Nacházíte se

Fyzikální ústav AV ČR okouzlil na Veletrhu vědy

Fyzikální ústav (FZU) byl druhým rokem v řadě největším vystavovatelem na oblíbeném Veletrhu vědy. Zájemci z řad široké veřejnosti mohli uvnitř expozice FZU proniknout do říše světla a šetrných technologií. Na své si však přišli i milovníci elementárních částic nebo nízkoteplotního plazmatu.

Veletrh vědy se poprvé konal v roce 2015 a rychle se stal největší popularizační akcí Akademie věd ČR a nejrychleji rostoucím veletrhem v zemi. Počet návštěvníků letos poprvé překonal 30 000. Ti měli možnost od 6. do 8. června navštívit více než 100 různých expozic na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Hlavním tématem expozice FZU s více než 15 stanovišti bylo světlo, jeho podstata a využití. K vidění proto byly exponáty, představující nejintenzivnější lasery umístěné v centrech ELI a HiLASE v Dolních Břežanech či bezedné zrcadlo, většina stanovišť byla navíc interaktivní. Zájemci mohli pomocí difrakčních brýlí spatřit složení světla z různých zdrojů a většina neváhala a vyrobila si i vlastní příruční spektroskop ke stejnému účelu. Ten si lidé odnášeli domů - věříme, že k dalšímu zajímavému bádání.

Robotický hmyz poháněný světlem (součást expozice FZU o fotovoltaice) fascinoval stejně holčičky i kluky.

Především děti ocenily možnost výroby náramku pro detekci UV záření a světlem poháněné vláčky, šváby i pavouky. Dospělí mezitím například zjistili, jak FZU pracuje na vývoji moderních solárních panelů a šetrných LED diod a žárovek. Pro dobrodružné povahy nechybělo ani oblíbené laserové bludiště a pobavení i oblibu nejen mezi prezentujícími, ale i návštěvníky si získala trička a samolepky s mottem "Fakt Zábavnej Ústav" odkazujícím na zkratku FZU.

U stanoviště kosmologické skupiny CEICO se odehrávaly pestré diskuze - z čeho se skládá hmota na elementární úrovni? A je teorie strun stále slibným směrem, jak souvisí mikro- a makrosvět a co se stane s vesmírem v budoucnosti? Nadšenci pro astrofyziku a fundamentální fyziku seznámili i se zahraničními pracovišti, ve kterých se FZU účastní výzkumu. Dozvěděli se tak životní příběh vesmíru nebo virtuálně prošli experimentem ATLAS v CERN.

Velký zájem vzbudila nová mlžná komora, umožňující snadné sledování mnoha energických částic, z nichž některé přímo před zraky návštěvníků přiletěly až z vesmíru.

Kromě popsaného programu Veletrh nabídl řadu dalších zajímavostí z fyziky i jiných vědních oborů v podobě expozic, přednášek a panelových diskuzí. Historikové předvedli výrobu středověkých zbraní. Na místo dorazili finalisté soutěže Horizon Grand Prix, kteří se utkali o vítězství v závodu autíček vlastní konstrukce s vodíkovým pohonem. Odborníci napříč vědeckým spektrem spojili síly v atraktivní diskuzi o tom, jaké paralely najdeme mezi reálným světem a kultovním seriálem Game of Thrones.

Co lepšího si odnést na památku než vlastnoručně vyrobený nástroj k rozkládání světla? :)

Další fotky a info z akce najdete na našem Facebooku