Moderní ekonomická diplomacie MZV ČR, 24.7.2019.
Když Evropská...
Našim cílem je studium a odhalování spojitostí mezi mikroskopickou podstatou magnetismu a jinými fyzikálními vlastnostmi materiálů na různých škálách (například elektrický a termální transport v látkách, jejich krystalová struktura, jejich mechanické a chemické vlastnosti atd.).
Naše výzkumné metody staví na šedesátileté tradici výzkumu magnetických vlastností, magnetických struktur a materiálových charakteristik ve vztahu k extrémním vnějším fyzikálním stimulům. Cestu k objevování nových směrů výzkumu nám ukazují připravené experimentální materiály, které nezřídka vykazují naprosto unikátní vlastnosti. Náš současný výzkum je orientován na magnetické, magnetokalorické, tepelné, elektrické a supravodivé vlastnosti nově připravovaných intermetalických sloučenin a oxidových materiálů, které mohou být připraveny v zcela odlišných morfologiích od nanočástic až po velká keramická tělesa. Jak je dnešním standardem, náš výzkum je oceňován udělenými granty a je pevně zasazen do mezinárodní spolupráce. Tyto možnosti podporují experimentální i teoretický charakter základního výzkumu, který ale v konečném důsledku cílí na aplikované užití nově objevených fenoménů.
Magnetismus se tedy jeví jako společný jmenovatel našich výzkumných snah, nicméně jeho vliv na zkoumané fenomény je často velmi dobře skryt před zvídavým pohledem vědce. Proto je náš týmový výzkum strukturován do několika oblastí, což umožňuje detailnější vhled do zkoumané problematiky. Těmito oblastmi jsou:
Příklady antiferomagnetického uspořádání kationtů Mn v perovskitech, typ CE (vlevo) a Pseudo-CE (vpravo).