Strategie AV21 - projekty

 

  • VÝZKUMNÝ PROGRAM: EVROPA A STÁT: MEZI BARBARSTVÍM A CIVILIZACÍ
    KOORDINÁTOR: prof. PhDr. Petr Sommer, CSc., DSc. - ARUP
    odkaz
 
  • VÝZKUMNÝ PROGRAM: PAMĚŤ V DIGITÁLNÍM VĚKU
    KOORDINÁTOR: PhDr. Luboš Velek, Ph.D. - MUA Praha
    odkaz
 
Paměť v digitálním věku
 
2018
V roce 2018 probíhaly na Archeologickém ústavu AV ČR, Brno, v.v.i. čtyři projekty podporované dotací Strategie AV21: Paměť v digitálním věku. Všechny tyto projekty se řadily k tématu Digital Humanities – zpřístupňování, uchovávání a záchrana pramenů v digitálním věku:
 
B.Komoróczy : Zhmotnělá paměť dávných kultur, digitální dokumentace a prezentace
Cílem projektu je prezentace paměti nositelů protohistorických kultur (od doby bronzové po raný středověk s těžištěm v době římské), zapsané do podoby artefaktů nejrůznějších typů (součástí krojů, předmětů denní potřeby, nástrojů apod.). Byla vytvořena standardizovaná metodika dokumentace těchto artefaktů a bylo zdokumentováno cca. 2000 předmětů. Vybrané artefakty byly kromě kresebné a fotografické dokumentace podrobeny záznamu pomocí 3D skenování a v případě důležitých detailů též digitálním mikroskopem. Externě byla připravena zkušební verze digitální webové expozice. Projekt pokračuje i v roce 2019.
·         Proběhla prezentace na řadě odborných a popularizačních akcí, především v propojení s tématem detektoringu. Související odkaz: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2665157-amatersti-hledaci-kovu-jako-pomocnici-archeologu-bez-jejich-pristroju-nektere-cenne
 
Z. Kosarová: Digitalizace nezpracovaného fondu archivu ARÚB
Hlavním cílem projektu pro rok 2018 byla digitalizace a zpracování unikátního osobního fondu významného moravského archeologa Jiřího Pavelčíka. Tento soubor byl dále doplněn o zpracování a digitalizaci inventářů archeologických výzkumů a rejstříků inventárních čísel archeologických nálezů, vedených v archivu ARÚB od 50. let 20. stol.
Aktivita koreluje s dlouhodobým plánem archivu ARÚB zpracovat a zpřístupnit relevantní data k archeologickým výzkumům a lokalitám na území Moravy a českého Slezska širší odborné a laické veřejnosti. Rozšiřování dostupných dat spolu s novými technologiemi a metodami práce přináší nové interpretace kulturních procesů, které se v historii lidstva odehrály. Nová fakta a nové interpretace nenahraditelným způsobem přispívají k formování historické a kulturní paměti a národní a kulturní identity naší společnosti.
 
M. Novák: PaleoGIS: aplikace moderních metod pro správu a analýzu dat v kontextu paleolitického výzkumu
     Projekt se zabývá vytvořením „archeologického informačního systému“ (paleoGIS), aplikovaného pro potřeby paleolitického výzkumu, který by integroval široké spektrum archeologických dat. PaleoGIS jako komplexní systém evidence a správy nálezů, dat a dokumentace řeší ochranu a konzervaci nálezového fondu Národní kulturní památky „Archeologické naleziště Dolní Věstonice – Pavlov“, jejíž integrita je klíčová nejen pro zachování kulturního dědictví ČR, ale i v rámci snahy o zapsání této památky na Seznam světového dědictví UNESCO. Projekt pokračuje i v roce 2019. 
·         Popularizace mimo jiné ve spolupráci s Archeoparkem Pavlov (https://www.archeoparkpavlov.cz/)
·         Virtuální výstava Pavlov: V krajině lovců a sběračů (odkaz bude dostupný v průběhu července 2019)
 
L. Poláček: Obrazový digitální archiv mikulčického nálezového fondu (DAM)
V průběhu roku 2018 byly testovány nejrůznější postupy fotografování a filmování historických šperků, včetně drobných artefaktů s vysoce kontrastním povrchem nebo artefaktů z materiálů průsvitných nebo průhledných. Aplikace výsledků nabízí nové možnosti archivace, dokumentace, výzkumu a prezentace především drobných artefaktů uměleckého řemesla (série cca 300 předmětů mimořádné umělecké a historické hodnoty z Mikulčic, převážně luxusních šperků z 9. stol. zapsaných jako NKP), kde stávající pokusy využití laserového 3D skenování a podobných postupů vesměs selhávaly. Projekt pokračuje i v roce 2019.
 
 
2017
Š. Krupičková: Přehled výzkumů – digitalizace, zpřístupnění a uchování odborného archeologického periodika
V rámci tohoto projektu byla převedena do digitální podoby část periodika Přehled výzkumů, jednoho z vůdčích odborných archeologických časopisů na Moravě, vydávaného od roku 1956 do současnosti. Jednotlivé články časopisu jsou v digitální podobě zpřístupněny na webových stránkách ústavu. : http://prehled-vyzkumu.arub.avcr.cz/vyhledat/
 
 
2016 a 2015
M. Kuna, O. Lečbychová, D. Novák, J. Hasil, Z. Kosarová: AMČR – rozvoj, tvorba dat a jejich veřejná prezentace  - Projekt spoluřešený s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v.v.i.
ARÚP a ARÚB (a centrální pracoviště NPÚ, které se částečně na aktivitách spojených s AMČR podílí) jsou jedinými institucemi v ČR, které se zabývají vytvářením „národních“ archeologických databází. Archeologická mapa ČR (AMČR) vznikla jako nový informační systém zaměřený na správu dat o archeologickém dědictví (v rámci projektu NAKI) v letech 2012-2015. Za přispění Strategie AV21 byly dokončeny a zveřejněny webové stránky AMČR: http://www.archeologickamapa.cz/. Dále došlo k úpravě úspěšných webových stránek http://www.archeologickyatlas.cz/ tak, aby zahrnovaly lokality z Moravy a Slezska.