Operační programy

Operační program Praha - Konkurenceschopnost

 

Evropský fond pro regionální rozvoj
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti
www.strukturalni-fondy.cz    

 

Číslo projektu:  CZ.2.16/3.1.0/21547
Poskytovatel:  Hlavní město Praha
Centrum modelových organismů
Obsahem projektu „Centrum modelových organismů“ je pořízení unikátního přístrojového vybavení a rozšíření zavedených technologií pro studium buněčných a molekulárních vztahů v živých organismech. Hlavním posláním projektu je vytvoření centra, které bude pro výzkum v oblastech molekulární, buněčné a vývojové biologie využívat unikátní kombinaci modelových organismů. V rámci projektu bude vybudována nová platforma pro výzkum na modelovém organismu Dánio pruhované (zebřička). Pro výzkum na tradičních modelových organismech, bude realizace projektu znamenat kvalitativní a kvantitativní přínos zejména díky pořízení a zavedení nových špičkových mikroskopických technologií.

 

Číslo projektu:  CZ.2.16/3.1.0/24020
Poskytovatel:  Hlavní město Praha
CZ-OPENSCREEN: Národní infrastruktura pro chemickou biologii
Obsahem projektu je vybudování infrastruktury, která kvantitativně i kvalitativně posílí základní výzkum v oblasti chemické biologie a genetiky. Jedná o pořízení integrované robotické sestavy pro testování aktivit sloučenin s vysokou propustností, sestavy pro automatizovanou mikroskopickou analýzu s vysokou propustností, integrovaného robotického zařízení pro uchovávání chemických sloučenin a vybudování laboratorního zázemí pro tyto technologie. Cílem projektu je vybudovat národní infrastrukturu chemické biologie včetně národní sbírky a databáze sloučenin. Hlavní náplní infrastruktury bude testování biologických aktivit těchto sloučenin a hledání nástrojů, sond a metod určených pro základní výzkum obecných procesů v buňce, mechanismů vzniku onemocnění a možnosti ovlivnění patofyziologických drah v buňce.

 

Číslo projektu:  CZ.2.16/3.1.0/28026
Poskytovatel:  Hlavní město Praha
Technologická platforma label-free
Náplní projektu je pořízení přístrojového vybavení pro neinvazivní monitorování změn v živých systémech v reálném čase, které kvantitativně i kvalitativně posílí technologické zázemí pro realizaci výzkumu v oblasti chemické biologie a genetiky. Tato oblast výzkumu se snaží identifikovat molekuly, které mohou být použity jako nástroje pro další výzkum v oblasti biomedicíny nebo pro vývoj nových léčiv. Konečným cílem projektu je testování a optimalizace účinnosti a míry cytotoxicity cytostatik a ostatních látek, které umožní jejich použití v léčbě nádorových onemocnění. Dojde k posílení nejen základního výzkumu, ale především výzkumu se silným aplikačním potenciálem. Výstupy projektu budou využívány k vývoji a optimalizaci nových potenciálních léčiv ve spolupráci s ostatními vědeckými pracovišti a malými a středními podniky (MSP). Přístroje rozšíří stávající vybavení laboratoří v rámci Národní infrastruktury chemické biologie CZ-OPENSCREEN a Ústavu molekulární genetiky AV ČR v Praze.

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace

 

logos_banner

 

Číslo projektu: CZ.1.05/1.1.00/02.0109
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV) logo Biocev BIOCEV je společným projektem šesti ústavů Akademie věd ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze, jehož hlavním cílem je realizace vědeckého centra excelence zaměřeného na obory patřící mezi nejsložitější oblasti moderní vědy – biotechnologie a biomedicínu. Smyslem projektu BIOCEV je poskytnout renomovaným výzkumníkům zázemí pro inovativní výzkum, stimulovat podmínky pro excelentní vědeckou práci v České republice a podpořit národní i evropský rozvoj biotechnologického průmyslu. Kvalitní a mezinárodně konkurenceschopný vědecký program BIOCEV, reagující na ty nejaktuálnější trendy a výzvy v odvětvích biotechnologií a biomedicíny, je složen z pěti synergických oblastí biomedicínského a biotechnologického výzkumu. Základními výzkumnými cíli projektu BIOCEV jsou detailní poznání buněčných organismů na molekulární úrovni, které budou inspirací pro aplikovaný výzkum a vývoj nových léčebných postupů. Mezi ně patří včasná diagnostika chorob, vývoj biologicky aktivních látek včetně chemoterapeutik, proteinové inženýrství a další inovativní technologie, které povedou ke zlepšování kvality života člověka, rozvoji a růstu znalostní ekonomiky a konkurenceschopnosti ČR.   Více informací – www.biocev.eu.

