Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
04. 06. 2019

Čerstvě zveřejněná zpráva Expertní rady evropských akademií (EASAC), jejímž členem je i AV ČR, se soustřeďuje na alarmující důsledky klimatické změny na zdraví Evropanů. Zároveň opět zdůrazňuje nutnost klimatické změně čelit a vynasnažit se ji zmírnit, a to především rychlým snížením spotřeby fosilních paliv.

03. 06. 2019

V Ústavu fyziky materiálů AV ČR se 23. května konal „Den otevřených dveří nejen pro průmyslové partnery“. Zdařilé akce, podporované Strategií AV21, se zúčastnili zástupci průmyslových podniků a výzkumných organizací z celé republiky.

03. 06. 2019

Nevšední dárek ke svému stému výročí dává lidem na celém světě Mezinárodní astronomická unie. Každý stát dostal přidělenou jednu exoplanetu, pro kterou může vymyslet jméno. Česká veřejnost se zapojí prostřednictvím webu www.pojmenujexoplanetu.cz. Příspěvky tam lze vkládat ode dneška do konce září 2019.

31. 05. 2019

Kromě tepelné izolace a umožnění letu přináší ptákům peří další překvapivé výhody. Vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, České zemědělské univerzity v Praze, Univerzity Karlovy v Praze a Univerzity Palackého v Olomouci objevili, že okolo 25 % všech zjištěných druhů bakterií v peří pěvců jsou bakterie schopné produkovat bakteriociny, tedy látky podobné antibiotikům. Bakterie, o kterých se původně myslelo, že peří pouze poškozují a rozkládají ho, tak ptákům pomáhají v boji s patogeny. Nečekané zjištění českého vědeckého týmu uveřejnil nedávno prestižní The ISME Journal (Nature).

31. 05. 2019

Finále celosvětové středoškolské soutěže Horizon Grand Prix se letos uskuteční na festivalu Veletrh vědy, který ve dnech 6.–8. června 2019 pořádá Akademie věd ČR v PVA EXPO Praha. Závodů autíček na vodík se po celém světě účastní přes 200 středoškolských týmů. Dvě desítky nejlepších se utkají o titul světového šampiona. Českou republiku reprezentují studenti Střední průmyslové školy dopravní Motol a Střední odborné školy Třineckých železáren.

 

30. 05. 2019

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová navštívila ve středu 29. května jedno z nejvýznačnějších vědeckých pracovišť na světě – švýcarský CERN neboli Evropskou organizaci pro jaderný výzkum. Průvodcem české výpravy, které se zúčastnili také místopředseda Zdeněk Havlas a předseda Vědecké rady AV ČR Antonín Fejfar, byl místopředseda AV Jan Řídký, který v CERNu tři roky působil.

29. 05. 2019

Je to jeden z nejrozsáhlejších dvojjazyčných slovníků, které na tomto území kdy vznikly. Připravoval se od 70. let, obsahuje přes 100 000 hesel a je to svérázný otisk doby. Slovanský ústav AV ČR se toto monumentální dílo nyní  rozhodl zveřejnit elektronicky v autentické podobě: včetně obratů typických pro období socialismu. Zatím je z Velkého česko-ruského slovníku k dispozici 1. díl.

28. 05. 2019

Mikroobrábění laserem, vliv testovaných látek na metabolismus tkání, materiály s tvarovou pamětí a řízenou odezvou, přístroj pro studium magnetosféry ledových měsíců Jupiteru, analýzy dopadů zvyšování minimální mzdy. Nejen tato témata a výsledky Strategie AV21 představili její koordinátoři a řešitelé 15. a 16. května 2019 na konferenci v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě.

27. 05. 2019

Tým Keitha Caldecotta z Ústavu molekulární genetiky AV ČR nově identifikoval dvě doposud nepopsané genetické mutace a dokázal, že způsobují mikrocefalii, tedy abnormálně malý objem lebky. Objev, který byl nedávno publikován v časopise Neurology Genetics, může zásadním způsobem přispět k léčbě neurodegenerativních a vývojových poruch mozku.

27. 05. 2019

V pátek 24. května 2019 navštívily Ústav přístrojové techniky AV ČR Alena Schillerová, ministryně financí ČR a místopředsedkyně vlády ČR, a Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd České republiky.