Ostatní
Vydáno: 14. 2. 2019

Nezávislost Maďarské akademie věd je v ohrožení

Vláda Viktora Orbána se v loňském roce rozhodla omezit rozpočet Maďarské akademie věd (MTA) a v lednu na tyto prostředky zahájila výběrové řízení, čímž v podstatě převzala dohled nad financováním výzkumu.

Akademie věd České republiky se MTA zastala a postup Orbánovy vlády ostře odsoudila. „AV ČR kategoricky nesouhlasí s kroky maďarské vlády, vedoucími k omezení vědecké svobody MTA, a vyjadřuje obavy a znepokojení z rozpočtových škrtů, které mohou ohrozit samotnou její existenci,“ stojí v prohlášení, jehož plný v angličtině naleznete na webu AV ČR.

Dokument upozorňuje maďarskou vládu na skutečnost, že hazardování s akademií věd coby nejvýznamnější vědeckou a výzkumnou institucí ohrožuje nejen vědeckou komunitu v Maďarsku, ale i jeho ekonomiku.

Důrazně doporučujeme, aby maďarská vláda svůj postoj a kroky vůči MTA přehodnotila, vzala v potaz evropské i světové partnery MTA a jejich zkušenosti,“ vyzývá Akademie věd ČR Orbánův kabinet a připomíná situaci, ve které se ona sama ocitla po drastickém snížení rozpočtu v roce 2009. Od té doby se AV ČR snaží vysvětlovat domácím i zahraničním politickým špičkám i vědeckým organizacím nezbytnost toho, aby výzkumné instituce měly silnou podporu svých vlád.

V úterý rovněž ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký odeslal prezidentovi MTA László Lovászovi dopis vyjadřující podporu v této situaci. V něm mimo jiné uvádí, že "kvalitní nezávislý výzkum není možný bez institucionálního financování dlouhodobých aktivit. Mimo to jsem přesvědčen, že úplná závislost výzkumných institucí na 'projektovém financování' by je zbavila jejich akademické svobody, což je základní podmínka jakéhokoli vědeckého zkoumání".