 

Číslo projektu: CZ.1.05/2.1.00/19.0395
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Vyšší kvalita a kapacita chovu transgenních modelů
V rámci projektu dojde k rozšíření přístrojového vybavení vybavení moderního zvěřince BIOCEV/Českého centra fenogenomiky (CCP), který má velký výzkumný i aplikační potenciál. Chceme posílit produkci aplikovatelných výsledků a nových aktivit navázaných na výzkumné programy centra, zvýšit kvalitu transferu technologií a posílit spolupráci s aplikační sférou. Zároveň chceme posílit výzkumnou kapacitu centra, které je založeno na modelování chorob pomocí transgenních myší a potkanů – bez těchto modelových organismů bychom nemohly zkoumat základní funkce genů v komplexitě celého organismu. Jedná se o moderní systémy pro chovy laboratorních hlodavců, které musí být umístěny v tzv. individuálně ventilovaných nádobách držených ve speciálních stojanech, které jsou napojeny na ventilační a filtrační jednotky. Ty chrání zvířata před nežádoucí infekcí. Je naprosto nepostradatelné mít zdravá zvířata pro výzkum, abychom mohli produkovat správné výsledky a mohli spolupracovat s aplikační sférou. Kromě studia funkce zatím neprobádaných genů jsou transgenní modely využívány pro výzkum nových terapeutických postupů a naše výzkumné záměry v oblasti studia metabolických poruch a stárnutí v souladu s národními prioritami výzkumu a evropskými výzkumnými programy. V rámci projektu BIOCEV již byla postavena budova CCP v hodnotě asi 270 mil Kč a byla vybavena přístroji a technologiemi za dalších více než 260 mil. Kč. Jsou to velké investice, k jejichž plnému zhodnocení a využití vědeckými programy centra zvýšení kapacity chovů výrazně přispěje.

Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání

 

logos_banner

 

Číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001799
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Upgrade Národní infrastruktury chemické biologie
Projekt „Upgrade Národní infrastruktury chemické biologie“ má za cíl modernizaci technologického vybavení a posílení rozvoje základního i aplikovaného výzkumu a vývoje v oblasti chemické biologie a genetiky v rámci Národní infrastruktury chemické biologie (CZ-OPENSCREEN).
Náplní projektu bude modernizace stávajícího přístrojového vybavení laboratoří sdružených v konsorciu
CZ-OPENSCREEN – hostitelské instituce ÚMG v Praze a partnerské instituce UP v Olomouci. V rámci projektu budou pořízeny přístroje – Zařízení pro bezkontaktní akustický přenos kapalin a Kompresorová stanice pro zajištění vnitřního prostředí chemické knihovny. Jejich integrování do stávajícího vybavení infrastruktury umožní naplnění cílů vědeckých programů v rámci projektu a povede ke zkvalitnění a rozšíření výzkumu infrastruktury obecně. Vlastní výzkum bude realizován s využitím stávající a modernizované výzkumné infrastruktury a bude navazovat na její stávající výzkumné aktivity. V rámci projektu dojde k podpoře aktivit, které budou směřovat k vytvoření komplementárních platforem pro testování biologické aktivity malých molekul a získání dat, která povedou k identifikaci nových molekulárních sond a nástrojů pro další výzkum a validaci sloučenin vhodných pro vývoj nových léčiv. Kvalitní management projektu bude zárukou naplnění cílů projektu. Realizace projektu jednoznačně přispěje k dalšímu zvýšení mezinárodní kvality výzkumu a jeho výsledků v rámci infrastruktury a konkurenceschopnosti nejen na úrovní české vědy, ale i samotné ČR.

 

Číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001789
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Upgrade Českého centra fenogenomiky: vývoj k translačnímu výzkumu
Pro udržení kroku se současným vývojem nových technologií a získáváním vědomostí k pochopení komplexních biologických procesů spojených s genetickou podstatou lidských onemocnění se výzkumná infrastruktura České centrum fenogenomiky (CCP) zaměřuje na rozvoj výzkumných aktivit vedoucích jak ke zvýšení nabídky služeb, tak zvýšení vědeckého dopadu.
Díky produkci geneticky modifikovaných modelů a jejich standardizované fenotypizace je nyní cílem CCP doplnění fenotypizačních dat o pokročilou metabolickou analýzu a analýzu procesu stárnutí a také o data získaná z modelů vzácných a dalších geneticky podmíněných chorob. V rámci systémového přístupu a využití dat pak bude projekt cílit na ustavení odborné bioinformatické skupiny, která bude analyzovat data vzešlá z výzkumných aktivit tohoto grantového projektu, z fenotypizačních testů CCP a později bude také sloužit široké uživatelské komunitě.
Propojení s humánní medicínou, zejména se vznikem rakoviny a její léčbou, bude dosaženo využitím technologie xenograftů získaných z lidských pacientů (PDX), která bude zahrnovat charakterizaci těchto tkání, jejich uchování v rámci biobanky a jejich další distribuci. CCP dále plánuje založení Národního PDX referenčního centra, které by bylo přínosem nejen pro lékařskou komunitu, ale přispělo by také k rozvoji biomedicínského výzkumu. Získané výstupy pak budou moci být v budoucnu využity v klinických aplikacích, zejména v personalizovaném medicinském přístupu v onkologii.

