Akce
2019
Mezinárodní konference „Afrika v polycentrickém světě: Africká mládež a občanská společnost“
Husova 4a, Praha 1
Mezinárodní konference se soustředí na téma africké mládeže zapojené do aktivit občanské společnosti, s vědomím faktu, že mladí lidé dnes v Africe představují 60 % populace. Zaměří se na skupiny africké mládeže v občanské společnosti, které usilují o odstraňování násilí v transnacionálních souvislostech na africkém kontinentu, jenž trpí chronickou stagnací a opakovanými ozbrojenými konflikty. Bude se věnovat místu a roli mládeže v africké občanské společnosti, především jejich vztah k moci a politice a také k jejich strategiím jednání.
Konference je dalším dílem série „Asixoxe: Conference on African Philosophy", kterou organizuje Centrum globálních studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci se SOAS, London University.
2019
Mezinárodní konference „Ší’itský islám a výzvy současné doby“
Národní 3, Praha 1
Katedra blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a Centrum globálních studií Filosofického ústavu AVČR vás zvou na akademickou konferenci Shi'ite Islam and the Challenges of the Present Time.
2019
Mezinárodní workshop „Politika, náboženství a modernity v Indii“
Husova 4a, Praha 1
Mezinárodní workshop se zaměří na vzestup kastovních a náboženských rozdílů a možnosti sekulárního jazyka v současné Indii. Bude zkoumat, jak v současné indické politice přetrvávají předmoderní identity jako kasta a komunita se zvláštním důrazem na vzestup dalitského hnutí, a jejich důsledky pro všeobecné volby do Sněmovny lidu, které se konají v dubnu a květnu 2019.
Workshop pořádají Sociologický ústav AV ČR, Centrum globálních studií Filosofického ústavu AV ČR a Institut für die Wissenschaften ve Vídni v rámci výzkumného programu „Globální konflikty a lokální souvislosti" Strategie AV21.
2019
Sociologický seminář o brazilském programu proti chudobě
Husova 4a, Praha 1
Prof. Alessandro Pinzani v přednášce The largest antipoverty social program in the world: Effects of a conditional cash transfer program on its participants in Brazil představí hlavní myšlenky své nové knihy „Money, Autonomy and Citizenship" (Springer 2018), kterou napsal společně s brazilskou socioložkou Walquiria Leao Rego. Kniha analyzuje dopady největšího světového programu na vymýcení chudoby: brazilský Bolsa Família Program. Zavedl jej bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva a jeho vláda a tento program občanské inkluze se postupně stal největším programem podmíněných sociálních dávek na světě, který pomohl více než 50 milionům Brazilců s menším měsíčním příjmem než 50 amerických dolarů. Program je považován za jeden z klíčových faktorů za významným sníženám chudoby, k němuž došlo v Brazílii během prvního desetiletí 21. století.
Alessandro Pinzani je od roku 2004 profesorem na Federální univerzitě v Santa Catarina v Brazílii. V tomto semestru působí jako hostující profesor na Centru globálních studií v Praze. Získal Ph.D. na univerzitě v Tübingen v Německu, působil jako hostující vědec například na Columbia University v New Yorku, na Humboldtově univerzitě v Berlíně, na PUC-RS v Porto Alegre v Brazílii a na Ruhr-Universität v Bochumi. Zaměřuje se na autonomii jedinců, chudobu a sociální programy v Brazílii a Latinské Americe.
Seminář bude probíhat v angličtině. Registrace není nutná.
2018
Mezinárodní konference „Iniciativa pásma a cesty v návaznosti na otevírání Číny“
Univerzita Konštantína Filozofa, Nitra
Konference analyzuje Iniciativu pásma a cesty (Belt and Road Initiative; BRI) v návaznosti na uplynulých 40 let transformace a otevírání Číny. Zaměřuje se na současnou roli Číny v celosvětovém kontextu a na její vztahy s dalšími regiony a makroregiony světa, od roku 1978 především s USA a západní Evropou, později s dalšími částmi Asie a střední a východní Evropou a také s Afrikou a Latinskou Amerikou. První dva dny konference probíhá v Praze, další dva dny v Nitre na Slovensku. Konferenci organizují Centrum globálních studií FLÚ AV ČR, Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Ústav politických vied SAV v Bratislavě.
