Zahlavi

Časopis AΩ: Hra o trůny, Star Wars, Avengers a věda

12. 05. 2019

Světy fantazie a racionální vědy si nejsou až tak vzdálené, jak by se mohlo zdát. Mnozí filmaři sledují vědecké novinky a vědci a vědkyně se zase rádi podívají na Star Wars nebo Hru o trůny. Nakolik si fyzikové, chemikové a další odborníci všímají věcných přešlapů a chyb ve filmech a seriálech? Přečtěte si v novém čísle časopisu AΩ / Věda pro každého.

Časopis AΩ / Věda pro každého je jedním z periodik vydávaných Akademií věd ČR. Pro čtenáře je zdarma a k dostání bude například na červnovém Veletrhu vědy v pražských Letňanech a na dalších popularizačních akcích AV ČR.

Výběr z obsahu:  

Kouzlo detailu – želvy, laky, bankovky a virtuální realita (strana 12)

Rychlejší odhalení pašovaných želv, snadnější identifikace zločince podle duhovky nebo bezpečnější a atraktivnější podoba nových aut. S tím vším mohou pomoci vědci z oddělení rozpoznávání obrazu Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Vyvíjejí algoritmy, které umožňují dokonale rozeznat detaily různých materiálů. Aby porovnali vizuální vnímání lidí a strojů, zapojují do svých výzkumů veřejnost. Zkusíte to také?   

Záhady letokruhů – Proč je modřín dobrý kronikář? (strana 18)

Zkoumat letokruhy stromů je jako cestovat časem. Jejich vzory mohou vědcům prozradit, kdy strom rostl, jaké bylo za jeho života počasí a jaké škodliviny musel dýchat. Má to ale háček. Zatímco některé druhy dřevin jsou téměř dokonalými svědky minulosti, na jiné není takové spolehnutí. Čím to je?

Hlavní téma: Věda ve filmu a seriálech: Věda ve filmu a seriálech. Hra o trůny, Star Wars i Avengers (strana 22)

Proletět se v ironmanovském brnění, zažít zimu ve světě seriálu Hra o trůny a na vlastní oči vidět epické vesmírné bitvy ze Star Wars. Filmaři, autoři scénářů i mágové audiovizuálních triků občas popustí uzdu své fantazii a porušují všechny možné zákony vědy, od fyziky po chemii. Jak se na různé filmové a seriálové technologie a jevy dívají vědkyně a vědci z Akademie věd ČR? (Ne)mohly by fungovat?

Dvojrozhovor: Prostě děláme, co nás baví (strana 30)

Spojuje je vášeň pro chemii. Práce v laboratoři je podle jejich vyprávění ta nejzábavnější činnost pod sluncem. Natan Sidej je teprve v prvním ročníku vysoké školy a jen o pár let starší Adéla Šimková, která vede jeho stáž v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, studuje doktorát. Pod jejich rukama už ale vznikají chemické látky, které můžou výrazně pomoci s diagnostikou a možná i léčbou onkologických nemocí. 

Gramatický nácek nikdy nespí (strana 36)

Ochutnáte tradiční českou kuchini? No dobře… chybu v psaní i a y občas udělá každý. Vlivem internetu a sociálních sítí se ale z omylu venkovského kuchtíka může stát ostuda celostátního rozsahu. Stačí ceduli s hrubkou vyfotit a sdílet třeba na stránkách tzv. gramatických nacistů. Fenomén komunity samozvaných jazykových policajtů v českém prostředí zkoumá sociolingvistka amerického původu Tamah Sherman(ová) z Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Vedle časopisu AΩ / Věda pro každého vydává Akademie věd ČR oficiální periodikum nazvané A / Věda a výzkum a AB / Akademický bulletin. Všechny časopisy jsou zdarma k pročtení na webové stránce http://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/periodika/.

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR