Čtyři výjimečné vědecké osobnosti byly oceněny čestnými medailemi Akademie věd. Vladimír Nekvasil z Fyzikálního ústavu AV ČR obdržel medaili „De scientia et humanitate optime meritis“, významné ocenění za vědecké zásluhy a šíření humanitních idejí. Nekvasil významně přispěl k poznání fyziky pevných látek a zasloužil se za koncepční a organizační budování vědy v českých zemích po sametové revoluci.
Nacházíte se
Aktuality
Zástupci 36 výzkumných institucí z 9 zemí podepsali k prvnímu červenci 2019 dohodu o vytvoření nové mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji zaměřené na vybudování nové širokoúhlé observatoře gama záření na jižní polokouli (observatoře SWGO). Zakládajícími zeměmi observatoře SWGO jsou Argentina, Brazílie, Česká republika, Itálie, Mexiko, Německo, Portugalsko, USA a Velká Británie.
Fyzikální ústav byl druhým rokem v řadě největším vystavovatelem na oblíbeném Veletrhu vědy. Zájemci z řad široké veřejnosti mohli uvnitř expozice FZU proniknout do říše světla a šetrných technologií. Na své si však přišli i milovníci elementárních částic nebo nízkoteplotního plazmatu.
16. května 2019 se uskutečnila ve Fyzikálním ústavu AV ČR akce na oslavu Mezinárodního dne světla. Cílem akce bylo podnítit povědomí široké veřejnosti o významu světla ve vědě, kultuře, umění, vzdělávání a dalších oblastech. Laserová centra Fyzikálního ústavu, HiLASE a ELI Beamlines, připravila k tomuto datu mimořádný den otevřených dveří.
Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR, VŠCHT a Zentivy publikovali v prestižním časopise Science nové možnosti využití rozptylu elektronů na nanokrystalických materiálech. Vylepšená metoda umožní snazší a spolehlivější určení tzv. absolutní konfigurace molekul organických sloučenin, tedy také molekul používaných jako léčiva, jejichž krystaly jsou příliš malé pro současné metody. Výsledky tak v konečném důsledku přispějí k levnějšímu a rychlejšímu vývoji nových léků.
Člen Akademické rady a zástupce ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR Antonín Fejfar vystoupil se svým projevem v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Úlohu Akademie věd v české vědě a vzdělávání obecně představil v rámci dvoudenní přehlídky Fórum o vědě, technologii a inovacích pro udržitelný rozvoj (STI Forum), které se konalo ve dnech 14. a 15. května.
Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech již potřetí nabízejí středoškolským studentům možnost zapojit se do programu Talentové akademie a vyzkoušet si práci vědeckých pracovníků v profesionálních laboratořích. Nejlepším účastníkům Talentové akademie laserová centra nabízejí navazující spolupráci ve formě stáží, během kterých se studenti zapojují do reálných vědeckých projektů po boku předních laserových fyziků.
Fyzikální ústav AV ČR je od 26. dubna 2019 držitelem certifikátu HR Excellence in Research Award (Ocenění excelence lidských zdrojů ve výzkumu), které uděluje Evropská komise. FZU, jako největší pracoviště Akademie věd, se tak zařadil do prestižní skupiny evropských institucí majících právo používat tuto certifikaci.
Čtyři čestné oborové medaile předala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová na slavnostním setkání 24. dubna 2019. Mezi vyznamenanými byli tři fyzikové (Čestné oborové medaile Ernsta Macha), z toho dva s těsnými vazbami k Fyzikálnímu ústavu AV ČR - doc. RNDr. Dušan Bruncko, CSc., a prof. dr. Hubert Ebert.
Na konci února byly vyhlášeny výsledky Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowhips (MSCA IF) 2018. Gizem Sengör, Ph.D., která již v současnosti ve FZU působí ve skupině Dr. Constantinose Skordise, zahájí práci na projektu na podzim 2019. Připojí se tak k dalším držitelům MSCA IF v FZU. Gizem Sengör se bude zabývat popisem polí ve vesmíru v epochách zrychleného rozpínání.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
Krátké zprávy
FZÚ v médiích
Věda a výzkum, 14.6.2019.
V úterý 11. června 2019 proběhlo v...
Akademie věd ČR, 28.5.2019.
Mikroobrábění laserem, vliv...
Česká televize ČT24, 17.5.2019.
Nová metoda vědců z oddělení...
Kosmologická sekce ČAS, 7.5.2019.
Záznam schůzky Kosmologické...