Program v Praze
Program v Nitre
2018
Symposium „Současná filosofie společnosti a politiky v Africe“
Jilská 1, Praha 1
Symposium se zaměří na hlavní společensko-politické problémy v Africe od pádu kolonialismu do současnosti z perspektivy africké filosofie společnosti a politiky. Albert Kasanda (Centrum globálních studií) přitom identifikuje, co konstituuje současnou africkou sociální a politickou filosofii ve vztahu k jejím problémům, zdrojům a cílům. Ukáže, jak je tato filosofie zakořeněna v každodenním životě lidí a jak reflektuje africké komunity s ohledem na moc a spravedlivé mody sociální a politické organizace. Kasanda a následná diskuse se zapojí do rozborů témat a proudů, jakými jsou etnofilosofie, négritude, panafrikanismus, africká občanská společnost či postavení Afriky v globálních interakcích.
2018
Workshop s představením knihy „Kritika arabského rozumu. Úvod“
Jilská 1, Praha 1, 1. patro
Oddělení morální a politické filosofie a Centrum globálních studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR Vás zvou na workshop s představením právě vydané knihy Muhammad 'Ábid al-Džábirí: Kritika arabského rozumu. Úvod (Praha: nakladatelství Filosofia, ediční řada Filosofie a sociální vědy, 2018) - http://filosofia.flu.cas.cz/publikace/457
Své příspěvky přednesou:
Marek Hrubec: Muhammad al-Džábirí v globálním kontextu současné filosofieZora Hesová: Muhammad al-Džábirí a boj o racionalitu v arabském myšleníBronislav Ostřanský: Muhammad al-Džábirí a (re)interpretace odkazu minulostiMagdalena Vitásková: Odborná terminologie v knize Kritika arabského rozumu: problematika přepisu a překladu
2018
Mezinárodní konference „Afrika v polycentrickém světě: Kosmopolitismus a lokálno“
Jilská 1, Praha 1, 1. patro
Kosmopolitismus je koncept s mnoha politickými, ekonomickými, morálními a kulturními aspekty a přístupy, založený na základní premise, že všechny lidské bytosti jsou, mohou nebo by měly být občany jediné komunity. Konference si klade otázky, které procházejí napříč tímto spekterem významů. Jaká je role jazyka a kultury ve vyjádření politické identity? Jak je „světové občanství" definováno, co se týče rasy, jazyka, genderu nebo socio-ekonomického statusu? Je afropolitanismus kosmopolitismem?
Konference je dalším dílem série „Asixoxe: Conference on African Philosophy", kterou organizuje Centrum globálních studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci se SOAS, London University.
Zpráva z konference v časopise Modern Africa (PDF)
2018
Vychází kniha „From Social to Cyber Justice“
Nythamar de Oliveira, Marek Hrubec, Emil Sobottka (eds.), From Social to Cyber Justice: Critical Views on Justice, Law and Ethics. Porto Alegre: PUCRS a Praha: Filosofia, 2018.
Prezentace nové knihy proběhne:
— v pondělí 19. června od 15:00 v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR v Praze;
— ve čtvrtek 28. června na PUCRS univerzitě v Porto Alegre v Brazílii.
Kniha se zabývá kritickou analýzou nespravedlností související s právem a etikou a vyvíjí normativní alternativy spojené se spravedlností. Pokrývá relevantní témata od sociální spravedlnosti ke kyberspravedlnosti. Kapitoly se zabývají tématy a koncepty, které poskytují ukazují směr ve společenských inovacích, transformacích obsažených v demokratizačních procesech, globálních konfliktech a dalších interakcích, včetně krajní hrozby eskalace k válečným konfliktům, ať už v podobě konvenčních válek nebo nových kyberválek.
2019
Workshop na téma recese, blahobyt a peníze
Husova 4a, Praha 1
Ve Filozofickém ústavu proběhl workshop, na němž své přednášky přednesli prof. Stefan Olafsson a prof. Alessandro Pinzani. Představili v nich hlavní myšlenky svých knih:
Welfare and the Great Recession (Oxford University Press)
Money, Autonomy and Citizenship (Springer)
Po přednáškách následovala diskuse.
Akce se konala v rámci výzkumného programu „Globální konflikty a lokální souvislosti" Strategie AV21, Akademie věd ČR.