Detail tiskové zprávy
Zdánlivě překvapivé spojení: ŠKODA AUTO hostila vývojáře kosmických technologií
Mladá Boleslav/ Praha: 27. 10. 2017
Technologie pro kosmický program a automobilový průmysl mají mnoho společného. V Mladé Boleslavi se ve ŠKODA Muzeu sešlo hned 15 firem, které této synergie umí využít. Setkání ŠKODA meets space hostily ŠKODA AUTO DigiLab a Technologické centrum Akademie věd ČR.
Oslovené společnosti prezentovaly projekty vývoje součástek, materiálů nebo senzorů. Šlo
i o přesné strojírenství, výrobní procesy, aplikace a software. To všechno jsou známé pojmy
i pro automobilový průmysl. Proto vzniklo spojení ŠKODA meets space, protože mnohé firmy, které s automobilkou již spolupracují, zároveň přispívají do kosmického programu.
ŠKODA AUTO DigiLab jako digitální platforma
Setkání zorganizovalo Technologické centrum AV ČR v rámci aktivit ESA TT Broker společně se ŠKODA AUTO DigiLab a Ministerstvem dopravy, do jehož gesce kosmické technologie spadají. ŠKODA AUTO DigiLab představuje platformu, která zajišťuje vývoj nových digitálních služeb spojených s mobilitou, komunikuje s externími partnery- start-upy, malými středními podniky nebo univerzitami pro zajištění nových technologií a inovací a je vizionářem nových možností mobility a služeb automobilky.
Prezentace firem měla dvě části: v prvním bloku se jednalo o firmy z oblastí materiálů a komponent, byli zde zástupci firem TOSEDA, 5M, SYNPO, Advamat, AVX, Eggo Space a CSRC . V bloku s tématem senzorů, SW, testování a expertních služeb se představily firmy BD Sensors, EZconn, Space Systems Czech/Finland, Frentech Aerospace, VZLÚ, SVÚM a MECAS ESI.
Dopolední blok zahájil Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro spolupráci s Evropskou agenturou pro GNSS (Globální navigační družicový systém) z Úřadu vlády.Informace o dosavadním zapojení českých start-up firem do kosmického průmyslu představil ředitel CzechInvestu Karel Kučera: „Druhým rokem již v Praze funguje podnikatelský inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC Prague. Jeho umístění do Česka jako první země Střední a Východní Evropy dokazuje významné postavení českých firem ve spolupráci se space sektorem a v dodávkách pro ESA či NASA. V současnosti v ESA BIC Prague inkubujeme už osm firem, jejichž úspěšné aplikace kosmických technologií se nyní uplatňují i na Zemi. Mnoho kosmických aplikací je ale přenositelných i do automobilového průmyslu a naším zájmem je podpořit a prohloubit spolupráci mezi těmito dvěma v Česku tradičně silnými sektory,“ doplnil K. Kučera k významu akce.
Zástupce technologických firem přivítal za ŠKODA AUTO DigiLab Tomáš Žídek, který představil koncepci DigiLabu a naznačil směry, kterými se chce ŠKODA AUTO do budoucna ubírat. Tomáš Rousek, představitel moderního designu, prezentoval účastníkům své zajímavé práce a vize možné budoucnosti jak na Zemi, tak i na Marsu.
Česko inovativní velmocí
Akci zpestřila zástupkyně ESA TTBO paní Aude De Clercq, která vysvětlila systém fungování sítě technologických brokerů po celé Evropě a nešetřila pochvalou na adresu českých inovativních firem. Pavel Habarta (TC AV ČR), který celou akci moderoval, ve své prezentaci představil vybrané patenty Evropské kosmické agentury a technologie ze sítě ESA Technology Transfer Network, kde se předpokládá uplatnění v automobilovém průmyslu.
Koncept akce umožnil po obou blocích prezentací networking, kdy mohli zástupci firem diskutovat se zájemci a probírat technologie do větších detailů. Návštěvníci ocenili také možnost prohlídky ŠKODA Muzea, v jehož prezentačních prostorech se akce odehrála.
TZ také v příloze.