 

Číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001775
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Modernizace a podpora výzkumných aktivit národní infrastruktury pro biologické a medicínské zobrazování Czech-BioImaging
Národní infrastruktura pro biologické a medicínské zobrazování Czech-BioImaging je distribuovanou výzkumnou infrastrukturou špičkových zobrazovacích pracovišť, která poskytuje otevřený přístup k širokému portfoliu zobrazovacích metod. Dostupnost těchto technologií pro vědeckou komunitu je nezbytným předpokladem pro udržení konkurenceschopnosti biologických a lékařských věd v ČR. Cílem projektu je modernizovat stávající přístrojové vybavení infrastruktury a podpořit vlastní výzkumné projekty.

 

Číslo výzvy: 02_16_027
Název projektu: UMG mezinárodní mobilita 2
Číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_027/0008512
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků v prioritní ose PO 2
Hlavním výstupem tohoto projektu je profesní rozvoj začínajících mladých výzkumných pracovníků prostřednictvím zahraničních stáží ve významných amerických a evropských akademických laboratořích a zároveň internacionalizace ústavu díky přijetí nových vědeckých kapacit ze zahraničí. Tato mezinárodní vědecká spolupráce umožní aktivní rozvoj znalostí a dovedností, transfer nových výzkumných metod a navázání mezinárodní vědecké spolupráce.
Celkové způsobilé výdaje: 9 976 178,00,- Kč
Fyzická realizace projektu: 1.3.2018 – 30.11.2019

Tento projekt je spolufinancován EU

Operační program Vzdělání pro konkurenceschopnost

logos_banner

 

Číslo projektu: CZ 1.07/2.3.00/20.0102
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Evropský sociální fond
Vytváření expertního týmu centra fenogenomiky Cílem projektu je vytvoření specializovaného a v rámci ČR unikátního týmu, který bude ovládat know-how tvorby a fenotypické analýzy (charakterizace vlivu genu na jednotlivé fyziologické systémy) biomedicínsky zajímavých mutantních modelů myší a jejich archivaci a distribuci. Etablovaný tým bude tvořit základ Českého centra fenogenomiky, které je budováno v rámci ÚMG a projektu BIOCEV. Tým se bude skládat z několika skupin, zabezpečujících tvorbu cílených mutací genetickými manipulacemi, včetně skupiny transgenní technologie a skupiny fenotypizační platformy, jejíž členové povedou jednotlivé fyziologické screeningové testy.   Více informací – www.phenogenomics.cz.

 

Číslo projektu: CZ 1.07/2.3.00/30.0027
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Evropský sociální fond
Tvorba centra transgenních technologií Projekt vytváří v ČR jedinečné specializované pracoviště zaměřené na bouřlivě se rozvíjející oblast transgenních technologií. Toto pracoviště shromáždí tým expertů, kteří, nad existujícím know-how skupin ÚMG, naváží svou aktivitu na mezinárodní konsorcia a sítě, a budou také vzdělávat další specialisty v efektivním využívaní transgenních technologií v biomedicínském výzkumu. V ČR odborné a systematické vzdělávání v oblasti záměru projektu neexistuje, přestože využití těchto technologií v mnoha biomedicínských oborech je stále nutnější i pro trvale udržitelnou konkurenceschopnosti výzkumu a vývoje v ČR, zejména nově budovaných center.   Více informací – www.phenogenomics.cz.

 

Číslo projektu: CZ 1.07/2.3.00/30.0050
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Evropský sociální fond
Vytváření expertní platformy fenotypických a zobrazovacích technologií Projekt má za cíl vytvořit tým expertů soustřeďující know-how specializovaných fyziologických analýz a zobrazovacích metod. Experti, tuzemští a zahraniční vědci, budou školeni v partnerských centrech v zahraničí. Výstupem jejich aktivity bude etablování specifických fenotypických testů a nových zobrazovacích technologií pro práci s modely nemocí a integrace a využití získaných znalostí pro další pracoviště centra BIOCEV a vědeckou komunitu v ČR i zahraničí prostřednictvím vzdělávacích kursů, seminářů a servisní činnosti.   Více informací – www.phenogenomics.cz.

Poslední změna: 14. prosinec 2018