Previous Next
Hory — literatura — kultura v interdisciplinárním pojetí VERONIKA FAKTOROVÁ Interdisciplinární přístupy, prolamující hranice úzce specializovaných oborů, se v současnosti staly...
„Vnuk osvícenství a syn realismu“ — Arnošt Kraus jako zakladatel germanobohemistiky MICHAEL WÖGERBAUER V současné době zesilují snahy zkoumat vybrané fenomény literárních dějin českých zemí v jiném...
O díle a myšlení Egona Bondyho ROMAN KANDA Nakladatelství Filosofia vydalo v loňském roce monografii Myšlení a tvorba Egona Bondyho. V charakteristické...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

V úterý 18. 6. od 17:00 se v horním přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná další přednáška z cyklu Literárněvědného fóra. V rámci přednáškové řady Literatura a kultura za protektorátu promluví Volker Mohn na téma „Nepodstatné a nevkusné dílo“ – Literární snahy vrchního policejního dozorce Andrease Marxe.

České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny a Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR si vás dovolují pozvat na diskuzní podvečer na téma Jak psát dějiny české literatury, který se uskuteční v úterý 11. června od 17:00 v dolním zasedacím sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1).

Ve dnech 6.–8. 6. 2019 se v prostorách PVA EXPO Praha Letňany koná Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce v ČR s více než stovkou expozic a vstupem zdarma. Hlavním tématem stánku Ústavu pro českou literaturu bude tentokrát vězeňská literatura. 

Filozofická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vypsala termín výběrového řízení do doktorského studijního programu Teorie a dějiny novější české literatury. Přihlášky můžete podávat do 31. 5. 2019.

V úterý 14. 5. od 17:00 se v horním přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná další přednáška z cyklu Literárněvědného fóra. V rámci přednáškové řady Literatura a kultura za protektorátu prosloví Steffen Höhne přednášku „Literatura a politika. Případové studie k institucionalizaci a ideologizaci kultury a literatury v protektorátu".

V úterý 7. 5. 2019 od 17:00 se v horním zasedacím sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná přednáška Martina Šorma z cyklu Staročeských dýchánků s názvem Čtení Pinvičkova sborníku.

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2