Z médií
Vydáno: 22. 7. 2019

Linková: „Nedostatek žen v české vědě má dopad na náš inovační potenciál“

Vedoucí oddělení NKC – gender a věda Marcela Linková komentovala pro Deník.cz situaci ohledně počtu žen ve vědě. Podle statistik totiž jejich podíl v Česku rok od roku klesá.

Podle Linkové u nás neumíme využívat potenciálu a talentu vzdělaných žen. „To s sebou nese velké ekonomické ztráty, především nám ale mohou chybět nápady a přístupy, které ženy díky své odlišné životní zkušenosti a potřebám přinášejí, což má dopad i na náš inovační potenciál,“ shrnuje Linková jádro problému. 

Nejisté vyhlídky představila nedávno vydaná publikace Postavení žen v české vědě. Monitorovací zpráva za rok 2017, která je dostupná zdarma na webu Sociologického ústavu AV ČR. V ní nalezeneme následující shrnutí:

  • Největší podíl výzkumníků v ČR působí v technických (37,1 %) a přírodních vědách (30,5 %); dohromady tedy víc než dvě třetiny všech výzkumníků u nás. Podíl žen mezi výzkumníky je zde ale dlouhodobě nejnižší a navíc s mírnou tendencí k poklesu. Zastoupení žen v technických vědách bylo v roce 2017 jenom 13,2 %, v přírodních vědách přibližně čtvrtinové (25,1 %). Po přepočtu na plné úvazky (FTE) je zastoupení žen mezi výzkumníky v obou vědních oblastech ještě o něco nižší (11,9 % v technických vědách; 23,1 % v přírodních vědách).
  • Nejvyrovnanější zastoupení žen mezi výzkumníky je dlouhodobě v lékařských vědách. V roce 2017 zde ženy představovaly 48,2 % výzkumníků (51,6 % v přepočtu na FTE).
  • V sociálních vědách představovaly ženy v roce 2017 41,8 % zdejších výzkumníků, v humanitních vědách 40,6 % a v zemědělských vědách 41,3 %.

Text článku dále představuje soutěž L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě, která se snaží tento stav změnit.

Celý článek je dostupný online: > > Proč je ve vědě tak málo žen? Česko neumí využívat jejich potenciál < <

 

Související publikace: 
V rámci projektu: