Uspořádané konference
Ageing in Central Europe
- Podrobnosti
- Zobrazení: 22385
Dne 25.10.2012 se v Praze uskutečnila konference "Stárnutí ve střední Evropě. Řešení otázek bydlení seniorů a domácí péče v mezinárodním srovnání".
Již nyní je zřejmé, že sociodemografické změny, kterými v současnosti prochází většina vyspělých zemí, povedou k dramatickému nárůstu počtu seniorů v příštích desetiletích. Tato skutečnost představuje výzvu pro širokou škálu aktérů, počínaje politiky a zákonodárci a konče zástupci neziskového sektoru a akademické obce. Stárnutí populace je doprovázeno zlepšováním zdravotního stavu a vyšší mírou autonomie starších osob, což vyvolává otázku, jak zabezpečit bydlení a péči pro starší osoby, které si přejí žít a dožít v jejich stávajícím bytě či domě.
Cílem konference bylo představit vybrané předběžné výsledky výzkumu, který byl realizován v rámci projektu Housing and Home-care for the Elderly and Vulnerable People and Local Partnership Strategies in Central European Cities (HELPS), jenž se snaží nalézt možná řešení v oblasti bydlení seniorů a domácí péče o seniory. Příspěvky byly zaměřeny zejména na mezinárodní srovnání kontextuálních faktorů, jež umožňují nebo naopak zabraňují využití různých druhů řešení zmíněných otázek, a na identifikaci potřeb v oblasti bydlení a domácí péče pro seniory ve střední Evropě.
Konference se zúčastnili vybraní experti a zástupci praxe v oblasti bydlení seniorů a sociální péče z České republiky, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska.
Bydlení v regionech: Nové nástroje bytové politiky
- Podrobnosti
- Zobrazení: 32996
Dne 20. října 2011 se v Praze uskutečnila mezinárodní konference „Bydlení v regionech: Nové nástroje bytové politiky“ s účastí významných zahraničních i domácích expertů. Konferenci uspořádali Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Institut regionálních informací, s.r.o. a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Konference byla určena pro odbornou veřejnost zajímající se o otázky regionálních rozdílů v dostupnosti bydlení v ČR, inovativní nástroje bytové politiky, trendy v bytových politik v EU, dopady vývoje dostupnosti bydlení na migraci a porodnost a řešení problému bezdomovců v ČR.
ENHR 2009: Changing Housing Markets: Integration and Segmentation
- Podrobnosti
- Zobrazení: 30621
The role and the “power” of housing and mortgage markets is quickly changing around the world especially by increasing influence these markets have on wider economy and sustainable development of many societies (social cohesion). While many conditions especially in economic and institutional spheres stimulate certain convergence and integrations of housing markets, many locally specific conditions namely in social and cultural areas contribute to differences and segmentations within housing markets. Unification and differentiation go hand in hand.
Do we need new paradigm to enable a better understanding of changing housing markets?
Have traditionally local housing markets become global?
Will record house price appreciations be followed by record price falls?
How should we deal with the consequences of income polarization and housing market segmentation?
Social Housing in Europe 2000
- Podrobnosti
- Zobrazení: 31205
Ve dnech 6. a 7. října 2000 se v budově divadla Image v Pařížské ulici konal mezinárodní seminář Social Housing in Europe 2000. Hlavním iniciátorem tohoto setkání řady zahraničních kapacit z oblasti bydlení a zejména pak sociálního bydlení byl Ing. Mgr. Martin Lux z týmu Socioekonomie bydlení. Seminář proběhl pod záštitou Sociologického ústavu AV ČR a Ministerstva pro místní rozvoj ČR, poděkování patří rovněž Maďarskému kulturnímu institutu, Slovenskému institutu a Polskému kulturnímu institutu. Zúčastnili se ho jak odborníci ze západoevropských zemí (za některé uveďme např. Prof. Hugo Priemus z Nizozemí, Dr. Kenneth Gibb z Velké Británie), tak ze zemí bývalého socialistického bloku (Polsko, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko). V jeho průběhu někteří vystoupili se svými referáty na téma sociální bydlení, ostatní měli možnost zúčastnit se navazujících panelových diskusí. Mezi diskutujícími byla i řada odborníků zabývajících se bydlením v České republice (od zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, přes představitele institucí územního plánování a bytové výstavby, občanských sdružení, akademické veřejnosti, politické reprezentace atd.) Celý seminář probíhal v anglickém jazyce (proto jsou abstrakty k vystoupením jednotlivých přednášejících, stejně jako program, k dispozici pouze v angličtině).