Previous Next
Obhájené disertace 2018 TEREZA PULCOVÁ Soupis zahrnuje bohemistické dizertační práce s literárněvědným zaměřením, které se dotýkají literární...
Hory — literatura — kultura v interdisciplinárním pojetí VERONIKA FAKTOROVÁ Interdisciplinární přístupy, prolamující hranice úzce specializovaných oborů, se v současnosti staly...
„Vnuk osvícenství a syn realismu“ — Arnošt Kraus jako zakladatel germanobohemistiky MICHAEL WÖGERBAUER V současné době zesilují snahy zkoumat vybrané fenomény literárních dějin českých zemí v jiném...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

Po více jak šedesáti letech od posledního akademického vydání nejznámější básně české moderní poezie, Máje Karla Hynka Máchy, právě vychází její nová edice, kterou k vydání připravili Michal Charypar, Jiří Flaišman a Michal Kosák.

Věnujte prosím pozornost změnám v otevírací době knihovny a studovny Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR v letních měsících. 

Srdečně vás zveme na diskuzi se Stanislavou Fedrovou, Zuzanou Říhovou a Bohumilem Fořtem na téma Půl roku na zahraničním akademickém pracovišti, která se koná 27. 6. 2019 od 14 hod. v horním přednáškovém sále ÚČL. 

Ve dnech 24.–26. června 2019 se v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1) uskuteční mezinárodní versologická konference Quantitative Approaches to Versification (naposledy se v Česku konala mez. versologická konference v roce 1966 v Brně).

Tým pro výzkum korespondence Jakuba Demla Ústavu pro českou literaturu AV ČR si vás dovoluje pozvat na první večer z cyklu literárních čtení a besed Jakub Deml píše… Březinovi, (o) Florianovi, Šaldovi a dalším v úterý 18. června 2019 od 19 hodin v čítárně v kavárně Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1).

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2