouhodobě účinná léčba, která by vedla k vyléčení tohoto komplexního onemocnění. Raketově narůstá především počet nemocných s diabetem 2. typu, který tak představuje jednu z novodobých „epidemií“ zásadním způsobem zatěžující nejen zdravotní, ale i sociální systémy všech vyspělých zemí světa. Tento nárůst souvisí zejména s nevhodným životním stylem a v neposlední řadě také se stárnutím populace. S diabetem se v současné době v Česku léčí téměř jeden milion lidí, přičemž se předpokládá, že dalších 300 000 nemocných má diabetes, který dosud nebyl diagnostikován.

K této nepříznivé situaci přispívá nedostatečná podpora biomedicínského výzkumu v této oblasti, a zejména jeho nedostatečná integrace s využitím již existující infrastruktury i lidských zdrojů. Chybí centrum, které by bylo schopno integrovat a posílit stávající preklinický a klinický výzkum v oblasti KVO podmíněných diabetem a obezitou a zajistit translační fázi výzkumu s přechodem nových léčiv a terapeutických postupů do klinické praxe přímo v České republice.

Program semináře: http://www.fgu.cas.cz/upload/files/Fgu-ikem_2019-final.pdf.

Akce se konala pod záštitou programu Preklinické testování potenciálních léčiv Strategie AV21, který je koordinován Fyziologickým ústavem.

  

 

 

 

 

Czech Academy of Sciences was awarded in Nature Index in Biomedical Sciences (20.5. 2019)

Přehled Nature Index, zaštítěný časopisem Nature, sleduje počty kvalitních vědeckých článků ve vybraných vědeckých časopisech. V čerstvě zveřejněném žebříčku výstupů z oblasti biomedicínských věd vydobyla Akademie věd ČR v kategorii vládních (neuniverzitních) institucí 13. místo na světě, což je zároveň nejlepší umístění ze střední a východní Evropy.

Aktuální žebříček pokrývá období let 2015 až 2018. Vynikající pozice AV ČR zároveň znamená meziroční zlepšení o 20,7 %. Z evropských zemí ji předstihly pouze Velká Británie, Německo, Španělsko a Itálie.

Akademii věd se velmi dařilo i v celkovém přehledu Nature Index, publikovaném v září 2018. Dosáhla v něm meziročního zlepšení 18,2 % a celosvětově se umístila na 19. místě. Více si můžete přečíst zde.

Small Amounts of Inorganic Nitrate or Beetroot Provide Substantial Protection From Salt-Induced Increases in Blood Pressure (4.4. 2019)

Adding tiny amounts of beetroot or dietary nitrate to salty food products might help prevent high blood pressure, according to a preliminary study of rats.

To reduce the risk of salt-induced hypertension, medical authorities have emphasized dietary guidelines promoting high intakes of potassium and low intakes of salt that provide molar ratios of potassium to salt of ≥1:1. However, during the past several decades, relatively few people have changed their eating habits sufficiently to reach the recommended dietary goals for salt and potassium. Thus, new strategies that reduce the risk of salt-induced hypertension without requiring major changes in dietary habits would be of considerable medical interest. In the current studies in a widely used model of salt-induced hypertension, the Dahl salt-sensitive rat, we found that supplemental dietary sodium nitrate confers substantial protection from initiation of salt-induced hypertension when the molar ratio of added nitrate to added salt is only ≈1:170. Provision of a low molar ratio of added nitrate to added salt of ≈1:110 by supplementing the diet with beetroot also conferred substantial protection against salt-induced increases in blood pressure. The results suggest that on a molar basis and a weight basis, dietary nitrate may be ≈100× more potent than dietary potassium with respect to providing substantial resistance to the pressor effects of increased salt intake. Given that leafy green and root vegetables contain large amounts of inorganic nitrate, these findings raise the possibility that fortification of salty food products with small amounts of a nitrate-rich vegetable concentrate may provide a simple method for reducing risk for salt-induced hypertension.

Effects of supplemental sodium nitrate or beetroot on salt-induced increases in blood pressure. A, Time course of 24-h averages of systolicarterial pressure. B, Time course of 24-h averages of diastolic arterial pressure. C, Mean changes in systolic arterial pressure induced by salt loading. D, Mean changes in diastolic arterial pressure induced by salt loading. *P < 0.05.

Morris Jr, R. Curtis - Pravenec, Michal - Šilhavý, Jan - DiCarlo, E. Stephen - Kurtz, W. Theodore: Small amounts of inorganic nitrate or beetroot provide substantial protection from salt-induced increases in blood pressure. Hypertension. Roč. 73, 2019. doi: 10.1161/HYPERTENSIONAHA.118.12234. [Epub ahead of print]. ISSN 0194-911X, IF: 6.857.

The end of alternation between standard time and summer time (2.4. 2019)

Alena Sumová and Helena Illnerová have participated in a media debate on the cancellation of mandatory alternation between standard time and summer time in 2021. The Member States of the European Union should coordinate their steps in order to avoid potential disruptions to the functioning of the single market. After all, the end of adjustment of clocks every six months must be endorsed by the Member States; they are to inform the European Commission of the time they have chosen by April 2020. The Czech government expressed support for winter time during an informal discussion last autumn also based on the position of the Institute of Physiology of the ASCR.

The currently available scientific evidence suggests that the introduction of permanent standard time, i.e. winter time, is the best choice for public health.  Adopting standard time all year round provides people with greater exposure to morning light in winter and less exposure to evening light in summer. This will optimize the synchronization of their biological clocks, and their sleep will be set to earlier times in relation to working hours and school time. In general, people will be mentally healthier, and work and school performance will improve.

In the media

Memory Park captivated visitors of the Week of the Brain (14.3. 2019)

The Memory Park interactive workshop was introduced to visitors of the Week of the Brain event at the Czech Academy of Sciences in Prague on March 11, 2019. Anyone interested could try and test their memory and orientation skills using unique tests. Developed by scientists from the Department of Neurophysiology of Memory, these psychological tests are used to detect memory impairment and impairment of spatial orientation, e.g. in patients with Alzheimer's disease, epilepsy or schizophrenia.

 

   

       

Load next

© 2014 INSTITUTE OF PHYSIOLOGY CAS