Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Vítejte na webových stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Jsme vědecký ústav, který zajišťuje základní výzkum české literatury v jazykovém i teritoriálním vymezení od počátků do současné doby. Vědecká činnost pracoviště zasahuje celé spektrum literárněvědných disciplín: literární historii, teorii literatury, výzkum literární kultury, literárněvědnou lexikografii, editologii a textologii a v neposlední řadě bibliografii a další vědeckou práci s literárněvědnými informacemi. Všechny naše informační zdroje jsou vám bezplatně k dispozici prostřednictvím těchto webových stránek. | |
Literární kronika první republiky |
Aktuality
V úterý 18. 6. od 17:00 se v horním přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná další přednáška z cyklu Literárněvědného fóra. V rámci přednáškové řady Literatura a kultura za protektorátu promluví Volker Mohn na téma „Nepodstatné a nevkusné dílo“ – Literární snahy vrchního policejního dozorce Andrease Marxe.
České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny a Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR si vás dovolují pozvat na diskuzní podvečer na téma Jak psát dějiny české literatury, který se uskuteční v úterý 11. června od 17:00 v dolním zasedacím sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1).
Ve dnech 6.–8. 6. 2019 se v prostorách PVA EXPO Praha Letňany koná Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce v ČR s více než stovkou expozic a vstupem zdarma. Hlavním tématem stánku Ústavu pro českou literaturu bude tentokrát vězeňská literatura.
Filozofická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vypsala termín výběrového řízení do doktorského studijního programu Teorie a dějiny novější české literatury. Přihlášky můžete podávat do 31. 5. 2019.
V úterý 14. 5. od 17:00 se v horním přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná další přednáška z cyklu Literárněvědného fóra. V rámci přednáškové řady Literatura a kultura za protektorátu prosloví Steffen Höhne přednášku „Literatura a politika. Případové studie k institucionalizaci a ideologizaci kultury a literatury v protektorátu".