Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Vítejte na webových stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Jsme vědecký ústav, který zajišťuje základní výzkum české literatury v jazykovém i teritoriálním vymezení od počátků do současné doby. Vědecká činnost pracoviště zasahuje celé spektrum literárněvědných disciplín: literární historii, teorii literatury, výzkum literární kultury, literárněvědnou lexikografii, editologii a textologii a v neposlední řadě bibliografii a další vědeckou práci s literárněvědnými informacemi. Všechny naše informační zdroje jsou vám bezplatně k dispozici prostřednictvím těchto webových stránek. | |
Literární kronika první republiky |
Aktuality
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pozice asitent/ka vedení. Bližší informace o výběrovém řízení naleznete zde.
Dne 19. září 2019 proběhne v zasedací místnosti Ústavu slovenskej literatúry SAV v Bratislavě další ročník společných česko-slovenských konfrontací.
Ve středu 4. září 2019 se na Vítězném náměstí v Praze koná Festival vědy, společný projekt vysokých škol, akademických a volnočasových institucí, který vznikl již před šesti lety. Letos poprvé se účastní i Ústav pro českou literaturu AV ČR! ÚČL návštěvníkům představí nejznámější nejen literární padělky, podvrhy a mystifikace od nejstarších dob po současnost.
Ústav pro českou literaturu AV ČR vydal monografii Jakuba Říhy Nerudův verš. Básnické dílo Jana Nerudy je v této knižní studii podrobeno systematickému rozboru, který zahrnuje čtyři základní oblasti versologického výzkumu: metriku, rytmiku, strofiku a rým.
Ve dnech 29. června – 3. července 2020 se v Praze uskuteční VI. kongres světové literárněvědné bohemistiky. Kongres bude – znovu po čtvrt století od chvíle, kdy se uskutečnil poprvé – věnován sebereflexi českých literárních studií.
V nakladatelství Transcript Verlag vyšla monografie Václava Smyčky Das Gedächtnis der Vertreibung. Interkulturelle Perspektiven auf deutsche und tschechische (Paměť vyhnání. Interkulturní perspektivy německé a české soudobé literatury a kultur vzpomínání).
V nakladatelství Kadmos právě vyšla monografie Alexandra Kratochvila Posttraumatisches Erzählen. Trauma – Literatur – Erinnerung, která vznikla v rámci Fellowshipu J. E. Purkyně Akademie věd ČR.